Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

caut soft pt VISION TOCH VTTV AND32

Recommended Posts

Nu are legatura cu panelul.

Nu este softul corect pentru acea ver de HW .

Am mai scris asta .

Sunt cu doua versiuni de memorie 4 si 8GB iar la tine este cazul tipic de soft incompatibil .

Ce SN are aparatul pe eticheta ?

salut, d-le Talmaciu !

eticheta de pe carcasa aparatului ar indica codul de panel CX315DLEDM.

T-CONul nu este separat si nu are nicio eticheta...sau n-am vazut-o ....Tavi precizeaza (tot pe acest forum) ca CX315DLEDM nu ar fi relevant ....dar eticheta t-con nu-i... am gasit la rusi o astfel de remarcahttps://remont-aud.net/dump/lcd_pdp_tv/t_con_eeprom/led_tv_helix_htv_324_versija_htv_324l02225/301-1-0-21685

am sa desfac t-conul sa ma uit si pe partea fara piese. am sa fac o poza. am sa revin cu informatii noi .

SN/ VIS32180151000570

Ce se vede in foto este carcasa display .

Eu am intrebat de carcasa aparat .

Carcasa aparat este ce vede clientul in spatele tv .

Nu conteaza displayul , ser pot face din service menu toate setarile de panel .

Trebuie doar softul corect .

Dupa SN domnului este versiunea cu EMMC de 8GB .

multumesc pt lamuriri .

nu v-am atasat poza cu eticheta aparatului pentru ca am scris SN-ul . eram grabit.

poza atasata este luata , in graba , de pe net.

ajunsesem la concluzia ca-i versiunea  de 8GB , si ca nu-i softul corect......

ma poate  ajuta/ indruma  cineva cu / spre un soft compatibil(functional) cu sasiul acesta ?

dati-mi o adresa  pe net unde s-ar gasi aceasta versiune.

multumesc

Denumirea corecta a modelului este TOUCH...AND 32 si ai nevoie de soft pentru rezolutia de 1366/768 ca sa se potriveasca (match).

Conteaza si tipul de ecran ... in cazul ca nu se mai potriveste telecomanda, daca apare imaginea invers.

Am softul pentru aceasta rezolutie si pot sa-l postez cand ajung la calculator, probabil maine , daca nu se rezolva pana atunci.

Este suficient CX315 DLEDM, pentru ca seria de pe eticheta lipita pe tabla  este acceptata  ca referire la denumirea panelului atat la modelele chinezesti cat si la cele turcesti (si la altele) din moment ce orice soft postat pe site-uri se raporteaza la aceste etichete. Degeaba cauti seria de pe t-con ,  uneori trebuind sa demontezi tot televizorul, daca softurile nu se refera la seria respectiva.  Doar daca trebuie sa schimbi panelul ! Cateva exemple :

LED TV Resolution: 1366×768 Panel: CMO, Universal, CX315DLEDM Here are below some TP.VST59S.PB817 

Dump ok led VINCHI LE32D11 Mb TP.S506.PB819 Panel cx 315 dledm Spi winbond 25q32

ieci układu 25Q64 do Manty led 3204 plyta głowna Hk-T.RT2957p61 CX-15060022-1-s08006.Panel CX315 DLEDM

China LCD / TFT Backlight LED (Panels TV) CX215LEDM, CX-215-LEDM. 

Edited by megabit
Acum 5 ore, razvan-l1 a spus:

Nu conteaza displayul , se pot face din service menu toate setarile de panel .

Trebuie doar softul corect .

Voi nu cititi ce am scris ?

Scriu degeaba ?

Softul corect pentru versiunea de HW , adica 4 sau 8 GB.

Restul , inclusiv rezolutia ,se fac din  service menu .

Promit ca nu mai intervin pentru cei care nu inteleg .

Poate sa fie solarizata , in 16 culori , rasturnata , in oglina , deplasata , se fac toate din service menu .( imaginea dupa resoftare )

INITIATORUL TOPICULUI A SCRIS CLAR software emmc size mismatch

EMMC ??????!!!!!!!!!!!!!

Edited by Guest

Tu nu citesti ce am scris ? Scriu degeaba...

am scris ca  Conteaza si tipul de ecran ... in cazul ca nu se mai potriveste telecomanda, daca apare imaginea invers . . poate stii tu cum o sa modifice din Service fara telecomanda.

Oricum, bine ca ti-ai schimbat si tu parerea in legatura cu posibilitatea inversarii imaginii din Service, ca sustineai altceva in urma cu putin timp :

Citat

razvan-l1

Postat Mai 14, 2018

Nu se face din service ,mai exista o versiune care face imaginea corecta .

Are optiunea flip dar nu este activa si nu poti rezolva din service .

https://www.elforum.info/topic/132027-problema-star-light-32dm6500/?do=findComment&comment=1668404

La 19.01.2020 la 16:01, codrin a spus:

...

daca nu o rezolv azi ....si maine este ok. ...

Atasez un soft de Vision VTTV AND32 care la mine a functionat in urma cu un an, dar l-am comparat acum  cu cel de Starlight pe care l-ai incercat si tu si pare identic, asa ca probabil nu va merge,

https://we.tl/t-JsJ0kAOO9g

si mai jos softul  cu care am rezolvat un Akai care nu a mers cu cel de Starlight, deci ar trebui sa mearga si la tine. O sa ramana cu logo Akai, dar macar sa se potriveasca telecomanda.

https://we.tl/t-eT4y2XOxcV

Edited by megabit
incarcare reusita

salutare.

dupa mai multe cautari de soft si incercari succesive, am ajuns la un rezultat pozitiv.

cu softul trimis de colegul MEGABIT , cel de AKAI, n-am avut succes. imi afisa '' SOFTWARE UPGRADE ERROR'' imediat  ce incepea initializarea...

softul miraculos , pe care l-am achizitionat de la un amic(zicandu-mi ca l-a descarcat de pe net), este de la un  AKAI CTV3236T.

vestea buna e ca a mers din prima, cu imaginea  corecta si nu a trebuit sa fac vreo corectie din  SERVICE MODE.

vestea rea este ca nu-mi recunoaste tlc originala .  i-am format o tlc  SUPERIOR cod pt AKAI CTV3226T , care functioneaza perfect.

alte inconveniente: 

- fara   ROMANIA

- OSD in italiana (momentan n-am gasit romana  in menu sau mi-a scapat ceva....)

- logo AKAI

momentan,  nu stiu daca pot urca softul pe forum....

va promit ca-l caut pe net si atasez adresa cu pricina sau as putea sa-l trimit pe privat colegului MEGABIT.

multumesc, oricum, tuturor colegilor care mi-au raspuns !

noapte buna !