Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Incalzirea centralizata: pro si contra

Evaluează acest subiect


Vizitator

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Doar daca te intepi in conducta blocului. :)

 

Mai in gluma, mai in serios, un vecin in bloc cu mama gasise in urma demolarii unui perete de bca un cablu care mergea din priza lui in sus la etajul superior. Evident cu tensiune pe el.

deasupra statea securistu care a vegheat si s a ocupat de bloc la constructie.

evident el nu stie cum de s a intamplat asta, probabil "gresise" electricianul.

Editat de Sharky
Link spre comentariu
Acum 6 ore, Sharky a spus:

Doar daca te intepi in conducta blocului.

Nu cred ca va fi posibil.La noi s-a dezafectat instalatia veche de prin apartamente, pt ca de ceva ani buni tevile sunt taiate de la 4 m in exteriorul blocului. Deci o eventuala rebransare, ar insemna refacerea distributiei pe verticala cu magistrala pe casa scarii si ramificatie pe orizontala la fiecare apartament. Adica exact cum se practica la noile constructii, cu masura la utilitati pe casa scarii, nu ca acum sa te rogi de fiecare sa te lase sa-i verifici apometrele. Dar din cate se vede, aceste vremuri nu vor veni prea curand.

Link spre comentariu
Acum 15 ore, doru3160 a spus:

Ok, cu asta m-ai convins... Ma întorc la mila statului și îmi pun cabina cu vibromasaj. 

Eu cind am montat centrala termica, am ales sa pastrez totusi si apa calda de la CET. Care CET inca este in functiune si nu prea are probleme, facindu-se ceva investitii de-a lungul anilor, atit la CET cit si in retea! Deci cind imi voi comanda o piscina de interior voi avea presiune si debit suficiente!

Link spre comentariu
Acum 12 ore, Sharky a spus:

Mai in gluma, mai in serios, un vecin in bloc cu mama gasise in urma demolarii unui perete de bca un cablu care mergea din priza lui in sus la etajul superior. Evident cu tensiune pe el.

Am vazut lucrul asta la instalatia de cablu TV. Cablul era tras printr-un jgheab si un vecin isi montase un distribuitor pe cablul celui care platea abonamentul. Ani de zile a durat smecheria.

Chiar a facut gat atunci cand a fost taiata macaroana.

Link spre comentariu
1 oră în urmă, informer a spus:

Si cum selectezi intre una si alta? Doar de curiozitate... :) 

o piesa care ii zice ''supapa de sens'' sau ceva apropiat. in mod normal apa calda vine de la centrala mea. daca inchid robinetul de apa calda de la CT si deschid pe cel de la cada vine de la reteaua orasului trecind prin contoar!

Link spre comentariu

Da, alea pot fi o mare problema. De esti debransat te speli pe maini.

A fost o problema la un bloc vechi, a aparut un varf de consum de 100mc. Nu stiu cum de.

Dar contoru nu mintea.

 

Ap meu de acolo era fara chirie, consum 0 de 3 luni deci m am scos. Restu tot felu de pensionari basinosi de se spala odata la saptamana si trag apa cu apa din cada.

Doar o familie de oameni normali, 2 cupluri intr un apartament mare. 

Scandal mare pt ca toti urlau ca pierderea sa se distribuie proportional cu consumul.

Ceea ce evident ca era total neechitabil pt ca n ai cum sa consumi 100mc orice ai face.

Nici vorba sa ii convingi imediat sareau cu gura pe tine.

 

Cam asa e cu statul la comun, dar aici fiind vorba de apa rece, ca ai sau n ai centrala, tot aia e.

Link spre comentariu
Acum 8 minute, Sharky a spus:

A fost o problema la un bloc vechi, a aparut un varf de consum de 100mc. Nu stiu cum de.

Pai de unde mama ciorilor sa apara asa din senin? O fi fost o pierdere nesesizata la timp, dar cu 100mc cam inunzi cateva apartamente...tocmai de aia am zis ca renunt si la apa lor calda si la caldura, ca sa nu ajung la vorba ta...

Acum 9 minute, Sharky a spus:

Cam asa e cu statul la comun,

Cu cat esti mai separat de restul, cu atat mai bine. Nu mai trebuie sa platesti si ce consuma altii.

Link spre comentariu

Dacă ați ști ce ușor se pot falsifica măsurătorile cu aparatele ce se găsesc de vinzare....... 

De asta nici nu sint alte tipuri de calitate.

Intr-un bloc în care nu a avut loc o inundație accidentala, nu are de unde sa se facă mai mult de citiva metri cubi depășire. Dacă a trecut de 6-8 m^3 deja e clar ca sint unii care minaresc contoarele. Se face o verificare în toate apartamentele cu delegație de locatari iar dacă cineva are un robinet defect cu pierderi e bun de plata iar dacă nu se cauta hotul. Dintr-un robinet ce pierde o picătură la citeva secunde nu se ajunge la zeci de metri pierdere. 

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Da, dar din pacate a fost pe apa rece.

Adunata in timp vreo 2 luni. Eu tind sa cred ca a curs ceva in beci ca a fost ceva problema de s a inundat. Nu stiu daca de la scurgere sau de la apa pluviala.

 

Oricum bine ca m am scapat de acolo. M am bucurat ca nu mi s a pus mie in carca treaba si in juma de an m am scapat de ap.

La 10 ap in total din care 3 nelocuite(2 santier si unu a meu) nu avea de unde atata.

 

Dar lumea nu vroia sa inteleaga ca e pierdere data de defectiune si ca trebuie impartita. Ei nu si nu. Proportional cu consumu. De parca avea aia de sub mine de unde sa consume 100mc...

Editat de Sharky
Link spre comentariu
Acum 59 minute, sesebe a spus:

Dintr-un robinet ce pierde o picătură la citeva secunde nu se ajunge la zeci de metri pierdere. 

Da, dar dintr-un vas de wc in care se prelinge permanent apa, se cam aduna.Si daca sunt multi, totul se aduna pe contorul general, pt ca cele de apartament nu sesizeaza debite asa mici. Daca le-ar sesiza, sa vezi ce repede si-ar repara ghertoiul flotorul (pana la urma tot la o garnitura se rezuma totul) ca sa etanseze vasul cu apa. Din cauza asta nici RAJAC-ul nu vrea contracte individuale la blocuri.

Editat de doru3160
Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări