Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Demodulare NBFM cu TDA1220B - 455 KHz


VAX

Postări Recomandate

Acum 35 minute, grosu99 a spus:

O sa ramana mostenire la rude care o sa le arunce la gunoi !  "A strans ca nebunu' la piese...pe asta s-au dus banii lui !".

In general asa se intampla. Daca ai norocul sa ai nepoti de calitate, pe care ii intereseaza electronica (tehnica in general), pentru ei vor fi ceva super. Trebuie sa detii piese la tinerete (gimaziu, liceu), cand timpul nu te preseaza si iti faci planuri pe termen lung. Sa experimentezi si sa inveti, sa construiesti scule de care ai nevoie.

 

Eu n-am sa mai construiesc deca niste "jucarele", montaje simple dar utile (un preselector, un alimentator clasic, un generator RF, etc). Nu-mi fac planuri mari (scule cu schema stufoasa). As folosi piesaraia la ceva didactic, cu o grupa de copii interesati (un fel de Casa Pionierilor la nivel mai serios - fizica + electronica), dar nu cred ca gasesc (la Craiova) persoane interesate pentru asa ceva. Cumnatul meu zicea ca in Bucuresti lumea este stratificata si o astfel de afacere ar fi posibila. Educatia costa si putini vor sa dea banii respectivi.

Link spre comentariu

  Aiurea! parintii baga bani grei in pregatirea copiilor. Nu doar limbile straine ci si instrumentele muzicale, baletul, informatica sau sporturile inghit sume mari din buget. Ati incercat cu electronica si nu a mers??? dar daca va actualizati mai intii dv. nivelul la electronica actuala, cu receptoare cu reactie posibil sa nu aveti succes! Deja se calca pe bataturi firmele care vind Arduino si anexe, am gasit una si in Tg. Jiu.

 P.S. imagini cu miile de componente sa ne clatim si noi ochii, puneti?

Editat de Marele Savant
Link spre comentariu
Acum 5 ore, Marele Savant a spus:

  Aiurea! parintii baga bani grei in pregatirea copiilor. Nu doar limbile straine ci si instrumentele muzicale, baletul, informatica sau sporturile inghit sume mari din buget. Ati incercat cu electronica si nu a mers??? dar daca va actualizati mai intii dv. nivelul la electronica actuala, cu receptoare cu reactie posibil sa nu aveti succes! Deja se calca pe bataturi firmele care vind Arduino si anexe, am gasit una si in Tg. Jiu.

 P.S. imagini cu miile de componente sa ne clatim si noi ochii, puneti?

Total gresit ! Trebuie pusa o baza serioasa, incepand cu electrostatica (camp electric, flux, teorema Gauss si aplicatii, densitatea energiei campului, ...), camp magnetic si aplicatii, circuite de curent continuu si alternativ (rezistenta, reactanta, impedante - fazorial si in complex, rezonanta, etc), functionarea dispozitivelor semiconductoare si cu vid, circuitele elementare (toata gama - analogice si portile logice, etc). Este drum lung de parcurs pana la microcontrolere si alte mascareli. Nici la matematica nu se sare direct la ecuatii diferentiale. 

Am discutat treaba asta si cu un profesor din facultate (a predat mecanica cuantica si fizica statistica, etc) si era de aceeasi parere, ca educatia trebuie luata la bani marunti, nu facuta spoiala.

Editat de VAX
Link spre comentariu
Acum 6 ore, Marele Savant a spus:

  Aiurea! parintii baga bani grei in pregatirea copiilor. Nu doar limbile straine ci si instrumentele muzicale, baletul, informatica sau sporturile inghit sume mari din buget. Ati incercat cu electronica si nu a mers???

Se iau unii dupa ceilalti, ca oile, n-au viziune pentru ca sunt gaunosi in privinta educatiei, vin din patura de jos. S-au invatat din epoca comunista sa colectioneze diplome, nu sa se califice serios in ceva.

Daca as fi din nou tanar, prin gimnaziu, si cu mintea de acum, as invata si matematica, fizica, chimie, electronica (pentru hobby), dar in final m-as apuca de studierea biologiei si as crea medicamente care sa vindece cancerul si orice infectie. Din treaba asta rezulta trilioane de dolari. Nu trebuie sa mergi pe drum batatorit de altii.

N-am avut indrumare din partea parintilor, pentru ca nu erau educati, am mers la intamplare si alene. Nici cu sanatatea n-am fost ok.

Link spre comentariu
Acum 8 ore, VAX a spus:

Este drum lung de parcurs pana la microcontrolere si alte mascareli.

Aşa e, drumul e lung. Atît de lung că alţii o iau cu mult înainte, sărind peste nişte lucruri care nu-i interesează şi cu care nu vor lucra vreodată. Profesorii s-au învăţat din epoca comunistă să creeze diplome, nu să-i califice pe elevi în ceva serios.

Link spre comentariu
Acum 17 ore, RST a spus:

 

Subscriu ! Pentru clatirea ochilor chiar e frumos. Presimt stiu sigur ca d-l VAX detine si ceva AF106 si BF479.....tranzistoare pe care nu am pus mana niciodata. Macar in poza si tot e bine :) 

Incep eu....cu ceva tranzistoare care acum ceva timp erau " exotice "...devenite intre timp banalitate: BFP740, BF862, 2SC3355

 

Am si eu, sic!

MOS.jpg

Link spre comentariu
Acum 4 ore, ratza a spus:

Aşa e, drumul e lung. Atît de lung că alţii o iau cu mult înainte, sărind peste nişte lucruri care nu-i interesează şi cu care nu vor lucra vreodată. Profesorii s-au învăţat din epoca comunistă să creeze diplome, nu să-i califice pe elevi în ceva serios.

 

Like! 

Link spre comentariu
Acum 7 ore, RST a spus:

Asta cam asa e, acum totul avanseaza foarte repede si se pune accent pe lucrurile practice, si pe specializare cat mai rapida intr-un domeniu. 

Despre NBFM pacat ca nu prea se foloseste in comunicatiile RA. Chiar daca ocupa o banda mai larga ( standardul e 15Khz parca, dar merge si mai putin, cu o calitate audio mai slaba ),  spatiu in banda ar fi suficient, traficul nu e chiar atat de aglomerat.

NBFM e mult mai putin " pretentios " decat SSB, aparatura emisie receptie e mai simpla. Nu stiu in distanta daca are aceeasi eficienta ca SSB, macar din curiozitate merita un test. 

NBFM se foloseste in VHF si UHF. Cel putin sculele pe care le detin in aceste benzi nu stiu decat NBFM.

Link spre comentariu
Acum 13 minute, Marele Savant a spus:

Cu un SI44xx poti construi in receptor DSP si mai bengos, cu 40 de subgame AM/FM, afisaj, tastatura si acord din potentiometru! nu stie ssb, dar acolo deja folosim alte receptoare!

Se poate cumpara gata facut:

 

https://de.elv.com/elv-weltempfaenger-mit-si4844-we1-komplettbausatz-141729

 

Dar nu se ridica la performantele lui RX2001... nici macar ale lui Selena 211... nici macar la perfomantele batranei Gloria.

BAFTA!

 

Link spre comentariu

draga, este de 20 de ori mai scump si oricum vorbeam de hobby aici! asa, la fel de bine sint si la noi magazinele pline, multe din RR de pe piata sub 100 de lei sint dsp si citesc si mp3 de stick sau card, unele au si acumulator, etc. Comparativ cu anumite marci pomenite, poate ne amintim si preturile acestora, calitatea comutatoarelor sau a potentiometrelor iar calitativ, un dsp actual de 3 dolari merge cel putin la fel de bine ca un gloria sau rx2001! am avut si un rx si citeva glorii, ce era asa de impresionant la ele?

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări