Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Demodulare NBFM cu TDA1220B - 455 KHz


VAX

Postări Recomandate

Inca se mai gasesc la vanzare circuite integrate radio de tipul TDA1220B, la pretul de numai trei lei. Merg bine atat pe FM cat si AM, mi-au placut. Li se poate atasa detector de produs pentru receptia CW/SSB. Din foaia de catalog rezulta ca functioneaza bine pana la 30 MHz, dar cu oscilator extern pot sa urce la peste 50 MHz, la fel ca circuitul TCA440.

 

TDA1220B__NBFM_455KHz.thumb.jpg.e6ffdadd5654b475d890b4e7ab30e0c7.jpg7

 

 

TDA1220B_osc_extern.thumb.jpg.9da97ef6ee7369901a1975e6707c4e1e.jpg

 

Costa mult (25 ron) expedierea prin curier rapid. Trebuie sa cumparati mai multe piese, in valoare de cel putin 100 ron, sa conteze putin transportul.

 

Nu am gasit schema interna a circuitului TDA1220B, dar este publicata pentru varianta anterioara (TDA1220A), care este diferita putin (intern si conexiunile la pini). 

 

TDA1220A.thumb.jpg.3d068138c65e37fd8143b614b4983a90.jpg

 

 

 

 

Editat de VAX
Link spre comentariu
Acum 2 ore, VAX a spus:

Costa mult (25 ron) expedierea prin curier rapid. Trebuie sa cumparati mai multe piese, in valoare de cel putin 100 ron, sa conteze putin transportul.

 

Multumim de info. 

Cred ca n-ar strica sa avem prin sertare 2-3 cipane de-astea. Totusi, cei de la magazin vor comenzi de min. 60 lei si sincer, n-am gasit multe pe care sa le adaug. 

Daca mai sunt si alti interesati, propun sa targuim in comun si apoi sa vedem cum impartim componentele. 

Desi nu prea cred ca-si va bate cineva capul. E mult timp de pierdut sa faci mai multe coletele pe care sa le pui la Posta Romana, aia e !

Link spre comentariu

M-ati facut curios cand ati spus ca nu sunt piese tentante la vanzare. Am scanat putin, sa vad care este treaba. Site-ul firmei este dezorganizat, nu sunt puse piesele pe categorii si dupa denumire, trebuie sa pierzi timp ca sa vezi ce zace acolo.

 

Mai puneti in lista niste LA1185 (sunt bune la casa omului), JFET-ri (2SK1172SK118, 2SK184, 2SK30A), tranzistoare de putere - TO3 (BU326A, BDX87B, BUY71, KUY12, IRF450, 2N3442G, 2N3772, 2N37732N5745, 2N3055, ), tranzistorase de RF - cam greu de gasit in prezent (BF479BF680, BF979S2SC9018, 2SC1923, 2SC1674, 2SC3195, 2SC9011, BFR91BFR93, BF998A, BF240, 2SC3355 - Ft=7GHz - astea chiar merita banii, BF199, 2SC2166 - putere ) si cateva punti redresoare - utile candva (KBPC808KBPC3504KBPC3506, B40C1000, SKBB80, B250C1500, B500C1500, MB8S ), cateva 2N7000 - sa fie acolo.

Umpleti sacul si depasiti repede suma minima. Vorba aia, "dai un ban, dar stii ca nu-l mai ai".

Link spre comentariu

Marturisesc ca am zambit discret la ideea de a da bani pentru 2N3055... Da, in vremea plumbuitului valorau greutatea lor in aur, le luai "pe sub mana" furate din te miri ce fabrici, ca la magazin nici pomeneala. Dar acum, sa dau 4 gauri, evitand cu dibacie toate lamelele de racire ale radiatorului... cand pot da o singura gaura (TIP35C) ? Ce vremuri...

Link spre comentariu
Acum 1 oră, dyogenes a spus:

Da, in vremea plumbuitului valorau greutatea lor in aur,

Am dubii mari, la bisnitari gaseai si un sac daca doreai, iar in ultimii ani inainte de 1989 se gaseau in magazine la 55 de lei bucata!

 

oricum este de apreciat grija cu care dl. Vax evita componentele moderne care sint pe piata la preturi la fel de accesibile!

Link spre comentariu

Puteati sa va abtineti de la comentarii tipic de romani. Nu va intereseaza, nu le luati. Sunt componente de uz general, utile si peste zece ani. Tranzistoare de RF, cu sarme,  nu mai gasiti usor, decat din stocuri in lichidare. Nici tranzistoarele in capsula metalica TO-3 (etansa) nu se mai fabrica, decat la comenzi speciale. 

Daca dati banii pe bautura sau tigari sunteti mai castigati ?

Acum 2 ore, dyogenes a spus:

Marturisesc ca am zambit discret la ideea de a da bani pentru 2N3055... 

Tranzistorul 2N3055 este o bijuterie tehnica si in zilela astea, se pot face multe cu el. In stabilizatoare de tensiune cu tensiune reglabila (eventual cu un uA723) merge perfect. Sau ca piesa de schimb in aparatura mai veche.

Link spre comentariu
Acum 53 minute, Marele Savant a spus:

oricum este de apreciat grija cu care dl. Vax evita componentele moderne care sint pe piata la preturi la fel de accesibile!

Dumneata ai goluri in pregatirea generala (electronica) si bagi mare cu componentele moderne cumparate de la chinezi si lipite pe cablaj facut tot de ei.

Link spre comentariu

Cât de "orijenale" sunt componentele astea? 2SK117 Rohm? Din câte stiu le-a fabricat Toşaiba (la perfectul compus, adica în trecut), echivalentul SMD fiind 2SK209. Iar echivalentul lui 2SK118 este 2SK208. Samd. Asa ca mai bine iau de la ceainezi. Acolo macar platesc un pret cinstit. Sau SMD de la distribuitorii autorizati.

Link spre comentariu
1 oră în urmă, VAX a spus:

Dumneata ai goluri in pregatirea generala (electronica) si bagi mare cu componentele moderne cumparate de la chinezi si lipite pe cablaj facut tot de ei.

Draga, eu totuși realizez ceva concret, nu o frec la rece admirind scheme interbelice sau folosind simulatoare! Care simulatoare Sint că femeile gonflabile! Realizați diferența? Și era mai bine daca lipeam tranzistoare vechi pe cablje românești? Am și zeci de pcb- urî făcute de mine dar cele chinezești Sint mai elegante. Așteptăm să ne delectați cu realizările dv! Cum care??? nu ați lipit nimic în ultimele decenii??

Link spre comentariu

Erau pe cand nu se vedea, azi ii vedem si nu e !!! Mitsubishi au fabricat tranzistori RF superbi candva, cand vorba unui mucalit, ne pricepeam atat de bine la reglat TV cu lampi de mergeau si fara impulsuri de sincronizare. Azi desi nu mai sunt in productia curenta, gasim gramezi inscriptionati cu celebra sigla. Fara sa cad in vreo extrema, @VAX are dreptate pe undeva, sa dam Cezarului ce e al lui. Chiar si asa obsolete...

Link spre comentariu

   Dreptate are, dar nu este cazul sa achizitionam componente dupa ex. dumnealui, care doar afirma ca le cumpara cu sutele si nu face nimic cu ele. Pentru simulari nu e nevoie de componentele fizice! Iar noi trebuie sa ne obisnuim cu componentele moderne, asta e viitorul, nu trebuie sa traim tot in trecut in timp ca altii se pregatesc sa zboare spre Marte! Sincer, nu imi vine sa cred ca un inginer, fost profesor universitar nu a depasit stadiul receptoarelor cu reactie, tema care pe vremuri era trata la cercurile de la Casele Pionierilor! Dar daca aflam citi absolventi de studii superioare aranjeaza marfa in rafturi la Cora,  ne dam seama si de ce!

Link spre comentariu
Acum 50 minute, Marele Savant a spus:

   Dreptate are, ....

Gargara.

Dumneata esti la nivelul Casei Pionierilor, lipesti piese pe cablaj. Nu esti in stare sa analizezi in detaliu functionarea unui circuit mai cu dichis. Daca nu este asa, atunci pune niste scheme gandite de dumneata, sa le studiem.

===============================================

 

Uitati care este diferenta dintre TDA1220A si TDA1220B, la nivel de schema bloc.

 

TDA1220A

TDA1220A_sch_bloc.thumb.jpg.84971d0cc68291ca6a4dc764917f4c32.jpg

TDA1220B

TDA1220B_sch_bloc.thumb.jpg.32525f1f880e0e07b7a03b8d2a3fd70d.jpg

 

Acum 5 ore, franzm a spus:

Asa ca mai bine iau de la ceainezi. Acolo macar platesc un pret cinstit. Sau SMD de la distribuitorii autorizati.

Tot de la negustori cumperi si dumneata, nu direct de la firma. Pot sa-ti vanda orice, cu eticheta de care vrei matale, sa fii multumit.

Link spre comentariu
Acum 14 ore, VAX a spus:

M-ati facut curios cand ati spus ca nu sunt piese tentante la vanzare. Am scanat putin, sa vad care este treaba. Site-ul firmei este dezorganizat, nu sunt puse piesele pe categorii si dupa denumire, trebuie sa pierzi timp ca sa vezi ce zace acolo.

[...]

Umpleti sacul si depasiti repede suma minima. Vorba aia, "dai un ban, dar stii ca nu-l mai ai".

 

Aveti dreptate in legatura cu mai multe componente, de acord.

Din pacate, si referitor la site aveti dreptate :) E praf, nu ca e dezorganizat. Unul care vrea sa faca treaba, vine la munca macar dupa Sf. Ion, nu pe 20 ianuarie. 

Ori, scrie clar pe site ca pana pe 20 ianuarie, e inchis. De asemenea, si butonul "Plaseaza comanda" este inactiv din acelasi motiv. 

Si probabil ca tot din acelasi motiv sunt inactive si cele doua telefoane de contact afisate pe site-ul lor ...

In rest , stocul e epuizat pentru 2SC2166, BFR91A si inca vreo 2 "bunataturi" .

 

Stiu sa-si atraga clientii, nu gluma !

In timp ce ai dracului chinezi, iti dau tot timpul cupoane de reducere, doar-doar sa te pacaleasca sa mai cumperi de la ei. 

Nu vreau sa le tin partea, dar nici sa-i pun la zid. 

Link spre comentariu

Eu vad ca are disponibile 2SC2166, de la Toshiba (8 lei) si de la MBR (4 lei). BFR91 mai aduce, se intampla des sa epuizeze stocul. Se gaseste si la alte magazine, la pret chiar mai mic. La fel de bune sunt 2SC3355, mai putin zgomotoase, dar cu capacitati interne ceva mai mari.

 

Puteti sa experimentati demodulare NBFM - 455KHz si cu TAA661 sau TBA120, inspirandu-va de la schema cu TDA1220B. Ma refer la filtrul de la intrare si la circuitul defazor.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări