Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Rumi

Masina de spălat Whirlpool ,al 6 lea simt

Recommended Posts

Posted (edited)

La astea noi scrie in manual (nu precizeaza cu cat) ca durata de spalare se poate prelungi: daca variatie de tensiune, daca necentrare, daca depasire greutate maxima, daca presiune apa mica...daca...daca...daca. Cu aia veche, ma durea undeva, setam programul si ii dadea bice doua ore acolo, cu ea incarcata ochi (si m-a tinut 16 ani cu mici reparatii necostisitoare, am renuntat la ea din probleme mecanice)...acum...esti la cheremul lor, faci rugaciuni si spala la fel.

P.S.-mai ramane sa scoata d'alea cu fise sa-mi ia si banii/spalare. Asta cu clasa de consum A+++ e o mare vrajeala comerciala. Consumul se reduce prin algoritmi de eficientizare a spalarii, nu prin algoritmi capcana conditionati de niste parametrizari.

Nu mai vorbesc cat de prost sunt traduse si structurate noile manuale, fara nicio logica tehica si nicio explicatie si fara nicio conexiune intre capitole. Te trimite ca pe prost de la Ana la Caiafa si iti tranteste o descriere cu exprimare si logica de retardati.

Edited by celtik

Da,aveti dreptate!Eu,din fericire,datorită părerilor dumneavoastră,am reusit sa scap de acest stress, cum am mai spus,folosesc acum stabilizator si este NEASTEPTAT de bine.Vă doresc tuturor un an nou cu sănătate și bucurii!

Posted (edited)

Aici,glumind,cum zice un amic de-al meu,"mutati-va la oras"!...Ce fel de retele slabe aveti?

Sunt la  treia masina Whirlpool si n-am patit chestii din astea cu prelungire program!La tara am una mai veche ca a lui doru3160 care n-are nicio treaba cu reteaua superslaba...

Am postat mai mult sa va recomand ca,daca vi se duce rulmentul de la cuva,sa priviti cu circumspectie operatia de remediere.La mine facut interventie echipa specializata,cu taiere cuva plastic si relipire ulterioara.Tinut rulmentul nou fix...2 saptamani!Ajunsa la reciclare,de nervi.Deci ,daca se poate executa lucrarea,obligatoriu schimbat si axul tripoda de la cuva!Altfel...

Am precizat "daca se poate" deoarece la multe masini noi de spalat configuratia cuvei nu permite!

Edited by BRANCA

Posted (edited)

Era gata gata sa fac cu mana mea lucrarea aia cu rulmentii si cuva (schimbare)...dar cand am vazut ca era cuva de otel si incapsulata...m-am dezumflat instantaneu. Am zis "duca-se, alta noua!".

Edited by celtik

Eu recomand ca atunci când se duc rulmenţii, să vă luaţi altă maşină.....şi pe cât posibil una cu încărcare verticală.Asta fiindcă au greutatea tamburului susţinută în mod simetric în două puncte, iar uzura rulmenţilor e mai redusă decât la maşinile cu încărcare orizontală.Eu am renunţat la prima maşină de spălat după zece ani fiindcă ruginise,  i s-a ars motorul şi colac peste pupăză, placa electronică dădea comenzi contradictorii (acţiona releele de inversare sens simultan), dar rulmenţii cuvei erau încă în stare perfectă, deşi fusese folosită la greu...