Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tv plasma LG 42PM3MVA-ZA

adrianvmx
 Share

Recommended Posts

Am avut probleme cu modulul Zsus caruia i am schimbat circuitul de sub radiator dar desi dupa cateva minute radiatoarele  placilor  YSUS SI ZSUS se incalzesc destul de tare nu vad sa plece ventilatoarele .Stie cineva unde sunt localizati senzorii de temperatura eventual se poate testa functionarea in service mode ?!

Am 63 de grade Celsius pe radiatorul Zsus si 65 de grade Celsius pe radiatorul cel mare de pe Ysus .Precizez ca masuratoarea s a facut cu aparat de masura China DT9208A cu sonda aferenta iar temeperaturile au ajuns la aceasta valoare in 15 minute si tind sa cresca.

Eu unul, daca gasesc o plasma aruncata la capatul blocului, nici nu ma aplec sa o iau. Dar sa o mai repar. Poate iarna sa fie folosita drept radiator electric. Adriane, returneaz-o si spune-i ca este prea scumpa reparatia si nu se merita. Atfel proprietarul te va vizita in fiecare saptamana. Parerea mea dar poate sunt subiectiv. Valabil si pentru televizoarele cu tub. Pe OL.. sunt si cu 50 de lei. Cat sa iei pe o reparatie ?. Daca mai cumperi si un traf de linii....

Edited by yokoono

Acum 38 minute, yokoono a spus:

Eu unul, daca gasesc o plasma aruncata la capatul blocului, nici nu ma aplec sa o iau. Dar sa o mai repar. Poate iarna sa fie folosita drept radiator electric. Adriane, returneaz-o si spune-i ca este prea scumpa reparatia si nu se merita. Atfel proprietarul te va vizita in fiecare saptamana. Parerea mea dar poate sunt subiectiv. Valabil si pentru televizoarele cu tub. Pe OL.. sunt si cu 50 de lei. Cat sa iei pe o reparatie ?. Daca mai cumperi si un traf de linii....

Nu o repar pentru bani  ...este a unui unchi si este montata afara in foisor ,pana la urma am pus ventilatoarele pe direct si poate  trece iarna.

On 12/21/2019 at 2:53 PM, adrianvmx said:

Am avut probleme cu modulul Zsus caruia i am schimbat circuitul de sub radiator dar desi dupa cateva minute radiatoarele  placilor  YSUS SI ZSUS se incalzesc destul de tare nu vad sa plece ventilatoarele .Stie cineva unde sunt localizati senzorii de temperatura eventual se poate testa functionarea in service mode ?!

panasonic tx-p55vt30e, 3D, 7 blink pe led rosu, dupa manual service inseamna defect in modulele de forta...aceste module ma costa 200 de euro fara transport, miercuri cand a venit gunoieri, l-am asezat frumos linga tomberon, nu a vrut s-al ia pina nu le-am dat un kg de carnati si un bidon 2,5 L de vin rosu...

Nu va mai bateti capatana cu plasme, decat daca e sursa defecta si atat!!!!:96