Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Semnul STOP


Postări Recomandate

Buna

Poi,din cele spuse aici constat ca multi soferi nu cunosc legislatia.

Semnul STOP este singurul cu 8 laturi si te obliga sa opresti inainte de a intra intr-o intersectie.

Deci trebuie obligatoriu sa stea rotile(in loc) cateva scunde inainte de intrarea in intersectie.

Semnul CEDEAZA TRECEREA este singurul triunghi cu varful in jos,deci este 

OBLIGATORIU sa te asiguri inainte de a intra in intersectie,fara sa opresti(daca nu e cazul).

Aceste doua semne de circulatie le "vezi" chiar daca esti in spatele lor.Din acest motiv au fost 

concepute unice.

Din acest motiv constat ca initiatorul topicului nu cunoaste regulile de circulatie.

Spor tuturor.

Alex

P.S.Posibil sa fie si semne de circulatie eronate,doar suntem in Romania.O poza cu toate semnele de

circulatie din intersectie ar ajuta. 

Link spre comentariu
Acum 16 ore, Dan Minciu a spus:

 Asta ce are?

Trebuia pus cercul ala invers?

 

Pai eu zic ca trebuia orientat  cel mai probabil catre cer sa vada conducatorii de UFO ca au interzis, lasand gluma la oparte nu are nici un sens combinatia respectiva in orice directie ar fi orientat, intersectia respectiva duce catre centura de ocolire deci nu are nici un sens sa fie circulatia interzisa pe ocolitoare daca ar fi fost orientat invers.  Adica am semn cedeaza trecerea urmata de circulatia interzisa in ambele sensuri, deci pana la urma am voie sa circul pe strada respectiva acordand prioritate de trecere sau nu am voie pt ca e interzis ? Sau mai bine cedez trecerea pana la nesfarsit pt ca nu am voie sa circul.  Dupa ce a ajuns poza pe grupul de facebook si sau povestit glume pe seama conducerii locale intr-o saptamana a disparut cercul insa pana atunci a stat catve luni, normal ca toata lumea il ignora pt ca inainte nu era... a aparut asa peste noapte la fell cum a si disparut.

 

Idee este ca cei care monteaza acele semne sau le picteaza pe asfalt ori habar nu au de semnificatia lor sau sunt atat de nepasatori incat monteaza semnele aiurea si dupa ne miram ca de ce au loc tamponari in intersectiile respective. Daca ar fi dupa mine daca am montat un semn de STOP montez si pe celalalte artere semnele aferente incat toti sa isi stie dreptul in acea intersectie si sa nu mai casti ochii pe celalalte artere sa vezi poate poate ala are STOP sau cedeaza trecerea. La scoala te invata sa fi preventiv, politia rutiera iara are rolul de a prevenii nu de a sta la panda cu radarul deci cel mai logic lucru pt preventie ar fi montarea inca a 2 semne daca prin asta putem prevenii nu sa ne uitam ca da semnele alea ne mai costa 1000 de euro ca trebuie sa fure toti de la primar pana la seful lui Gigel care il intrimite la montat acel semn.

Editat de Bandi Szasz
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

O regula inca in vigoare spune asa: Orice semnalizare rutiera se face de catre administratorul drumului (CNAIR, Primarie, ConsJudetean, etc) CU ACORDUL POLITIEI RUTIERE!

 

Ca atare, nu ai acord scris de la politia rutiera, tu, administrator platesti toate stricaciunile produse in accidente pe acel sector de drum. Ai, plateste politia. DACA semnalizarea e, intr-adevar, aiurea. Sau asa ar trebui sa fie. Prin proces s-ar remedia prostia.

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

domnilor o intrebare,la intâlnirea unei,masini de politie cu girofarul cu,culorile rosu si albastru alternativ fara srmnale acustice trebuie sa opresc? mam intalnit in trafic cu masina de pol cu girofarul cu ambele culori dar fara semnale acustice miam continuat drumul am incetinit ,dar la 2km am fost oprit de alti si mi sa adus la cunostinta ca nu am oprit la intalnirea colegilor lor ,deci am gresit cu ceva?

Link spre comentariu

potrivit art. 32 din Codul Rutier, lumina rosie obliga participantii la trafic sa opreasca in directia de mers cat mai aproape de marginea drumului, in timp ce lumina albastra obliga soferii sa acorde prioritate de trecere.

In cazul in care vad lumina galbena, soferii trebuie sa circule cu atentie

Link spre comentariu

De obicei aşa fac când opresc pe cineva din faţa lor, dacă tu erai în spatele lor şi se deplasau cu viteză mult mai mică decât limita maximă admisă pe acel sector de drum, puteai să-i depăşeşti elegant (cu semnalizare, nu ca bovinele)şi nu aveau ce să-ţi reproşeze.Chiar ieri seară am întâlnit pe traseul de întoarcere acasă, o patrulă care circula cu albastru-roşu intermitent, dar fără semnale sonore şi deplasându-se cu viteza de circa 40-50km/h într-un sector ce permitea până la 90km/h.Ca şi celelalte maşini aflate în urma patrulei, am semnalizat cu 50m înainte şi i-am depăşit cu 60km/h, să nu sară în ochi.Nu ne-a oprit nimeni şi nici nu avea de ce....

Dacă aprindeau luminile albastru-roşu în timp ce ar fi rulat venind din urma mea, semnalizam dreapta şi opream cât mai aproape de marginea drumului.Dar în acel moment nu aveau pe nimeni în faţă şi niciun motiv evident să limiteze viteza sau să oprească traficul pe acel sector, fiindcă nu însoţeau pe nimeni...

Link spre comentariu

domnilor  o neclaritate  am facut un desen cum arata o intersectie de drumuri eu de exemplu circul pe drumul DNE de la vest care la un momendat il parasesc si intru pe un DN spre est apoi din drumu DNE este o bucata de dr care intra in DN spre est ,eu circuland deja pe DN spre est ma intersectez cu unu care vrea sa intre pe DN pe care eu sunt deja cine da prioritate ,se aplica prioritate de dreapta sau eu imi pot continua drumu linistit eu circul pe directia vest est ? va rog pareri

P_20200108_172549.jpg

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări