Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Toader

Monacor SPH-170

Recommended Posts

Foarte interesant.

Eu nu am ascultat ScanSpeak-uri de tip midwoofer decat din seriile Revelator si Illuminator.

12M/4631-G00 mi s-a parut un difuzor cu un sunet extraordinar de placut.

Nu am avut niciodata senzatia ca midwooferele de 4,5",  5,5" si 6,5" de la ei nu au destul spl, ca se chinuie sa cante. 

Eu am folosit pentru boxele actuale (3 căi) medii și înalte Monacor și sunt foarte mulțumit. Ce e drept nu am ascultat boxe cu pretenții dar personal mi se pare că se aud foarte bine. Mediile sunt Monacor SPM 165/8 iar înaltele Monacor DT-19SU.

Crede-ti-ma ca am dat la maxim un amplificator Technics SE-A7 de 60 de W RMS si de abia am auzit ceva sunet.Dar seriile superioare s-ar putea sa fie altceva.Multe firme le folosesc in incintele lor.O sa caut sa ascult undeva seriile scumpe.

Acum 9 ore, Shambala a spus:

Foarte interesant.

Eu nu am ascultat ScanSpeak-uri de tip midwoofer decat din seriile Revelator si Illuminator.

12M/4631-G00 mi s-a parut un difuzor cu un sunet extraordinar de placut.

Nu am avut niciodata senzatia ca midwooferele de 4,5",  5,5" si 6,5" de la ei nu au destul spl, ca se chinuie sa cante. 

Crede-ti-ma ca am dat la maxim un Technics vintage de 12 kg, SE-A7  de 60 de W RMS si de abia s-a auzit ceva sunet, muzica.Dar s-ar putea ca seriile superioare sa fie altceva.Mi-ar place sa le aud undeva.Nu neg expeienta dvs cu difuzoarele ScanSpeak, dar asta e experienta mea.Boxele cred ca avea undeva pe la 85 db/m.Mi-ar place sa folosesc seriile Revelator daca sunt asa bune.Multe firme le folosesc in boxele lor, dar alaturi de boxe vedem niste amplificari imense.O seara buna.

Uitadu-ma chiaracum si dupa alte marci pe olx, am dat peste o pereche de difuzoare care, dupa parerea mea, sunt peste orice am ascultat.Le-am ascultat in Arad  la cineva, intr-o configuratie pe trei cai.Nu stiai daca esti la concert live sau nu..Pretul o sa va surprinda, dar e pretul corect ptr ele.Suna fenomenal.Nu stiu ce e acel material Z din care sunt facute, dar e ceva deosebit de orice am ascultat.Nu vreau sa fac reclama marcii sau vanzatorului.Cine le stie, stie bine ce vorbesc.

https://www.olx.ro/oferta/vand-micro-precision-z-260-mk-ii-IDd0OrE.html#28268fad14

Edited by Toader

Doar ca idee, vreau sa precizez ca acel "Foarte interesant" nu a fost ironic. Si eu retin experientele altora, este bine sa fie acolo, "la arhiva".

Difuzoarele nu le-am probat in aer, ci in incinte de cativa litri caci daca le lasi singure in aer poate suna foarte pacalitor. Pe astea de 4,5" le-am probat in 3 cai.  Pe cele de 6,5' le-am probat si in 2 si in 3 cai.

Scuze de off-topic.

LE - nu am ascultat Micro Precision dar am auzit de ele.  Intradevar sunt scumpe...

Edited by Shambala

vb cu ahegyes .el a avut o multime de proiecte cu scanspeak,si a avut si revelatorul pe masa de lucru,..daca nu ma insel....