Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Proiect incalzire casa cu panouri fotovoltaice si baterie termica


Vizitator Justblack

Postări Recomandate

Vizitator Justblack

Buna ziua,

 

Am o problema in dezvoltarea unui proiect pentru incalzirea casei. Am cumparat 6 panouri fotovoltaice de 310w (Vmp 33V, Imp 9.4 A). Aceste panouri sunt legate (deocamdata) in serie, rezultand 198 V si 9.4A. Cu ele doresc sa incalzesc un rezervor cu apa care sa functioneze pe post de baterie termica. Am conectat o rezistenta pentru incalzit apa de 24 ohmi. Atata timp cat e soare rezistenta lucreaza in parametri optimi si incalzeste apa. 

 

Problema apare in momentul cand soarele se mai ascunde printre nori pentru ca in acel moment rezistenta nu se mai incalzeste...logic. Din ce am mai citit pe net sunt niste controlere MPPT care reusesc sa obtina un randament mai mare prin folosirea mai multor resitente facand switch intre rezistente in baza conditiilor climatice(maximum power tracking point ).

Doresc sa realizez un asemenea dispozitiv folosind arduino si senzori de citit curentul si tensiunea.

1) Nu inteleg cum trebuie sa masor(decid) ce rezistivitate trebuie sa aiba celelalte rezistente(in afara de cea de 24 ohmi[care este pentru conditii ideale]).

2) Nu stiu daca legarea in serie este cea mai buna optiune(a fost aleasa pentru ca functioneaza cu un amperaj mic).

 

Multumesc.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Controllerele sunt destinate incarcarii bateriilor de acumulatori.

Pentru asta un MPPT citeste tensiunea bateriei, vede ce putere poate genera panoul si converteste curentul pentru a mentine panoul intr-un punct de functionare care asigura randament cat mai bun.

La tine, ca rezistenta sa se incalzeasca relativ constant, pe langa controller trebuie sa pui su bateria de acumulatoare.

Din. cate am vazut pana acum solutiile de "acumulare alternativa" a energiei solare sunt cam ineficiente in conditiile geografice ale tarii noastre. Adica nu-ti ofera energie suficienta exact cand ai nevoie de ea - iarna.

Link spre comentariu

Cunoscand conditiile tarii noastre sunt putin sceptic.

Din experienta spun ca, iarna, pentru a obtine cu siguranta 1kw, in cele mai triste zile, trebuie sa ai panouri fotovoltaice de 10kw.

Ca sa pastrezi apa calda 2-3 zile trebuie izolatie buna si costuri pe masura.

E usor sa desenezi scheme ca sa vinzi ceva electronica cu profit, dar cand faci calculul la eficienta(la utilizator) da cu -.

Sistemul, dupa cum vezi, are baterie si inca destul de maricica.

Cu siguranta da rezultate in zilele caldute si insorite de iarna.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări