Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Preselectoare si alte montaje pentru DX


VAX

Postări Recomandate

In cazul asta RST are dreptate, se poate face reglarea filtrului cu generator de zgomot alb (cu dioda Zener) pus la intrare (la antena). Merge si dupa ureche (pe zgomot maxim), cat si cu acel sofware care da spectrul semnalului. Din aproape in aproape, cu reluari ale procedurii, se regleaza filtrul pentru toata banda.

Editat de VAX
Link spre comentariu

Ma asteptam la asa ceva.

1- Nu se regleaza filtrul cu amplificatorul in circuit . Denatureaza forma filtrului.

2- Nu se pune in faza de reglaj nici un fel de rezistenta de amortizare . Denatureaza factorul de forma si impedantele.

3- Ce legatura are reglajul propriu zis cu factorul de calitate?  " Scaderea factorului de calitate usureaza reglajul "

4- Nu ai raspuns la intrebare ..." spune-ne ce filtru e ala ?  Categorie, model ....tip..functionare...? "

5- "  PS: simtiti nevoia sa poluati si topicul asta ?"  Banuiesc ca asta era o intrebare retorica. Te uitai in oglinda cand ai scris-o .

 

PS. - Asemenea tip de fitru nu o sa-l reglezi tu niciodata cu o sursa de zgomot si un SDR . Garantat.

 

Link spre comentariu

: vad ca ati mai adaugat ceva. Personal, am evitat acordul sincronizat monocomanda, convins fiind ca e foarte dificil, chiar si cu diode varicap. Poate n-o fi asa dificil, dar in fine. Solutia aleasa de mine a este acordul fix si usor decalat al tuturor circuitelor rezonante. Usor decalat pentru a acoperi toata banda dorita. "

 

Pana la urma , cu  ce metoda de reglaj ( in functionare ) parcurgeti toata banda ? Cat e aceasta ? Care e latimea de banda a preselectorului realizat ? Cum adica acordul fix al tuturor circuitelor rezonante ? Unul din noi face niste confuzii . Sper sa fiu eu acela . Observ ca incet - incet reglajul ( vorbind de schema postata ) nu mai e asa simplu . Din vorbe , ca inteleg ca ati practicat alta schema , dar extrapolati la cea despre care am vorbit eu . Cea postata , cu patru circuite acordate inainte de elementul activ .  De care continua sa discute dl . VAX , cu reglajul " dupa ureche " . La 7 circuite acordate simultan !

Editat de gauss
Link spre comentariu
Acum 35 minute, gauss a spus:

....De care continua sa discute dl . VAX , cu reglajul " dupa ureche " . La 7 circuite acordate simultan !

Da domnule, dupa ureche, cu generatior modulat AM, sau cu generator de zgomot. Eu am reglat radiouri Selena, cu multe circuite LC in lantul AFI, pe baza zgomotului de fond generat de tranzistorul de la intrare. Tot asa se procedeaza si cu acest preselector. Se face reglarea pentru mai multe pozitii ale axului variabilului, umbland si la inductante (la capatul inferior al benzii), respectiv la condensatoarele trimer (la capatul superior al bemzii). 

Se reia de cateva ori, pentru ca circuitele sunt interdependente.

Link spre comentariu

Eu am reglat radiouri Selena, cu multe circuite LC in lantul AFI, pe baza zgomotului de fond generat de tranzistorul de la intrare. 

Minunat ! Si a iesit F.I. - ul conform caietului service  , adica neliniaritate la palier , latime de banda si panta flancurilor ? Si mai sunt ... factorul de transfer etc . De ce se straduiesc aia in fabrica  cu instrumentatie  , in loc s - o faca  organoleptic , doar cu urechea ? Ati masurat sensibilitatea globala , cu metoda aia de care faceati misto mai de mult , cu care s - au promovat milioane de radioreceptoare ? Ce relevanta are F.I - ul , frecventa fixa , fata de schema care ati postat - o ? Am pus o intrebare punctuala , mai de vreme in topic , ati citit articolul celui care a prezentat - o ? In ce context ? ... Cuvinte cheie - banda de radioamatori de 7 MHz , perioada in care erau statii de radiodifuziune in " zona " . 1983 . Faceati receptii (macar ) in perioada respectiva ? Eu da , eram cu mana pe acord , privind la vernier . Nu e o lauda , asa a fost sa fie . Atunci nu era internet , nu stiam ca peste ani vom discuta despre . M - ati acuzat mai de mult ca nu stiu electronica etc . Putem sa dezvoltam  , pe schema postata . Teoretic si practic . Incepand cu procedura de reglaj , pot fi mai multe . Important e rezultatul . Are cine sa arbitreze , sunt in topic persoane care ne " taie " pe amandoi . La un loc ... , cel putin la radio .

Editat de gauss
Link spre comentariu
Acum 3 ore, RST a spus:

Eu nu am folosit transformator ptr al 4-lea circuit LC, am conectat condensatorul ( C7 conform schemei ) direct la poarta tretrodei.

Conexiunea directa se justifica, pentru ca impedanta de intrare e mare. In locul KP350B am folosit initial porti CMOS, apoi BF862. 

 

OK. Cat de mare este impedanta de intrare pe poarta tranzistorului ? 

Pentru oricare tranzistor pe care l-ai folosit ca inlocuitor al lui KP350B, nu conteaza. 

Link spre comentariu
Acum 6 ore, RST a spus:

Cu cat mai mare, cu atat mai bine, pentru a amortiza cat mai putin circuitul rezonant.

Cum nu prea se poate mari, ramane asa cum a picat ( cat o fi ! ) iar rezultatele sunt bune oricum. 

 

Acum 6 ore, VAX a spus:

Are dreptate RST, impedanta la intrare a FET-urilor este mare (mai ales la frecventa scazuta - US)

 

Domnilor, ce intelegeti prin "mare" ? Precizati va rog, pentru cititori, un ordin de marime macar. Kiloohmi, zeci de kiloohmi, sute de kiloohmi ? Sau cat considerati ca o fi ! 

Exprimarile de tip "cat o fi " sau "este mare" lasa loc pentru orice fel de interpretari. 

Asadar, va rog inca odata sa precizati macar un ordin de marime, daca aveti idee despre ce se intampla acolo. 

Link spre comentariu

Ce legatura are cu schema postata de dl .  VAX ? Ala este preselector . Ce e mai sus , din ce inteleg eu din imagini , nu e . E orice altceva . Pana la urma e cu acord variabil ? Nu ca ar folosi la ceva ( parere personala ) , in varianta actuala .

 

P.S. - pot gresi , dintr - o multime de cauze . Inclusiv nestiinta . Daca e asa , rog sa fiu corectat . E spre binele topicului , si sa nu se strecoare inadvertente . Macar la ce vedem cu ochii , prin intermediul capturilor de ecran . Pe ele m - am bazat in afirmatii .

Editat de gauss
Link spre comentariu

Rusul declara la preselectorul lui o banda de trecere intre 7 si 12 KHz . Adecvata scopului ( evitarea interferentelor provocate de posturile de radiodifuziune ) pentru care a muncit atat . Cu creierul , cu guma si creionul , si cu letconul . Atunci nu erau SDR - uri si simulatoare software .  La a dvs . cat este banda de trecere ? La 3db , sa zicem ... , sa avem un reper . Eventual sa - l pastram . Cam cat ar trebui sa fie la un preselector ? Poate mai incolo discutam si de neliniaritate pe domeniu etc . La ( in jur ) 10 KHz banda de trecere , trebuie acord continuu , ca sa foloseasca la ceva . Zic si eu . Cred ca si rusul , la vremea respectiva . 

Editat de gauss
Link spre comentariu

Desigur . Eu am caracterizat ce a facut rusul , folosindu - ma (si) de spusele lui . Si de ce mai bajbai ( foarte putin ) si eu in domeniu . Am intrebat de mai multe ori daca s - a ostenit cineva sa aiba curiozitatea  sa afle de la sursa ce si cum . Rezultatul ( inteleg si constat ) e negativ . Atat , am intervenit doar strict legat de schema respectiva , tratata ca filtru trece - tot . Cu variatiuni ... In rest , n - am aspiratii privind topicul . Poate reusesc sa duc un receptor la tara , si sa incerc ceva receptii . Ultima oara am fost placut impresionat , doar cu ceva antene active ( demers pentru evaluarea lor ) . Incerc sa inregistrez , si voi ( poate ) posta , daca am ceva sa merite . Ca si acolo s - a umplut de electronice de moda noua , si televiziune prin cablu . D' aia rurala , cu materiale recuperate acu' 10 ani din oras .  Pana atunci , spor la toata lumea !

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Preselector

Editat de gauss
Link spre comentariu

E prost rusul. Nu stie cei ala un filtru de banda.

Noroc cu tine .

Acum 23 minute, RST a spus:

Cu o banda de trecere atat de ingusta, schema aia e total nepotrivita unui SDR, sau unui receptor modern. Am modificat-o sa acopere toata banda de 40m, cu ceva atenuare la capetele benzii, evident. Grafica SDR arata cifrele exacte:

:d

Asta e filtrul tau

E perfect !:d

 

Capture_2.JPG

Capture.JPG

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări