Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Joker

Recommended Posts

Un amic mi-a adus acest amplif, la reparat.

Un canal functioneaza OK, celalalt cu distorsiuni mari. Amicul mi-a spus ca Dorel si-a bagat labele, deci e de "forat".

Ampliful este produs de RDG, peste care scrie W Germany.  Putere 2x100VA/4R sau 200VA/8R, ( finali KD503. defazori SD339, 340, CI B330Ec si un releu-probabil ca protectia boxei este pe ac. placa).

Pe spate  este trecut tipul (din care se poate descifra .....T 2023), peste care este o eticheta pe care scrie K005998.

Maine, daca voi avea cont, pun si poze.

Va rog, daca are cineva schema, sa mi-o trimita.

Va multumesc

Edited by vera

Documentatie completa gasesti aici:

https://www.radiomuseum.org/r/klingentha_vermona_regent_2023.html

Trebuie sa dai o adresa de E-mail unde iti trimit cate o pagina/mesaj. Alegi pagina din documentul dorit ( ai schema, cablaj, piese, date, etc), dai clic pe ea si se deschide o pagina in care trebuie sa completezi niste date (nume, adresa de E-mail), spui ca nu esti robot, raspunzi la o intrebare, primesti pagina solicitata in doua-trei minute. In fiecare zi poti solicita un numar limitat de documente.

Pe acest site gasesti informatii/documentatii despre aproape toate aparatele vechi.

Rezolvat problema.

Dorel a umblat la toti semireglabilii, iar pe unul l-a dezmembrat. Ca sa nu se obseve, l-a scurcircuitat.

Am schimbat semireglabilul, pe calea de sunet am pus condensatori pe tantal, ceilalti normali.

Am facut reglajele si acum functioneaza OK.

Ca impresie, este un amplif simplu si robust, fara prea mari pretentii (nu-mi plac R=0,33R si superdioda, care este intr-o gaura facuta in radiator, fara a fi lipita de acesta).

Multumesc pt. ajutor.