Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
alexy

Amplificator Home Made 120W 8ohm, 200w 4ohm

Recommended Posts

da ar fii frumos sa am 2 module de sara 2016 , gata facute ,sa le pun in carcasa ,  am vazut ca este un amplificator performant, daca ar fii de vanzare( sau cineva care le construieste) leas cumpara , dar nu stiu cu cine sa vorbesc pentru doua module de sara 2016 gata facute si testate?, acum ce sa fac , le montez pe astia doua care le am  

9 hours ago, maxente said:

Aici ar fi prima schema unde am vazut condensatorul ala. N-am mai studiat si restu de discutii.

Aia e varianta cu filai darlington, cea de aici din topic e varianta cu finali simpli.

M-am uitat din nou pe pozele de la prima postare cu placile si pe schema sa identific VAS si vad langa tranzistorul din VAS un cond albastru, pe site citind "pe diagonala" am gasit ca totusi exista 100p baza-colector la VAS, deci ala ar trebui sa fie condul ( e pozitional langa cel de 100n de langa rezistenta mare dn capat ). 

De ce condul nu apare si in schema, nu ma intrebati.

De ce nu s-a putut face si ceva compensare locala la etajul final...nu stiu.

Tot pentru stabilitate in etajul final se puteau inseria macar 1-2.2R cu bazele fiecarui final..

Nu inteleg nici de ce s-a ales polarizare fixa la superdioda, mai ales ca uitandu-ma pe schema mi se pare cam mare...

Daca tot au inseriat rezistente cu iesirea ( zgarcita chestie, o singura rezistenta pe ramura, daca din varii motive crapa, asta e, cine te-a pus sa cumperi? ), puteau pune si niste complementari micuti care sa citeasca tensiunea pe acele rezistente si sa taie comanda prefinalilor, obtinand o protectie la scurt simpla dar functionala.

Dar ma lungesc si nu vreau.

E un montaj simplu, probabil si ieftin ( habar n-am la cat se vinde pe ebay, nu l-am cautat ), ar trebui sa fie si functional, strictul necesar la pret chinezesc probabil.

30usd = 2 module simple,  sau 50usd = 2 module, fiecare cu cate un radiator.  Pe aliexpress.

Edited by Shambala

Cam piperate la ce oferă. Modulul 2x500w de pe miva parcă are și ceva protectii+reglaje, filtrajul inclus, trz mai răsăriți și e la juma de preț. Nu știu ca fidelitate care este mai ok.

La 14.11.2019 la 22:12, cablaje pcb a spus:

Ledurile albastre sunt frumoase. :dffe

Lucrarea iti apartine?

Nu-i lucrarea mea :)

Montarea amplificatoarelor pe radiatoare , a mers greu filetarea in radiatoare pentru surub de 3mm, mai este nevoie de pasta termica la tranzistori  daca am pus keratherm?

A3uDwOC.jpg
z5oCFOb.jpg

Ar merge niste pasta termoconductoare intre cele 2 radiatoare. Ar trebui presate ca spatiul dintre ele sa fie cat mai mic si apoi stranse suruburile de la suportii de prindere.

Avand in vedere pozitia superdiodei nu cred ca mai are asa mare importanta legatura termica intre cele doua radiatoare.