Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
alexy

Amplificator Home Made 120W 8ohm, 200w 4ohm

Recommended Posts

si unde sa gasesc  cat decat o schema buna de sursa de alimentare ptr amplificator?

Pai nu e asa greu de desenat ...

Problema nu este atat ca sa fie "buna" cat sa fie cat mai corect dimensionata, cu componente alese corect /judicios.

Diferentele intre scheme simple si scheme bune sunt de finete si nu conduc neaparat la rezultate negative grave.  Dar diferentele intre o dimensionare corecta si una aiurea /din burta a unei aceleiasi scheme pot da rezultate cu adevarat proaste.

Abordarea [proiectarea] unei scheme de alimentare pleaca in primul rand de la necesitati ("caietul de sarcini" al sursei de alimentare).

Apoi de la buget si tot aici se verifica daca se pot folosi unele componente scumpe deja detinute (transformator, condensatori). Aceasta verificare iti arata si eventualele limitari la care poate conduce folosirea pieselor deja detinute.  Adica macar stii clar de la inceput ce se poate obtine - putere maxima continua, putere de varf, nivel de brum, temperatura [probabila] a trafului si durata de viata estimata a condensatorilor de filtraj. Si altele.

Scheme destul de bune de surse de alimentare a postat HPVictor, merita sa cauti prin posturile sale de la Amplificatoare. Insa daca nu vrei fineturi poti folosi si o schema f simpla.

Edited by Shambala

Conform titlului, se cere alimentarea unui amp cl. AB de 120W/8ohm si 200W/4 ohm.  Asta inseamna o tensiune de alim de minim 2x60Vcc pt puterea ceruta pe 8 ohmi.  

Calculul puterii trafului se face simplist cu Pmax  iesire amplif x nr de canale x 1,5.  Trebuie  precizat ca pt o economie [substantiala]  se pot folosi si transformatoare mai mici si te multumesti sa tragi varfurile de putere din energia stocata in condensatorii  electrolitici (filtrajul principal).  

"Costul" acestei solutiii este o variatie mai mare a tensiunii data de traf  intre putere mare si putere mica, respectiv o reducere a dinamicii si o reducere sensibila a stage-room-ului.

La fel, trebuie precizat ca nu exista limita superioara impusa pt puterea transformatorului, cu cat va fi mai mare cu atat va cadea mai putin tensiunea in sarcina.

Dar evident ca vor aparea  si alte probleme, caci nimic nu e gratis. Un transformator mare va radia (magnetic) brum mai mare decat unul mai mic, va impune (prin insasi dimensiunea sa mare) montarea mai aproape de el a cablajelor si poate avea nevoie de un soft-start sau chiar de ecranare.  De asemenea va da curenti f mari de incarcare e filtrajului princpal - mai ales daca acesta este mare, si va necesita masuri impotriva murdaririi masei (mici R sau bobine serie cu fiecare C de filtraj).

Daca vrei sa folosesti acel traf esti la limita cu puterea lui, dar va rezista fara probleme. Doar ca nu vei obtine puterea dorita (ci doar ceva peste jumatatea ei) si trebuie verificat pe schema daca mai este suficient curent prin primii tranzistori.

Eu as folosi intai  niste conzi mai mici - ceva gen 2,2-3,3mF/63V , apoi dupa cate o bobina sau o R serie de 0,15-0,22ohm pe cei 15mF/71V .  Nu te lacomi la cei de 33mF ca e cam prea mica tensiunea nominala fata de cea de lucru.  Nu na pocni nimic dar vor imbatrani mult mai repede.

Traful din Yamaha A-1000 nu are nevoie de soft-start, dar nu strica unul (ajuta la limitarea curentului de incarcare a condensatorilor).

Daca vrei sa obtii o clasa superioara de calitate, cauti 2 trafuri de minim 350VA si pui cate unul pe fiecare canal.

Edited by Shambala

7 hours ago, Shambala said:

Este o greseala, caci la 50hz un C de 100nF are impedanta cam de 6kohmi

Greseala este ca la 50hz reactanta 100n nu-i 6k ci 31.8k.

Curentul AC astfel rezultat este mult prea mic sa conteze, chiar si 1mF dupa redresare este arhisuficient sa ingroape acel "brum" adang in infrasunete.

Chiar si cu 6k, acel curent tot ar fi fost mult prea mic, ar fi fost filtrat fara nici o dificultate de electrolitici ( vezi unde-i polul la 6k cu 1mF spre exemplu ).

Asta ca tot pretindem de la altii un nivel ridicat pe sectiune...

PS: O multime de amplificatoare sau alte aparate conexe domeniului audio ce mi-au venit la depanat aveau fix 100n peste redresare.

Nu-i deloc gresit si nici mult, ci din contra cam asta se practica, 47-100n.

Edited by Marian

Da, asa am vazut si eu , de 47-100nF , doar ca valoarea asta este prea mare ca sa filtreze eficient zgomotul introdus eventual de diode.

@alexy poti folosi condesatorii aia fara probleme dar niste valori ceva mai mici s-ar putea sa ajute mai mult.

Da, am gresit,  Z = 31k pt 0,1uF.   Am scris din amintire, fara sa mai verific  - scuze,

Dar  31k nu este deloc o valoare mica pt rezistenta inversa a unei diode redresoare cu siliciu, e doar putin peste cea a uneia cu germaniu. Mai ales la audio.  Ceea ce sustii tu eu incadrez la "merge si asa"...

Eu sustin ca, desi facuta in mii sau zeci de mii de exemplare - este o totusi greseala. Odata cu trecerea anilor - spre prezent, este din ce in ce mai rara.

Am facut-o si eu pe vremuri. Mi-am dat seama de ea cand cu entuziasm am pus 0,22uF in loc de 0,1uF. Valoare cu care deja se aude clar un bazait in boxe, fara semnal.

Edited by Shambala

39 minutes ago, Shambala said:

Ceea ce sustii tu eu incadrez la "merge si asa"...

Asta este doar o opinie - A ta.

Ramane sa o si dovedesti, tehnic, nu audiofil.

Eu am prezentat argumente tehnice, nu supozitii.

Am prezentat anterior o analiza care dezminte argumentul tau.

Pot reformula si rezultatul va fi acelasi.

In AC la fiecare semialternanta sarcina este inseriata cu 2 rezistente de 31k, cate una la fiecare capat al sarcinii spre cate un capat al secundarului.

Asta pentru ca sarcina este inseriata cu cate o dioda spre cate un capat al secundarului, la varianta clasica redresare in punte.

Tu faci astfel un soi de divizor intre sarcina si cele 2 rezistente reactive, la capetele secundarului.

Cunosti valorile celor 2 rezistente, mai ramane sarcina, care este una dinamica, nu o poti defini la fel de simplu.

Dar presupunand mersul in gol, chiar si acolo ai in total macar cateva zeci de mA curent de mers in gol, chiar si intr-o varianta dual mono, tot ai prin fiecare traf macar 20-30mA ( diferential, VAS, plus etaj final, plus eventuale alte sarcini ).

La 2x45Vcc cat s-a vehiculat pe aici ( asta asa ca exemplu ) "rezistenta" sarcinii pentru 30mA e echivalenta cu aproximativ 3k.

Cat este 3k fata de 62k? Si deci care este raportul de atenuare al unui astfel de divizor? 

Iti zic eu, e 21.6.

Deci "brumul" de retea este atenuat cu ceva mai mult de 26db.

Si asta se intampla fara pic de capacitate de filtrare adaugata dupa redresare.

Pana si 100u adaugati acolo in paralel cu sarcina ( ca asa vine ), adauga o reactanta capacitiva peste sarcina ( in paralel cu ea ), de 32 de Ohm.

Cat este 32R fata de 62k? Si care este acum raportul de atenuare cu noul divizor?

Iti zic tot eu, 1938, adica "brumul" este atenuat cu 65db, si asta doar cu 100u filtrare.

Ce se intampla cu 1mF? Dar cu 10mF? 

Sa continui analizele? 

PS: Este totusi arogant sa cataloghezi drept greseala o solutie tehnica folosita de atatia producatori diferiti, si sa nu vii cu nici un argument tehnic, ci doar cu propriile opinii.

Criticam pe altii pentru chestiuni deplasate in timp ce noi ne derogam de la responsabilitati?

Edited by Marian

Ceva este gresit sau lipseste in analiza ta pt ca acel zgomot  se aude. Se aude si cu 20mF filtraj. Scoti C-urile si a tacut.

Acum sunt pe fuga dar am sa stau mai pe seara sa ma gandesc ce anume.

Edited by Shambala

Greseala este, cred, din modul de analizare a problemei.

Brumul nu este generat de curentul "invers" pe care-l genereaza condesatorul ci probabil pe alte mecanisme. 

Am ceva idei dar pt ca nu am explicatii prea corecte pt ele le pastrez doar pt mine.

Eu am vazut ca filtru simplu un 100nF pus direct pe secundarul trafo, fara diode snubberizate pe punte.

la amplificatoare CROWN, dar deja e vorba despre PROfi.

Or fi stiut inginerii aia de la Crown ceva, altfel nu ajungeau unde au ajuns pina sa fie distrusi de mizeria de harman CARTON...

N-am auzit in viata mea amplificator crown cu brum, de orice fel.

Nu este brum, este un fel de bazait mai complex.  Altfel decat cel de la radiourile fara C-urile mici de pe diodele redresoare, dar sigur produs printr-un fenomen asemanator.

Astept cu interes o analiza tehnica si aplicata, care sa contrazica pe a mea, si sa explice de ce 100n pe diode este mult prea mult, si deci de ce toti producatorii care folosesc asa ceva, sunt gresiti. 
Nu sunt ironic si nici sarcastic, ci curios de ce explicatii gasiti voi.
Personal as zice ca exemplul dat de Shambala este mai degraba o exceptie , pe langa faptul ca 220n este nejustificat de mult, eu cred ca mai degraba a evidentiat o problema existenta insa suficient de mica incat sa treaca neobservata, care anume problema...nu-am de unde sa stiu.

Edited by Marian

Acum 40 minute, DjLeco a spus:

Eu am vazut ca filtru simplu un 100nF pus direct pe secundarul trafo, fara diode snubberizate pe punte.

la amplificatoare CROWN, dar deja e vorba despre PROfi.

Or fi stiut inginerii aia de la Crown ceva, altfel nu ajungeau unde au ajuns pina sa fie distrusi de mizeria de harman CARTON...

N-am auzit in viata mea amplificator crown cu brum, de orice fel.

100nF la 50Hz ar fi cam 32kohmi, asa ca nici nu-l simte secundarul :) dar te ajuta cu cat urci in frecventa (la 10kHz Xc e cam 16ohmi).

Acum 2 ore, Shambala a spus:

Nu este brum, este un fel de bazait mai complex.  Altfel decat cel de la radiourile fara C-urile mici de pe diodele redresoare, dar sigur produs printr-un fenomen asemanator.

Stiu man la ce fel de brum te referi un fel de biziit comutat la 50Hz, total diferit de brumul de riplu de 100Hz.

Acum 22 ore, Shambala a spus:

Asa faci tu ?  Eu credeam ca te uiti la pozele cu interiorul aparatului - sa verifici cati finali are, pe schema - ca sa vezi ce tip sunt si la ce tensiune se alimenteaza si faci calculele de putere disipata maxima.

Apoi asa mai bine te abtii, specifcatiile le poate citi oricine (complete sau partiale, cum or fi fost publicate).

Pe un forum tehnic ca acesta ar fi fost de asteptat o analiza tehnica reala (inginereasca).

Eu m-am referit doar la transformator ca nu rezista in 4 ohmi la volum mare, pe timp indelungat (cateva ore). Chiar acum cateva luni era un coleg care prajise siguranta termica dintr-un trafo, tot la ceva amplif japonez  (parca denon). Amplificatoarele japoneze care rezista in 4 ohmi sunt putine. De asta am spus ca trafo imi pare cam subtirel pentru 2x200W/4r. Ar lua foc la propriu, de n-ar fi acea siguranta termica.

Nu m-am referit la etajele finale, numar de trz, marime radiator etc.

..........................

Legat de constructia acestui amplificator, carcasa e super ok, radiatoarele la fel, babane, condensatorii iarasi sunt ok, etajele finale nu prea ma pricep, dar mai merge adaugata inca o pereche de finali+ rezistenta din emitor, pentru siguranta in exploatare pe 4 ohmi.  Factorul de limitare este transformatorul. Daca vrei 2x200W/4r trebuie sa mai cumperi inca un trafo cu aceleasi tensiuni pe secundare (vezi la vanzari undeva la 50 de lei gasesti trafo cam la fel ca cel care il ai), pui inca o punte redresoare + conzii de 71V/15.000uF si faci ampliful dual mono de la cap la coada. Fiecare etaj final cu trafo lui, redresare si filtrare. Asa te poti astepta la 2x200W/4r linistit.