Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
alexy

Amplificator Home Made 120W 8ohm, 200w 4ohm

Recommended Posts

As vrea sa construiesc un amplificator  de 120w 8ohm ,200w 4ohm

Am urmatoarele componente

1.sursa de alimentare si transformatorul 2X35VAC , si 1X70VAC ,dintrun amplificator yamaha a-1000, condensatorii de filtraj de 33000uf  vreau sai inlocuiesc cu 15000uf/71v Elna

lhjFwY1.jpg
Y2uNB6z.jpg
lca1fum.jpg
dzGXJUH.jpg
Knsks3x.jpg

Bx6zEWQm.jpg

dupa cum se vede in schema , sursei de alimentare de la yamaha , am acolo 4 diode D163,D164,D165,D166 cum este mai bine sa iau tensiunea de alimentare +/- , inaintea diodelor sau dupa( ce rol au cele 4 diode ?)

2.softstart + buton cu revenire on/off ( am sa folosesc contactul releului unui sonoff modificat )

erhEEi9.jpg

3. protectie difuzoare

care ar fii cea mai buna protectie dintre cele doua ?

CHVBsbq.jpg

4. modulele amplificator 

eeyX2Xc.jpg

Corector de ton ,,,,,,

nu stiu daca sa mai fac si un corector de ton, trebuie sai fac un stabilizator de tensiune reglabila din sursa de tensiune de 70+/- , cine a construit acest corector de ton ,cum suna ?

• Use low noise transistors
  • Frequency response range : 20Hz-20KHz
  • Total Harmonic Distortion Noise 0.001% at frequencies 20Hz-20KHz
  • Maximum output voltage 14Vrms at frequencies 20Hz-20KHz
  • Input sensitivity is 50mV
  • The increase / decrease rate of bass : +/- 17dB at 20 Hz
  • The increase / decrease rate of treble : +/- 17dB at 20KHz

moAQpfW.jpg

stabilizatorul de tensiune pentru corector de ton din 70+/- ,daca merita sa il pun in amplificator

Rko4Xja.jpg

Din 2x35Vca nu obtii decat +/-50Vcc, nu 70V.

De unde sa stim care protectie e mai buna? Releele folosite sunt de calitate indoielnica. 

Trafo nu e bun ptr proiect. Nici sursa de alimentare. Doar dacă foloseşti exclusiv tensiunile mici şi fără diodele buclucaşe, obţii sub 100W / 8 Ohmi, mai mult nu poţi forţa amplifurile finale. Plus că e mai uşor de făcut şi alimentarea preului.

Eu aş fi modificat Yamaha fără ramurile alimentate cu tensiuni mari, probabil acolo era defectul.

Da asa este intradevar , trafo de la yamaha scoate 2x32V secundar, alimentat la firele pentru 240v pe primar, si  2x35V secundar,  alimentare 220v , eu voi alimenta traful la alim 240v al transformatorului, , amplificatorul vreau sa il folosesc pe boxe de 4ohm, si dupa spusele lui calvin , da ai dreptate ,domnul zal , ca aici https://calvins-audio-page.jimdo.com/ideas-and-circuits/power-amplifiers/l12-2-a-really-good-100w-amplifier/   , tot am studiat sa vad cum sa fac cu partea de alimentare a preului si a protectiei pentru difuzoare , cum sa fac sa mai pun un alt transformator separat 2x18V, pentru preu si protectie boxe, domnul zal o intrebare sa schimb condensatorii de 33000uf cu 15000uf/71v Elna?

Edited by alexy

Pacat de Yamaha aia. Performantele ei erau muuuult mai bune decit la amplificatorul pe care vrei sa-l pui inauntru.

din pacate nu am avut acest amplificator , am numai trafo si sursa de alimentare de la el

Acum 46 minute, alexy a spus:

2x32V, alimentat la firele pentru 240v pe primar, si  2x35V  alimentare 220v

Asa ceva nu se poate.

din schema originala a statiei yamaha arata asa alimentarea transformatorului ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Hvceqtl.png

Ce alimentare vei avea pina la urma? +/-Vcc?

Edited by DjLeco

voi avea +/-44,8Vcc , de la alimentarea transformatorului din secundar 2x32V

O sa obtii in jurul la 110W/4R curati. Eu as pune acei 33000uF/50Vcc ca filtraje.

sa zicem ca sant vechi condensatorii de 33000uF/50Vcc , ( de ce altii le schimba cu alte noi , la o statie veche  ? ) dar de ce aici nu lea schimbat condensatorii  ? vad ca videoclipul este in 2018 

Pai aia de schimba condensatorii au motive tehnice, au masurat caracteristici, poate si aspectul fizic tradeaza o degradare, etc.

Ai tai arata bine si tu nu ai masurat nimic. Pe ce baza vrei sa-i schimbi?

E foarte posibil ca aia noi sa fie mai prosti decat aia vechi.

In plus, sa pui 2x33mF in loc de 2x15mF... chiar conteaza.