Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

temporar Test YO6KSC vs genialul stick chinezesc RST


Vizitator

Postări Recomandate

Pai deocamdata faptele doar tac. 0 japonezi, 0 americani, 0 canadieni auziti. 3 rusi si un neamt care dadea cu 1KW in yagi cu 2 elementi. Super! E beton si stick-ul si Bonibon-ul! La mai mare!:85 

Link spre comentariu
Acum 59 minute, RST a spus:

Sa trecem peste explicatii si sa acceptam imposibilul. 

[...]

Lasam " explicatiile " mai la o parte si lasam faptele sa vorbeasca.....e mai comod asa 4 everybody  

 

Nu va accepta nimeni imposibilul, decat atunci cand faptele vor vorbi.

 

Acum 18 ore, RST a spus:

La fel de prieteneste, trecem la level 2 :P 

  

Cand o sa reusesti sa pui faptele la treaba , adica sa treci la "level 2"  cum ne promiteai mai sus, atunci vom vedea daca cele pe care o sa le prezinti reprezinta "imposibilul". 

Si daca da, voi fi primul care il va accepta.  

Pana atunci, "explicatiile" nu pot fi lasate la o parte, pentru ca fac parte din radiotehnica non-extraterestra care se practica pe acest Pamant, cu creierele noastre limitate doar la viziunea tridimensionala cu care ne-a inzestrat Dumnezeu. 

 

Succes in derularea cercetarilor si punerea la punct a urmatorului nivel anuntat, noi ramanem pe receptie !

 

73 de Cezar

 

P.S.> Apropos de receptie. Ia uite aici camp de antene la cehul asta ( OL7M )

 

openwebrx-top-photo.jpg

 

Locatie Maps aici .

Daca te deplasezi pe harta Google cu "umblatorul", se poate vedea de pe drumul de tara  . Rotiti imaginea ca sa vedeti si restul, e o frumusete...

 

IMG_2492.jpg

 

Definitoriu pentru activitatea lor este ceea ce au scris pe QRZ.com :

 

Citat

A lot of people just complain and talk about how they cannot score good results in a contest, how they cannot make QSO with the rare DX expeditions, how they do not have a good antennas, power etc. So, we stopped talking and started doing something !

 

Super tare , fratilor ! Pe pagina lor de pe QRZ.com (Felix, poti cauta doar indicativul OL7M in form-ul de cautare de pe QRZ.com) , puteti vedea mai multe poze din activitatea de montare a antenelor. Poate asta va fi un exemplu de ce unii prefera sa lucreze cat mai degajat si la inaltime cat mai mare fata de sol !

 

Si apropos de colonelul tau, draga Felix, chestia cu discretia e cam fumata. Probabil ca e valabila in situatiile in care chiar e nevoie de discretie. 

Altfel, STS-ul foloseste sedii cu antene care se vad de la o posta. Exemple concrete sunt log-periodicele care se pot intalni in jurul Bucurestiului, pe o raza de pana la 100Km.... si in tot restul tarii. 

Iata un exemplu din zona Singureni-Cranguri ( locatie Maps - vedeti umbra pe sol  |  Street View - vedeti "macaraua" log-periodic-ului in plan indepartat ) .


Exemplele pot continua, asa ca draga Felix, transmite-i domnului colonel (r) salutari. 

 

Editat de yo3fhm
Link spre comentariu

Aici e piata? Am zis alt continent, nu povesti politice! Dar nu despre asta povestim, ca e sau nu e departe, e vorba ca ieri era plin de japonezi iar stick-ul tau si bonibon-ul nu a auzit niciunul!

 

A propos, pe 7.153 iarasi bubuie japonezul... Il auzi? Pe 7.123 de aude Arabia Saudita. Il auzi? Daca da, pune film.

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Ok, deci stick-ul e ok, dar bonibon-ul e de kk. Macar stim o treaba!

 

 

 

 

Acum 29 minute, yo3fhm a spus:

 

P.S.> Apropos de receptie. Ia uite aici camp de antene la cehul asta ( OL7M )

 

Cezar, aia sunt depasiti. Punea si el un Bobibon sinfazat cu un tic-tac si faceau cat 7 yagi-uri sinfazate! Doar ca, evident, nu toata lumea are acces la tehnologia ultrasecreta din cutiile de caramele de Manzalesti... asa ca fraierii fac antene! :91

 

 

 

RST, eu o sa dispar o vreme, ca nu am vreme de povesti de-astea, cand mai ai realizari din astea geniale, ma ofer sa ti le demontez din nou cu mare drag. Da doar un semn pe aici! :)  Succes la next level, ca asta, first, e de toata jena!

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Uite aici discreție, la coloneii cu ochi albastrii :rade:

18-10-17-07-07-43slide1.jpg

 

P.S. Pentru cine nu știe, asta e pilonul pentru antenele de la sediul STS din București, iar dacă dați zoom pe poza în vârf, sus de tot chiar paralel cu paratraznetul...E un bonibon all band

Editat de YO9IGS
Link spre comentariu
Acum 36 minute, RST a spus:

Ok, devin patetic....m-au luat niste amintiri...dar trec. 

 

Aveam la dispozitie cate o Dacia 1300 sau 1310, de fiecare data alta, mereu cu alt numar si cat se poate de obisnuita. 
Desi am zis ceva de " colegi " in realitate doar ne miroseam unul pe altul cum ca am fi...Nu aveam nicio legatura unul cu altul, nu eram angajati " legal " la institutia respectiva. Singurii angajati erau femeia de serviciu si cei cu grade. 

Ceilalti executam doar munca de teren. Fascinanta totusi......

 

Deci acum s-a lămurit și curiozitatea colegului @VAX la întrebarea "din ce trăiți de vă permiteți sa cumpărați piese de pe aliexpress" :rade:

Dl. Vax e clar acum? Din pensia de la secu :dans:

Deci, sa recapitulam, @RST obișnuit cu munca de teren, după cum amintește, ne-a aburit atât timp cu aiurelile (intentionate?) în domeniul RF, cu mega realizările partidului, astaa.. amatorului mai bune decât orice scula industriala (oare la cine am mai auzit propaganda asta?) i-a dezmorțit pe majoritatea celor de pe aici de i-a făcut sa își puna mintea și sculele la lucru ca sa demonstreze ca bate câmpii. La ce bun @RST ? Ca suferiți înfrângere după înfrângere, ca nemții după stalingrad... faceți vreun sondaj?

Interesant e ca mai sunt unii comentatori în topicurile dvs, tot foști securiști care au comentat numai favorabil dvs.. asta apropo' de faza cu colegii...

Editat de YO9IGS
Link spre comentariu
Acum 12 minute, YO9IGS a spus:

Dl. Vax e clar acum? Din pensia de la secu :dans:

Interesant e ca mai sunt unii comentatori în topicurile dvs, tot foști securiști care au comentat numai favorabil dvs.. asta apropo' de faza cu colegii...

 

Aiurea. Chiar il credeti ? 

Daca era de la Secu, tacea naibii din gura si era discret. Ca toti "baietii cu ochi albastri" - aia care erau destepti si care stiau sa respecte angajamentele de confidentialitate.

STS nu inseamna neaparat Secu, iar un trapas care fugareste cu o Dacie, nu trebuie sa fie neaparat o "fantoma" care nu figureaza pe statele de plata ale institutiilor respective. 

Ca orice institutie care se respecta, STS are nevoie si de soferi (pardon, de "conducatori auto"). 

Si eu pot sa ma dau securist, fara ca nimeni de pe-aici sa aiba habar daca am fost, sunt sau nu. Doar asa, daca m-apuca "pateticul". 

 

Ce naiba, domnilor, chiar nu vedeti ca si-ar pune si pilonul de la Ciurel, doar-doar sa-i dea careva atentie ?! Isi creaza o aura de "misterios" cu comentarii pe care le poate face oricine dintre noi. Nu face decat sa se joace cu cuvintele, in rest - baliverne. Sa vedem si cum va fi "pasul2" / actul 2. Cred ca va fi super-distractie, spectacol marca RST !

Link spre comentariu
Acum 22 ore, gauss a spus:

ICOM IC - R71

În documentatia de service se pomeneste de un model pentru Germania cu banda restrânsa la 0,15 - 26,1MHz. Din câte stiu, la vremea respectiva, în Germania nu a existat vreo reglementare care sa fi impus aceasta restrictie. Exista în schimb în Italia si Arabia Saudita.

Puteti, va rog, sa-mi comunicati banda pe care o receptioneaza modelul Dvs.?

Link spre comentariu

Exact ca in manualul de service . 0,15 - 26,1 MHz . Sau cat o fi acolo , am citat , n - am mai verificat personal . Am mai intalnit aceasta limitare , la mai multe receptoare . Fara sufix , sau exprimare explicita privind o anume tara de destinatie . Rapid ... Grundig Satellite , 400 cel putin , Kenwood R - 2000 , si altele . De asemenea , o limitare ( mai severa ) era in Franta . Nu mai stiu acum exact limitele de frecventa ( parca erau si tipuri de modulatie ) , si nu stau sa caut . . La Grundig s - a rezolvat usor , din " jocul " unor diode care stabileau domeniile pentru sintetizor . La receptorul in cauza , ICOM IC - R71D , am inteles ca veneau din fabrica cu acoperirea maxima ( cea mai favorabila ) , limitarea se producea la dealer ( ICOM Germania ) , si cine  - o fi mai vandut receptorul respectiv catre persoane fizice . Pentru institutiile abilitate , se livra ca din fabrica . Adica maxim de acoperire si moduri de lucru . Se poate rezolva , dar nu m - a interesat chestiunea , am preferat sa  - l pastrez cu sigiliile respective . Certifica faptul ca nu s - a umblat inauntru , am considerat asta mai important . Exemplare cu sigilii , NOS , sunt rarisime . Eu nu doream ( tintit ) acest tip de receptor ( am destule, cel putin 5 de la ICOM ) , dar starea lui ( si calitatile , pe care le stiam ) , m - au determinat sa bag mana la portofel , l - am achizitionat de pe un site de vanzari din Romania , de la un nene care aducea scule ( majoritatea audiofile ) din Germania . Printre ele se ratacise ( la cutie ) si acest receptor , nu stiu prin ce conjunctura . N - am intrebat ( foarte apasat ) , am primit un raspuns succint , de complezenta . Voi posta foto cu el , probabil dupa  - amiaza cand ajung acasa . Din pacate , in cutia originala , si cu suportii din polistiren , era numai receptorul ( zero ore de functionare ) , lipsea manualul , cablul de alimentare ( PC standard ) , si ce  - o mai fi fost , probabil au fost scoase si uitate la reambalare . Eu le - am considerat neesentiale , manualul l - as fi dorit . E accesibil on - line , alaturi de multe hack - uri si imbunatatiri , dar multi colectionari au pretentii ireconciliabile la furnitura completa , manualul ( fizic , original ) are si el valoare ( pentru ansamblu )  ... , din ce am inteles . In fine ...

 

P.S. - cu scuze pentru off - topic , m - am intins mult mai mult decat trebuie cu raspunsul la o intrebare . 

Editat de gauss
Link spre comentariu
Acum 10 ore, RST a spus:

mr.jpg

 

 

Pe forum, stimabile, exista mai multi STS-isti.

Unul dintre cei care au observat postarea ta cu scop diversionist, mi-a scris :

 

Citat

 

In 1963 eram in sc. generala ciclul II. Costelus nu a fost prea bun la rusa ca i-au raspuns in romana, dar in clasele III, IV, V, cei care corespondam cu elevi din CCCP scriam in rusa.
Costelus nu asculta nici emisiunea radio "Sa invatam limba rusa cantand!" si s-a trezit scriind tocmai la R.M. in romana! Cred ca l-au admonestat si baietii de la manastirea secu' cand au vazut ce retardat e!
Semnat: R.

 

 

Sunt convins ca are dreptate. Umflatul tau in penele pe care nu le detii demonstreaza inca odata cat de mult iti doresti sa fii bagat in seama. 
Da-i inainte, cu faza2, faza3 ... faza n , noi avem ce face. 
Link spre comentariu

Interesant este faptul ca RST nu are pic de respect pentru inginerii bine pregatiti in domeniul RF, aia care nu lucreaza dupa ureche si fac calcule serioase, experimenteaza folosind aparatura de laborator sofisticata. 

Ii tromboneste pe fraieri si ii multumeste pe patronii forumului, care doresc trafic la greu (la ce-o fi bun ?). 

Editat de VAX
Link spre comentariu
Acum 14 minute, RST a spus:

Daca ce am postat eu nu va interesa, puteati ignora. Asta e solutia civilizata.

 

Nu mai spamui forumul cu fel de fel de prostioare si cu pacaleli pentru habarnistii in domeniul tehnic. Pana acum nu ai postat nimic serios, o schema originala gandita de dumneata, doar niste chestii stiute din anii  '70, din notele de aplicatie de la firmele care produceau CMOS-uri.

Link spre comentariu

Lasati omu' sa posteze ... , e topic pentru toti . Daca incalca regulamentul , exista butonul " raporteaza post " . Are cine sa ia cunostiinta , sa analizeze , si sa ia masuri . Daca e cazul . Ca suntem de acord sau nu cu ce posteaza , e o alta discutie , si cu alte rezolvari . Individuale , dupa cum e si statutul de user ( pa persoana fizica , dupa cum ne  - au invatat alti clasici , in alte domenii ) . 

Editat de gauss
Link spre comentariu

Pana acum nu a pus nimic nou, doar a frecat cateva scheme simple (variatiuni pe aceeasi tema) date si in manualul "Circuite integrate CMOS - Aplicatii". Gargarisime si vrajeli (+laude). 

As vrea sa vad ceva nou cu aceste CMOS-uri, nu tot ce se stia de acum treizeci de ani.

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări