Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

temporar Test YO6KSC vs genialul stick chinezesc RST


Vizitator

Postări Recomandate

Mai, dar omul asta nu a pus nici un film din care sa reiasa ca a receptionat ceva cu trompeta aia de stick!!!! Se da pe SDR_ul de la Utwente si zice ca e inventia lui! Nu asa era vorba, ca punem filmulete cu statiile slabe auzite? Unde sunt? 

Link spre comentariu
Acum 9 minute, RST a spus:

7155 Meci Italia-Spania 

Iar Sergio di la Bari, ancora. Il asculta molto bene pe 1 din Ucraina :))) Asa i-a zis. 7180K. Acum pe Nicolo de la Toscana, s-a saturat de ucrainian. Asta e cam trafic local, nu? :D 

 

7155 KHz, ora 22:11 -> se aude EA3KE (de langa Barcelona) in QSO cu VK3SX (Australia, pe care n-o aud cu firul meu, hi).

 

Am pus un streaming live care se poate asculta prin VLC media player. 

Mai tarziu voi incerca sa setez un stream live care sa poata fi deschis direct din browser.  Pana atunci, daca cineva doreste, poate folosi VLC media player , meniul File -> Open Network Stream, iar acolo se poate scrie  http://yo3kxl.netxpert.ro:8080  (atentie, deci, nu merge direct din browser, deocamdata!) .

Link spre comentariu
Acum 8 minute, petreelectronic a spus:

JA4CJZ vine cu 1kw

 

Foarte frumos, felicitari, mai ales ptr realizarea proprie ! Ce antena folositi ? 

Chiar acum, RST a spus:

Uite, pentru conformitate. E live acum 

 

Felix, mai poti umbla putin la setarile de contrast ale waterfall-ului. Sunt foarte impinse, fa-l sa fie mai spre albastru fondul, ca altfel nu se disting corect semnalele. Galbenul ala te sparge la ochi. Practic, tragi nitel in jos de cursorul de Contrast (al 2lea de sus in jos) pana se mai calmeaza galbenul fundalului. :)

 

Link spre comentariu
Acum 7 minute, petreelectronic a spus:

O antena End Fed cu trap, are 23m total, rezonanta multiband....80, 40, 20, 15, 10m

Ha ha, misto! Gratian YO2AA (ex YO2LRB) din Hundedoara e sustinator si utilizator infocat al modelului asta de antena. 

Si am vazut ca vine cu semnal foarte consistent aici, in Bucuresti .

Sunt indiscret daca va intreb la ce inaltime fata de sol ati montat-o ? (sau in ce alte conditii, eventual ? )

Sunteti degajat fata de alte cladiri ? Mi-a placut cum se auzea japonezul, iar de zgomotul din Bucuresti nu mai amintesc :)

 

Acum 8 minute, RST a spus:

Pe alta parte, amplificarea e cam concentrata pe mijlocul benzii...e doar o improvizatie...

Probabil, datorita circuitului acordat din Magic-Bon-ul tau ! Hi ;-)

 

Link spre comentariu
Acum 8 minute, RST a spus:

 Merge in VLC, dar numai audio. Asa trebuie ? 

Pai, am spus mai sus, ca fac doar streaming audio .

Ca sa fac si video, ar trebui sa scot camera si sa fac zgomot in casa. 

Asa, semnalul audio (digital) care vine pe cablul USB de la statie, il fac stream prin VLC , fara nici un zgomot. Hi.

Trebuie sa vad cum fac sa se poata deschide direct din browser, ca sa fie mai simplu. 

 

Cu VLC poti sa faci stream si al desktop-ului calculatorului. Ma gandeam ca as putea pune softul de remote access ptr statie (care aduce pe ecran toate comenzile, inclusiv spectroscopul) si sa fac streaming la desktop, in paralel cu fluxul audio. Dar cred ca e overkill, avand in vedere ca antena mea e de cacao si nu-mi permite receptii grozave. 

 

Pentru celelalte benzi mai am o antena pe bloc, care e un FD4 montat sub forma de compromis (inverted_V), dar e la inaltime mica fata de terasa (7m la mijloc). 

Nu e vreo scofala. Si pentru ca nu mai fac trafic ca pe vremuri, nu m-am preocupat sa fac ceva mai serios. Asta e!

 

Edit:  22:50 -> A42K (Oman) pe 7135.5 . Vine ca traznetul !

Editat de yo3fhm
Link spre comentariu
Acum 56 minute, yo3fhm a spus:

Ha ha, misto! Gratian YO2AA (ex YO2LRB) din Hundedoara e sustinator si utilizator infocat al modelului asta de antena. 

Si am vazut ca vine cu semnal foarte consistent aici, in Bucuresti .

Sunt indiscret daca va intreb la ce inaltime fata de sol ati montat-o ? (sau in ce alte conditii, eventual ? )

Sunteti degajat fata de alte cladiri ? Mi-a placut cum se auzea japonezul, iar de zgomotul din Bucuresti nu mai amintesc :)

 

Probabil, datorita circuitului acordat din Magic-Bon-ul tau ! Hi ;-)

 

A lui Gratian este mai lunga (vreo 40m), nu are trap si este foarte sus intre doua blocuri.

Eu am montat-o la sol in curtea mea, o tentativa de Inverted V cu 2m la capete si 6m la jumatate. Sper pana da frigul sa o fac de 12 m la jumatate.

Treaba cu zgomotul este relativa dupa parerea mea, eu am doua lampi cu led de cate 35W chiar deasupra receptorului. Pana sa fac antena asta ascultam si eu cum circula miliamperii prin leduri si multe alte surse de zgomot de prin gospodarie. Incercati si aduceti antenele la rezonanta in banda (eu initial am folosit un dip-metru) si o sa ramaneti surprinsi de disparitia zgomotului.

Maine o sa mai lucrez la ea. Ma nemultumeste ca in 10m SWR-ul este intre 2-3. In 40m de exemplu, SWR-ul este 1 in toata banda, la fel si in 80m cu o acoperire de cam 100khz...in restul benzii nu depaseste 1,5.

 

Gata, nu mai intervin, scuze pentru devierea subiectului.

 

A, cam asa aud eu QRP-istii in 80m.

Concluzie: antena rezonanta este cel mai bun fitru din lantul de receptie si cel mai bun amplificator la emisie.

 

 

Editat de petreelectronic
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări