Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

" Încălțată " de iarnă


Vizitator viobio

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Pai eu nu cred ca DOVADA este masluita. Pentru masini de talie mica pe gheata anvelopa budget presteaza foarte bine pe langa nokian. Nu cred ca soferul s-a dus in baza de testare a pneurilor nokian si a miscorat distanta de franare pe gheata a pneului budget ca ... il sfartecau aia :85. Aia au dat verdictul ca filmul poate fi publicat. Deja cei cu masini mici dupa acest filmulet nu prea mai sunt fermi convinsi sa trebuie pneu premium pentru masina lor ca diferenta nu este asa mare. Cei care au deja masina mai mare ..... au belit belingherul daca merg pe pneuri budget.

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Pe scurt:

Pe ud sub 10c cel de vara e mai prost.

Pe uscat(si probabil curat) cel de vara e mai bun chiar si la zero grade, in schimb la prima pojghita sau portiune inghetata o iei razna.

 

Cele allseason isi pastreaza performantele de la 0 la 15 grade. Acu nu stiu cum se uzeaza si cat de eficient e sa le schimbi la 4mm ca altfle iarna nu mai sunt eficiente.

Poate de circuli mult, le montezi prima iarna,  treci di de a doua si la sfarsit de toamna altele.

Editat de Sharky
Link spre comentariu

Pai ia uite ca in testele astea cele all season au mers la fel de bine ca cele de iarna...mai putin la proba de zapada.

 

Iar cele speciale pt zapada erau optimizate pt zapada, iar pe ud si pe uscat au avut rezultate cam proaste. Cele de iarna erau la fel de bune ca cele cross.

Eu comentam din prisma uzurii, ca ideea e la all season sa nu mai schimbi rotile, dar daca te prinde iarna cu 3-4mm ce faci?

Vara ai mai merge cu ele 10k, dar de te-a prins iarna, adios, pe olx... si altele noi.

Ca sa nu zic ca michelin cross climate costa cu 20-30% in plus fata de una buna de vara.

 

Greu sa impaci si capra si varza.

Editat de Sharky
Link spre comentariu

Daca ar fi dupa producatori, ar trebui sa sa schimbam anvelopele in toate cele patru anotimpuri. Adica sa avem patru seturi.

Din experienta proprie, nici un tip de cauciuc pe care l-am avut nu a avut aderenta pe gheata. In urbea deluroasa in care locuiesc, nu am avut probleme cu zapada, ci cu gheata de sub zapada.

 

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări