Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ajutor înțelegere foi calcul incinte VTP

Recommended Posts

Vă salut!

Am descărcat foile de calcul în Excel pentru calculul incintelor VTP. Toate bune și frumoase doar că nu prea înțeleg ce valori trebuiesc introduse la câmpurile "surround width" și "throat depth"...

Dacă ar putea să-mi explice și mie cineva vă rog frumos, v-aș fi recunoscător.

Vă mulțumesc anticipat!

• 2 weeks later...
  • 1 month later...

Cel mare regret al meu referitor la incinta VTP e ca firma Ciare nu mai produce difuzorul Ciare HW204.Si-a terminat zilele astea un amic o pereche cu HW204 si HT264.A avut VTP  cu coaxialul P-Audio BM8XCA.Si eu l-am avut.Bas foarte frumos, o boxa ok.El a avut VTP  si cu Fostex FE 206.Acum cu HW204 s-a schimbat totul.Sunet e altceva.Cu totul altceva.Detalii, microdetalii, bas adevarat.

Cand dl Mateescu recomandat VTP  cu Ciare HW 204 a stiut ce zice.Experienta isi spune cuvantul.Am si eu HW204, dar momentan in bookshelf recomandat de firma.Adica proiectul firmei.Le-am avut si in VTP  si cutiile le-am facut cadou.Ii rog pe posesorii de HW204  sa confirme cele zise de mine sa nu se zica ca sunt obsedat de marca asta sau fac reclama mascata.N-am nici un interes in acest sens.Am regasit acest difuzor intr-un monitor de scena ELECTROVOICE.Incinta era din aceaea de monirorizare, pusa jos, pe scena, la picioare.Era echipata cu 4 bucati HW204 si suporta 1000 de watt R.M.S. 

Auditii placute toturor pasionatilor de sunet

Edited by Toader

Nu e nici o supărare... Difuzoarele le am deja rămase de prin alt proiect... Am zis că dacă tot le am să le duc la bun sfârșit (poate s-o îndrăgosti vreun prieten de ele și le dau-am mai pățit așa cu unele și culmea e că tot el îmi zice să le fac poate i le dau lui :)) )

Am în plan pentru dormitor (cameră mai mică) niște TQWT cu difuzoare Peerless (vifa). Să vedem când m-oi apuca de ele (PAL-ul tot așa, îl am tăiat dar mai trebuiesc fonduri pentru difuzoare-vreo 500 de lei plus filtre...)

Screenshot_20190813-113824.jpg

La 23.12.2019 la 19:00, daniel_2004 a spus:

Nu e nici o supărare... Difuzoarele le am deja rămase de prin alt proiect... Am zis că dacă tot le am să le duc la bun sfârșit (poate s-o îndrăgosti vreun prieten de ele și le dau-am mai pățit așa cu unele și culmea e că tot el îmi zice să le fac poate i le dau lui :)) )

Am în plan pentru dormitor (cameră mai mică) niște TQWT cu difuzoare Peerless (vifa). Să vedem când m-oi apuca de ele (PAL-ul tot așa, îl am tăiat dar mai trebuiesc fonduri pentru difuzoare-vreo 500 de lei plus filtre...)

Screenshot_20190813-113824.jpg

Edited by VTP
solutia tehnica nu este corespunzatoare!

@ daniel_2004,

TQWT este o clasa de incinte care cuprinde mai multe tipuri avand in comun lungimea liniei acustice in 1/4 lungime de unda.

Aici se includ: -  liniile de transmisie [ numite si incinte labirint, cu sectiune constanta, sau variabila ( tapered ) crescator sau descrescator )];

-  hornurile care pot fi cu crestere nelineara a sectiunii ( ex.: crestere exponentiala ) sau cu crestere lineara unde se incadreaza si incinta Voigt (VTP).

In general, deviatiile de la solutia gandita de cel care a proiectat ceva nu totdeauna aduce o imbunatatire, mai degraba viciaza rezultatul. Pe net se gasesc, indomeniul incintelor acustice de tot felul , numeroase proiecte discutabile ca performante si care pot fi greu selectate si datorita faptului ca un difuzor "canta" si intr-o incinta bine conceputa si intr-o incinta  "cu amendamente" discutabile in lipsa posibilitatilor de verificare.

Nu stiu ce difuzor vreti sa folositi si nu cunosc fisa tehnica a acestui difuzor despre care spuneti ca se incadreaza (?)!

Daca aveti difuzoarele acestea puteti sa le utilizati in incinta Voigt cu frecventa de acord de 40 Hz.

Tweeterul se poate monta intr-o cutie separata, amplasata pe incinta mid-wooferului, respectand asezarea pe zero delay plane.

Frecventa de taiere aproape de 3 kHz ( diametrul de 19 mm al tweeterului este mic ).