Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
okean

OLD stuff...

Recommended Posts

de unde ai scos-o ca e film foto? nu o fi panglica de care zice gauss  si capetele cu 14 piste ?

poate nu e vorba de aceeasi chestie, ca inregistrator de bord o fi in bord iar cutia "neagra" e in coada.

Sunt ( si au fost , inlocuite in timp ) zeci de modele , fiecare cu mai multe variante .  Cu fir , cu folie , cu banda , cu cilindri , magnetice sau grafice etc . Fiecare fabricant de aeronave alegea solutia care i se parea mai buna . Standardizari ( riguroase ) au aparut in mai multe etape . Numai asupra parametrilor necesari de a fi furnizati la interogarea " cutiilor " , care poate fi necesara si in lipsa catastrofelor soldate cu prabusirea aeronavei , in caz de defectiuni . Solutiile si variantele constructive erau lasate " la liber " , din motive evidente . Mult timp au existat ( si exista si acum ) doua tipuri de unitati . Cockpit voice recorder ( convorbiri cabina piloti ) si Data Flight Recorder ( parametri de zbor , date motoare , comenzi , comunicatii , carburant , etc . ) . Sunt defalcate pe clase de aeronave , de la simplu la complex . Se pot scrie ( despre ) sute de pagini , si nu exhaustive . Doar mentionari si descriere simplificata . Ceva foto ... Primul este rusesc , a echipat aeronavele reactive supersonice militare , printre care MiG - urile 19 , 21 , 23 , 25 . Despre el am facut vorbire intr - o postare anterioara , este cu fir magnetic si foloseste mecanismul de la inregistratorul mentionat ( se poate vedea postarea ) . Mai sunt si ( in foto ) cu folie , in bucla fara sfarsit , si multicanal . Ultimul este Voice Recorder , de la Iliushin -18 , a fost in inzestrarea TAROM .

MiG 21.PNG

Folie metalica.PNG

8 canale.PNG

IL - 18.PNG

Edited by gauss
Acum 9 ore, vio2007 a spus:

cutiile negre,care de fapt sunt portocali

Sunt portocali ca sa-ti sara in ochi cind le cauti. Sunt negre pentru ca nu stii, cind le cauti, ce contin. Cit despre film foto, e prima data cind aud asta!

Acum 101 ani...

"Regele Ferdinand I și Regina Maria se intorceau la București în ziua de 1 decembrie 1918, după doi ani de refugiu, în care Coroana, Parlamentul si Guvernul au condus destinele țării de la Iași."

1D47A486-DA49-475A-9636-A75B283D64AA.jpeg

Screenshot_20191122-093940_Pinterest.jpg

Da erai cineva daca aveai una de asta.......tot pe vremea aceea am fost la Timisoara in piata , am luat marfa de tot felul ( blugi ,Puma costum baie Speedo , etc ) 

si mai multe inele care aveau in el ceas LCD..... seara dansam la discoteca cu una pe deget .....imediat au aparut doritorii , le-am si dat pe restul din buzunar .....

il_340x270.1803464850_t09l.jpg?version=0

1 hour ago, fluffy37 said:

In Mehala mergeati?

Habar nu am, am fost cu prieteni "cunoscători" care umblau regulat, cumpărau  cantități mari de anti-baby.... Eu am fost de 2 ori, atunci au apărut blugii cu karouri, am și luat o pereche, acasă se uitau la mine pe strada ca la omuleți verzi.... nimeni nu văzuse asa ceva. :reytre  am mai avut o pereche de blugi cu imprimeu în forma de păsări stilizate, și aia piesa de succes. Mai a mi plac blugii rosu/bordo, dar nu găsesc..... 

Era mare afacere " bisnita" aveau la Timișoara marfa bună..... 

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines