Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

OLD stuff...

Evaluează acest subiect


okean

Postări Recomandate

Sunt convins că în acele vremuri "cineva" competent (alias cunoscător al posibilităților fizice ale animalelor) stabilea numărul de cai necesari, funcție de distanță și duritatea traseului, cantitatea de hrană și timpul de odihnă. Țelul suprem era eficiența transportului (timp cât mai mic între două poște, implicit  viteză mare). Deci nu-și permitea să forțeze animalul dincolo de posibilitățile sale fizice.

De aceea spun că acei cai "de diligentă" o duceau mai bine decât alții din vremuri mai noi, exploatați de Costică și Mirică după cum îi tăia capul ...

Link spre comentariu
1 oră în urmă, +_Florin_+ a spus:

a fost aplicată pe vremea "diligențelor

La noi era "posta". Caii, inhamati la trasura, parcurgeau o distanta "de  o poșta". Poșta era, de obicei, un han. Hangiul se ocupa de schimbarea cailor si hranirea lor. Intre timp, calatorii se dezmorteu sau imbucau ceva. Uneori, distantele se masurau in "poște". Pina oareunde era cale de trei poște, pâna in alt loc, era cale de 2 poște. 

Apropo de inhamat, CE a dat o directiva, prin care interzice inhamarea cailor.

Link spre comentariu
Acum 57 minute, icar a spus:

.............................

Apropo de inhamat, CE a dat o directiva, prin care interzice inhamarea cailor.

Deși multe "directive" ale CE îmi par aberante, cu aceasta sunt de acord. 

În epoca în care (aproape) orice meltean "amărât" are în bătătură un cazan de 1000 € cu care să se dea mare prin sat, o drujbă și o motocoasă, ba unii chiar un tractor ceaușist plus anexe .... tracțiunea animală ar trebui interzisă. Era de înțeles în vremuri mai vechi.

Acum vreo 3 ani am văzut o fază care m-a impresionat: mergeam cu mașina printr-o anume localitate de lângă Târgoviște. Drum în rampă, deal "greu". În fața mea era o căruță îndesată cu bușteni ... calul (aflat în stare de epuizare evidentă, la limita puterilor) era biciuit în stil barbar de către căruțaș ... veneau mașini din față, dar într-un final am reușit să-l depășesc ... când am ajuns  paralel cu atelajul, am deschis geamul din dreapta și am strigat : " băi imbecilule, omori animalu' ăla, dă- t.. .... ... de prost!" ... în fine, nu m-am putut abtine (cu scuzele de rigoare pentru expresie).

Sunt convins că există multe cazuri de acest gen, într-o epocă în care tracțiunea animală nu-și mai are locul ...

 

 

 

Link spre comentariu

Din păcate sunt destui oameni care se comportă mai rău decât animalele pe care le chinuie.Sunt mulţi analfabeţi care nu pot să-şi ia permis nici dacă le pui la dispoziţie şi maşina şi banii de şcoală.....am unul chiar la mine în bloc.Nevastă-sa a făcut deja praf o maşină, acum e la a doua iar el nu reuşeşte decât să o plimbe prin spatele blocului când ea nu reuşeşte s-o parcheze.Atât poate să circule, că permis nu poate decât dacă se abrogă legea care cere ca şoferii să aibă un minim de şcoală...

Cu intezicerea înhămării cailor la căruţă sunt complet de acord, sunt exploataţi astfel în mod barbar de cei mai sus numiţi.Am avut ocazia să evit cu greu accidente cu astfel de cretini iresponsabili, care nici o plăcuţă reflectorizantă nu au fost în stare să pună în spatele căruţelor cu care circulă pe drum european şi naţional....iar poliţia p..lii se face că nu-i vede.Era să dau peste un bizon din ăsta când traversam un pod peste calea ferată, boul mergea cu căruţa pe contrasens.Am avut un moment intenţia să opresc şi să-l filmez apoi să sun la 112, dar mi-am dat seama că totuşi trăiesc în România...mi-ar fi dat mie amendă probabil, că-i deranjez.A se vedea episodul cu primarul care a sunat la Rutieră când a văzut pe unii făcând curse nocturne şi i s-a închis telefonul în nas...

Link spre comentariu

Aveți perfectă dreptate, în ceea ce susțineți privind exploatarea animalelor domestice.

Dar cum rămîne cu exploatarea ființelor umane, tot în acest timp contemporan?

Ne este milă şi suferim, sau empatizăm cu suferințele multor viețuitoare, exploatate de ,,animale bipede", dar nu suntem în stare să luăm o atitudine fermă, corectivă, vis a vis de ,,animalele" care posedă buletin de identitate!

Sunt vecini, cunoscuți, rude, colegi, ş.a.m.d.

Cam dificil să ți-i pui în cap, că de educație, şi mai greu, dacă nu imposibil.

Tot legea ar trebui să dicteze, aceste normalități şi modalități de aplicare.

Omul needucat, fără un dram de frică, față de ceva anume, este mai sîngeros şi mai sălbatic, decît orice viețuitoare, care sălăşuieşte pămîntul.

De aceea se consideră, ad hoc, că suntem specia care stăpînim pămîntul.

Un fel de dictatori, de multe ori iraționali, care ne săpăm singuri, propia groapă!

 

Link spre comentariu
Acum 55 minute, sesebe a spus:

Nu sint de acord, trasurile de promenada nu mai au nici un farmec fără caii înhămati sa le traga. 

Cu restul sint de acord. 

:rade:

Probabil faceți referire la părerile mele din alt topic în care am susținut că mașinile de epocă ar trebui să circule liber, indiferent cât ar polua ... desigur îmi mențin afirmația, sunt prea puține ca să conteze, drept urmare aportul lor la marea poluare e infim.

 

Referitor la trăsurile de promenadă sunt de acord, ar trebui să circule liber.  În acest caz caii sunt bine hrăniți și odihniți. 

Dar sunt împotriva folosirii tracțiunii animale în scopuri utilitare, într-o epocă în care nu-și mai au rostul. Mai ales dacă animalele sunt exploatate/torturate de Ionică și Mirică în propriile bătături. Acolo nu-s reglementări...

Link spre comentariu
Acum 3 ore, +_Florin_+ a spus:

....

De aceea spun că acei cai "de diligentă" o duceau mai bine decât alții din vremuri mai noi, exploatați de Costică și Mirică după cum îi tăia capul ...

 

Parerea mea e ca acestia o duceau la fel de bine ca si caii de la fostele CAP-uri....

Seara trebuiau lasati la grajdul CAP-ului unde, teoretic, trebuiau sa primeasca hrana (apa, furaje, etc) si sa se odihneasca

Practic, primeau ceva de mancare si apa daca isi mai amintea careva de ei, printre paharele de bautura....

Sau primeau hrana de calitate proasta...

Bunicul meu (lucrator la CAP), prin anii '80, avea o sareta cu un cal al CAP-ului, pe care il tinea acasa si il hranea din furajele proprii...

Nu voia sa il duca seara la grajd din motivele de mai sus, el fiind foarte atent cu ingrijirea animalelor, mai ales a cailor (cu ocazia colectivizarii a ramas fara doua perechi de cai si doua carute, fiindu-i luate la CAP...)

Respectivul cal (roib) fiind destul de batran, nu avea alta munca decat trasul unei sarete de 2 locuri, lucru nu prea greu as zice...

Cu toate astea era bine ingrijit (ca ex, bunicul, daca stia ca urmeaza sa-i dea apa calului dupa ce il manase un pic mai vioi, ca de fuga nu putea fi vorba, il lasa la pas de departe, sa nu fie "nadusit" cand ii da apa rece din fantana..)

Insa, cred ca s-au mai pierdut din obiceiurile bune, traditii...

Alte vremuri si povesti, vechi ... (in concordanta cu topicul)...

 

Despre interzicerea inhamarii animalelor...

Sunt zone unde nu poti patrunde mecanizat si trebuie sa te folosesti de animale

Ganditi-va la zonele de munte unde nu sunt drumuri si unde traiesc oameni, majoritatea in varsta, care nu au masina proprie si nici alte posibilitati de transport...

Noua, la oras, campie, unde avem mijloace de transport ne e usor sa zicem ca e ok sa interzicem inhamarea animalelor, dar viata altor oameni depinde de acest lucru.

Canalul YT al TVR are o serie de reportaje sub titlul: "Izolati in Romania" care merita vizionate, asa, ca sa ne facem o idee despre cum traiesc (a se citi: se chinuiesc) altii....

Europenii, cu atat mai mult isi permit sa zica asta, ca ei au drumuri pe oriunde (bravo lor...)

 

 

PS

Pentru cei ce nu stiu ce inseamna CAP (C.A.P.) = acronim de la Cooperativa Agricola de Productie

Editat de draku
Link spre comentariu

Si ioropenii cei rai (aia de nu-si chelesc muntii) mai folosesc cai pe munte, la exploatarea lemnului.

Daca erau caii nadusiti, bunicii aruncau o patura pe spinarea lor si ne puneau pe noi, cei mici, sa-i plimbam la pas. Daca apa era foarte rece, mai întâi le turnau o galeata, doua peste picioare. Si cu noi faceau la fel vara, când veneam încalziti de la joaca: ne turnau apa rece peste încheieturile mâinilor înainte sa ne lase s-o bem. Si am supravietuit toti ca sa ne omoare cu E-uri, NOx si alte celea. De ex. EN, care zice cât de lung trebuie sa fie castravetele si pe care parte sa-l porti.

Editat de franzm
Link spre comentariu
Acum 8 ore, draku a spus:

Sunt zone unde nu poti patrunde mecanizat si trebuie sa te folosesti de animale

Majoritatea padurilor noastre sunt salbatice (virgine) si sunt foarte greu de exploatat. Copacii ce trebuie taiati sunt imprastiati printre ceilalti. Se marcheaza, se taie si se scot la drum cu caii. In occident, de sute de ani, padurile sunt plantate in regim silvic. Sunt parchete cu copaci de aceeasi esenta si varsta, aliniati ca soldatii si care se taie toti odata.

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări