Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

OLD stuff...

Evaluează acest subiect


okean

Postări Recomandate

Cred ca discul are alt rol, aici avind rol de baleator, ca sa zic asa.  Poate gresesc, habar nu am ce a gindit desenatorul, dar ideea in sine, scoala de acasa,  s-a dovedit aproape viabila!

Tot pe tema cum vedeau strabunicii nostri viitorul, epoca de aur a aburului:

2890707532beb1b836907ca6d4c2f674ded50964

2890707341fe09a38b8ee4de3541c6d2858e763d

 

 

 

28907071179bd895c8c84d5f8ebd742c7e542597

Link spre comentariu

Păi discul Nipkov e primul sistem de televiziune ,,mecanică,,.Scanarea imaginii se făcea prin intermediul găurilor din discul rotativ, iar în acel desen noţiunea de pick-up se referă la un ,, cititor de imagine,, nu la ce uzual numim noi ,,pick-up,,.La ce zicem noi ,,pick-up,, ei zic ,,turntable,,...

Editat de validae
Link spre comentariu
On 2/1/2021 at 7:55 AM, icar said:

Va mai aduceti aminte?

Da, la 12 ani aveam aparat de foto ( Smena 8 M )  ,aparat de marit , substante , lampa rosie pt developat hartie , .....faceam totul singur .Aveam o slabiciune pt hartia "raster "....si colorare chimica in sepia.

Filmul era totdeauna scump si "prea scurt ".....trebuia gandit bine ce poze faci , ca se termina , nu ca acuma cu digitalu ,faci 1000 de poze si stergi cele nereusite..Si apoi emotiile , daca au fost setarile bune = diafragma ,timp expunere ,claritate .....si sa nu strici ceva la developatul filmului.....

Aveam aparat rusesc de marit , demontabil bucatele si valijoara aferenta, luat de nou de la foto_muzica .

 

 

attachmentstatic.php?attachmentid=764021

Link spre comentariu

L-am avut si eu, UPA-5 se numea, tot de la Muzica. Am avut un Ciaica, facea 72 de poze pe un film. Apoi un Zenit, apoi un Practica si un Praktica MTL-3, pe care il am si acum, cu un obiectiv de 50 mm si un tele de 200 mm. Lucram filmul in tank, la lumina, zilei, iar hirtia la lumina galben-verde, filtre OR-WO. Pentru masurarea expunerii aveam o fotorezistenta, ce masura lumina pe hirtie si un temporizator electronic, facut de mine, cu circuite integrate si pilotat cu un cuarț luat dintr-un ceas de mina. 

Color am facut doar diapozitive.

Editat de icar
Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări