Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

OLD stuff...

Evaluează acest subiect


okean

Postări Recomandate

Roșii din alea se făceau și în zona noastră. Am avut și eu în gradina, cu semințe aduse de bunica. Le ziceau inima boului. Se făceau și de 1kg/bc. Cu o roșie făceai un castron mare de salata din care mâncau lejer 4 oameni. 

Acum 7 minute, merck a spus:

Mai aveau si niste rosii fenomenale. Erau unele gigantice, 700-800 de grame bucata. 

 

Link spre comentariu
Acum 16 ore, +_Florin_+ a spus:

Oricât de idiot era sistemul, în acele vremuri  se mergea pe ideea de rentabilizare a fiecărui metru pătrat de pământ. Să scoți producție din pământ sterp și piatră seacă. Din câte se pare, s-a reușit.

 

Clipboard0000.jpg

 

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Da, asa era, majoritatea CAP-urilor dar si a IAS-urilor erau pe pierdere, si pe buna dreptate.

Cauza era simpla de tot, pretul produselor  agricole la achizitie era atit de mic incit abia abia reuseau sa scoata planul,

ghiciti cine stabilea preturile de achizitie...

Asta nu`i poveste, ai mei au fost amindoi ingineri agronomi si s`au confruntat cu problema asta an de an.

Urmarea era ca personalul de conducere pierdea acei 20% din salariu care se retineau in fiecare luna deoarece nu faceau planul.

 

 

Link spre comentariu

Colectivul, in general, cu toate sectoarele lui, a fost un dezastru. Pe linga ca nu se muncea si se  fura pe rupte, mai raminea si parte din recolta pe cimp, ca urmare a prestatiei de mintuiala, facuta de elevi/studenti, in perioada "practicii" agricole. Raportarile aiuristice au dus la situatii absurde, in gestiunea sectoarelor de toate felurile. Erau insa si "ferme" care mergeau bine, cele apartinind de gospodaria de partid.  

Link spre comentariu

Domnule, eu vorbesc despre fermele si CAP-urile din Banat.

Adevarat, la CAP-uri randamentul muncii era mai mic decit la fermele care au aparut dupa impartirea IAS-urilor.

Totusi productie era si era buna.

Acum paminturile au fost impartite si fiecare a facut ce l-a taiat capul in numele proprietatii private.

Acea "distrugere" a CAP si a fermelor de stat a fost utila nu fostilor proprietari ci a speculantilor care au urmat.

Exact asta s`a dorit altfel mari proprietari de mii de hectare ar fi fost cam greu de ajuns.

 

Ferma partidului cred ca era una pe judet.

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu
Acum 4 ore, Ion_Bumbu a spus:

 

Urmarea era ca personalul de conducere pierdea acei 20% din salariu care se retineau in fiecare luna deoarece nu faceau planul.

 

 

1 oră în urmă, icar a spus:

 Raportarile aiuristice au dus la situatii absurde, in gestiunea sectoarelor de toate felurile. 

Eu mă întreb cum se împăca una cu alta, exista "contabilitate dublă" în mod oficial? 

 

Adică pe de o parte nu primeau salariul întreg că nu se făcea planul (cifre oficiale), pe de altă parte  în presa oficială  se raportau producții record la hectar (occidentalii își făceau cruce când citeau asemenea cifre). 

Sunt un pic nedumerit ... :)

 

Link spre comentariu
1 hour ago, +_Florin_+ said:

 

Eu mă întreb cum se împăca una cu alta, exista "contabilitate dublă" în mod oficial? 

Din presa stiu de un caz la nu stiu ce intreprindere unde directorii au fost arestati pentru delapidare, cand de fapt ei raportau una si in contabilitate era situatia reala. S-a crezut ca directorii aia au furat diferenta, dar dupa ce securitatea a anchetat cazul directorii au fost eliberati constatand ca problema era raportarea nerealista, insa au fost mutati disciplinar la alte intreprinderi.

Odata ce a aparut si in ziar arestarea directorilor pentru delapidare era clar ca partidul a aflat (in caz ca nu stia) ca se umflau raportarile. 

Editat de merck
Link spre comentariu
1 oră în urmă, +_Florin_+ a spus:

 

Eu mă întreb cum se împăca una cu alta, exista "contabilitate dublă" în mod oficial? 

 

Adică pe de o parte nu primeau salariul întreg că nu se făcea planul (cifre oficiale), pe de altă parte  în presa oficială  se raportau producții record la hectar (occidentalii își făceau cruce când citeau asemenea cifre). 

Sunt un pic nedumerit ... :)

 

 

Productii record erau destule si chiar erau insa nu in toata tara.

In Balta Brailei productiile erau record, in alte zone bune, in altele proaste, asa e in agricultura.

In Banat mai erau zone irigate, acolo mai apareau 10T/ha la porumb insa nu in fiecare an.

Acum s`a terminat cu irigatiile.

Nu`si facea nimeni cruce, asta`s povesti, se stia bine care este potentialul agricol.

Primul model de agricultura cu GAC si IAS era modelul rusesc.

Cel cu CAP si ferme de productie era modelul american adus prin anii 65.

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări