Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

OLD stuff...

Evaluează acest subiect


okean

Postări Recomandate

Acum 11 ore, BRANCA a spus:

Da puteţi fi siguri că acolo unde preţul unei locuinţe e mare se fac lucrări de calitate.

De fapt, pretul e mare din cauza zonei unde este amplasata constructia! apropierii de metrou, magazine, scoli, spitale sau gradinite, etc.

Acum 3 ore, +_Florin_+ a spus:

Asta a început să se practice și prin Ro, în sectoare ce presupun muncă mai puțin calificată. Se aduc nepalezi (sau alți asiatici) care muncesc pe doi lei. N-am nimic cu bieții oameni, dar sunt folosiți ca obiect de  șantaj pentru românii care lucrează pe bani mai multi și chiar îndrăznesc să ceară (pe merit) o mărire de salariu. 

 

din ce se spune, cheltuielile cu imigrantii sint mai mari ca cele cu lucratorii autohtoni! numai ca numarul romanilor dispusi sa munceasca cu bratele este din ce in ce mai scazut, asa ca se apeleaza la cei din tarile mai sarace.

Link spre comentariu
Acum 3 ore, franzm a spus:

1. Pentru ca sunt mai ieftini decât ai lor.

2. Pentru a avea un mijloc de a exercita presiuni în negocierile de salariu cu medicii lor (excedent de forta de munca).

  Presupun ca aveti statistici referitoare la diferentele dintre salariile medicilor din UK! Altfel nu am auzit sa fie excedent de medici sau cadre medicale pe acolo! Si in UK sau alte tari din vest, majoritatea medicilor romani (ca despre ei vorbim) ajung in tot felul de sate uitate de lume, unde bastinasii nu se duc! In marile orase sau la spitale renumite, ajung putini si dupa multi ani de munca, urmate de concursuri greu de trecut! nu e ca-n povestile in care toti absolventii de medicina din RO, ajung sefi de sectie in spitalele din Londra!

Link spre comentariu

N-ati inteles, excedentul se va forma aducand romanii in sistemul medical. 

29 minutes ago, Marele Savant said:

Nu e ca-n povestile in care toti absolventii de medicina din RO, ajung sefi de sectie in spitalele din Londra!

Asa am tot zis si eu cand sarea cate unul ca "romanii se duc la job călduț".

 

Habar nu au, cand cred ca la aeroport esti intampinat cu covorul rosu, cate trebuie sa faci ca sa ajungi acolo unde localnicii mediocrii ajung prin inertia pietei de munca. 

Link spre comentariu

 Şi la tutun am fost furaţi.Nu pot decât să mă gândesc că s-a luat şpagă de la producătorii străini de tutun.

 Şi,un paradox.Un pachet de "Carpaţi" original se poate vinde şi cu 100 lei!!

https://m.digi24.ro/special/campanii-digi24/romania-furata/romania-furata-privatizarea-tutunului-romanesc-o-afacere-controversata-care-nu-a-fost-niciodata-cercetata-penal-280466

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări