Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

OLD stuff...

Evaluează acest subiect


okean

Postări Recomandate

La 09.01.2021 la 10:14, okean a spus:

Bucuresti, b-dul Magheru, 1968 !

 

Bucuresti-b-dul-Magheru-1968.jpg

 

Aceasta cladire are adresa postala Bulevardul General Gheorghe Magheru 2-4.

 

Inainte a fost Restaurantul "Republica, iar in prezent la parter este un magazin Vodafone

 

colaj8.jpg

 

Blocul Scala care s-a prabusit, era pe cealalta parte a strazii C. A. Rosetti

 

58b87ec0-cb98-4483-8673-c32c592b13d5.jpg

 

 

Editat de saptemari
Link spre comentariu
La 01.01.2021 la 12:02, merck a spus:

Realitatea este alta: romanii si bulgarii muncesc pe bani mai putini, insa si calitatea este mai slaba. Portughezii de exemplu perfomeaza mai bine decat romanii sau bulgarii dar ... sunt si mai scumpi. In plus, putini stiu dar orice constructie noua in Belgia beneficiaza de 10 ani de garantie! Daca o conducta de canalizare se fisureaza prin perete dupa 7-8 ani, nu proprietarul scoate banul din buzunar dupa reparatie ci promotorul! Promotorul la vanzarea unui bloc de apartamente nu primeste integral suma rezultata din vanzarea apartamentelor ci o cota parte zace intr-un cont blocat timp de 10 ani si abia cand expira garantia de constructie de 10 ani promotorul primeste si suma blocata. Avem noi asa ceva in Romania? S-ar mai munci in Romania in doru p.li daca ar fi asa? Normal ca pentru a sapa un sant in Belgia bagi un roman, dar nu bagi un roman abia venit si despre care nu stii nimic sa monteze geamuri termopan. 

Exceptand partea cu suma blocata in cont timp de 10 ani, si  la blocul unde m-am mutat eu a fost specificat in contractul de vanzare-cumparare o garantie de integrala 10 ani, asa se explica de ce dezvoltatorul a pus tevarie de PPR, intrerupatoare si prize Legrand, calorifer la baie de inox, termopane Rehau Euro70, etc.

Link spre comentariu

 Ce zice Merck e o poveste.V-am mai zis că ştiu un meseriaş în Belgia,angajat în construcţii.Şi el şi ceilalţi din trupă,români şi polonezi,fac numai muncă calificată.Ultima dată aveau lucrări la un hotel de lux.Nu te ţine nimeni dacă nu eşti bun profesionist şi dacă nu eşti serios!

 În RO totul e legat de costurile care se doresc scăzute.Da puteţi fi siguri că acolo unde preţul unei locuinţe e mare se fac lucrări de calitate.În plus intervine şi durata lungă a garanţiei.Şi aici se face control la sânge la lucrări!

 Mi-aduc aminte de un alt meseriaş ce lucrase în Grrmania.Nemţii cu care lucrase nu erau mai buni decât ai noştri.De multe ori îi băteau la capitolul inventivitate.Respectivii sunt mult mai "fixişti"...

 Nu cred că e corect să spunem că românii lucrează mai prost ca alţii.Depinde cât şi cum sunt plătiţi şi cum sunt controlaţi.În plus dacă foarte mulţi profesionişti pleacă afară din ce mai alegi?Am început să "importăm" gălbejiţi...

Link spre comentariu

 Merck.Probabil nu cunoşti decât români "specialişti" în săpături sau munci agricole.Da' sunt destui cei calificaţi care lucrează afară.Evident că în segmentele cu efort fizic mai intens,sau condiţii mai grele de muncă.Nu mai vorbesc de cei cu calificare superioară,gen medic,inginer,IT,ş.a.E plin în UE de ei.Îi angajează de pomană?Englezii de ce vroiau să ia peste 5000 medici din RO?

 

Link spre comentariu
Acum 12 minute, franzm a spus:

1. Pentru ca sunt mai ieftini decât ai lor.

2. Pentru a avea un mijloc de a exercita presiuni în negocierile de salariu cu medicii lor (excedent de forta de munca).

Asta a început să se practice și prin Ro, în sectoare ce presupun muncă mai puțin calificată. Se aduc nepalezi (sau alți asiatici) care muncesc pe doi lei. N-am nimic cu bieții oameni, dar sunt folosiți ca obiect de  șantaj pentru românii care lucrează pe bani mai multi și chiar îndrăznesc să ceară (pe merit) o mărire de salariu. 

 

Link spre comentariu
46 minutes ago, franzm said:

1. Pentru ca sunt mai ieftini decât ai lor.

2. Pentru a avea un mijloc de a exercita presiuni în negocierile de salariu cu medicii lor (excedent de forta de munca).

Cine stie ... cunoaste! :aplauze

Nu mai zic ca darami iluziile unora care "stiu ei mai bine" ca romanii e cei mai cei dintre toti!

 

P.S. Da vorba jadanului: tie sau mie ce ne iese daca le spui adevarul? :57Macar sa tai un bilet ... ceva! :)

Editat de merck
Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări