Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
okean

OLD stuff...

Recommended Posts

Incearca un ciocolax...aici vorbim de chestii vechi, dar nu te opreste nimeni sa postezi un document din 87-89. Aici apreciem altceva decat parerile personale. Se pare ca nu te poti abtine.

Acum 3 ore, Marele Savant a spus:

De fapt la nivel de judet exista ''CTCE'' adica Centrul teritorial de Calcul Electronic, pentru majoritatea unitatilor care nu detineau echipamente de calcul. Iar cele care aveau detineau un ''Oficiu de calcul'' , asta era denumirea oficiala, indiferent de numele sub care erau ele alintate! Centre de calcul mai aveau si institutiile de rang superior, de genul centralelor industriale sau ministerele, anumite universitati, etc.

am cam inceput sa uit chestiile astea...

Despre calculatoarele romanesti merita sa mentionam familia de calculatoare  " Felix " 32, 64, 128, 256, 512. 1024 dupa capacitatea de memorie in KB ! S-au construit din 1970 pana in 78' a fost o licenta frantuzeasca " IRIS ", necesitau incinta cu temperatura controlata intre 18  maximum 19 grade , au fost folosite cu succes mai bine de un deceniu !

Felix-C-256-computer-2.jpg

Edited by okean

Acum 22 ore, merck a spus:

Dar prin anii 87-89, tot asa era? Sau era taman invers: depaseai, erai taxat mai scump. :rade:

1773589161_Untitldded(2).thumb.png.fefc3294851368d34935b7c91abe5604.png

On 9/16/2020 at 10:47 PM, doru3160 said:

Incearca un ciocolax...aici vorbim de chestii vechi, dar nu te opreste nimeni sa postezi un document din 87-89. Aici apreciem altceva decat parerile personale. Se pare ca nu te poti abtine.

Ai testat si merge?

Legat de parerile personale, ti-a postat tinel un document care prezinta situatia din 1987 si 1988. Se vede clar si irevocabil ca in 1987 depaseai cota lunara de 35kw iarna si 25kw vara erai taxat de 5 ori mai scump. Ce vremuri! :rade: 

P.S. Multi s-au "adaptat" si furau curent cu o smecherie pusa la contor. 

Documente din 2000 cu povesti din 87 nu fac tema topicului. Fără sa pretind ca ce scrie acolo ar fi sau nu adevărat. Am mai spus, faci din toate o disputa, si peste tot pe unde intervii, denaturezi tema topicului.  Le dau dreptate celor care au ghicit ca în spatele unei asemenea atitudini se ascund mari frustrări.

23 minutes ago, doru3160 said:

Documente din 2000 cu povesti din 87 

De unde stii ca ziarul este din 2000?

Ce scrie acolo nu este adevarat??? De ce spui ca sunt povesti? (Daca lucrai la IRE plateai in continuare kw cu 65 de bani, dar restul populatiei platea penalizari daca depasea cota) Inteleg ca adevarul doare, dar fi macar cinstit si nu-l denigra! 

Inteleg ca va deranjeaza ultimii ani ai dictaturii unde a fost nasol, dar nu puteti sterge din instoria poporului roman acea perioada neagra!

Povesti sunt alea ca dupa '84 a mai fost bine in Romania! 

Edited by merck

Arata tu din postarile din acest topic unde ai vazut tu afirmatia asta. Ai spurcat si topicul asta.

Nu tu ai scris "povesti din 87"? 

De ce nu ai scris: documente din 2000 cu adevaruri (sau realitati) din 87 ?!

Edited by merck

Bine, ai tu dreptate si eu liniste. Macar de te-ai abtine de acum incolo de la comentarii.

Statie emisie receptie R1155  din bombardier Lancaster.....( ce-mi place scala de forma asta.....o s-o introduc in ceva lucrare...)

08LancasterRadioSet.jpg

Si o scula americana Hallicrafters sx28

SX28-119051B.jpg

Ceva reclame ale vremii

286462215329232d4b91aa83e127c36d904b0b93

2864622292764b6241e26cf8fac882212a3867ca

286462247b53f6e85495cdb92da022c456e837af

286462235827d00e092d239fdd580d3824850120

Apropo de Centrele de Calcul.
Am vazut o imprimanta facuta pentru hartie A3 continuua.
O banda de o otel pe care erau in relief caracterele si pentru fiecare pozitie corespunzatoarea coloanelor de pe un rand de pe hartie era un "ciocanel".
Banda se invartea la viteza foarte mare , iar ciocanele bateau in ea si in ribonul care imprima.
Viteza era foarte mare.
Cred ca acelasi caracter se afla in mai multe pozitii pe banda de otel.
Stie cineva ce productie era? Cred ca avea 2-3 metri cubi.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines