Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

OLD stuff...

Evaluează acest subiect


okean

Postări Recomandate

Da, de prin 81 am inceput sa simtim vintul rece, pina atunci mai erau scapari, nu gaseai una, alta in acel moment, peste citeva zile erau aprovizionate iara.

In 80 era benzina fara probleme, cred ca 7lei/l era, sau pe acolo.

http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=1259

Am gresit un pic, 6,2lei COR 98.

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu
1 oră în urmă, ratza a spus:

Mai bun decît "La minut" e "Mustardino". Ăla cu hrean e demenţial.

 

 

Gata! Am ajuns acasă, am fugit la boutique şi am luat Mustardino cu hrean, să văd dacă corespunde gusturilor mele la nişte cremwurşti de porc. Vă ţin la current.

Link spre comentariu

Am incercat cam tot ce se gaseste pe piata, incepand de la cel ridicol de scump si cu fonfeuri ca-i strain, si pana la ale noastre. Mustarul care se lauda ca fiind de sau din Tecuci nu are nici o legatura cu reteta veche. Poate si pt ca atunci nu era atata fainosag...

Editat de doru3160
Link spre comentariu

Nu mai laudati mustarul cu hrean din comert!Am incercat diverze branduri dar...nu-s nemaipomenite!Probabil hreanul se "trezeste" in timp.Or mai fi si niscai adausuri...

Vreti cu hrean? Simplu.In mustarul de masa bagati hrean proaspat ras.Bate orice altceva!

Link spre comentariu
Acum 16 ore, +_Florin_+ a spus:

începuseră pe la mijlocul anilor '80.

Chiar nu mai stiu asta! Parca incepuse prin 1978. Vad ca m-am inselat. Am gasit asta:

Dumitru Popa, coordinator trafic rutier, Direcţia Domeniului Public a Primăriei Municipiului Bucureşti: "Aproximativ în anul 1981 s-a stabilit ca autoturismele să circule, la sfârşit de săptămână funcţie de numărul pe care îl aveau, cu soţ sau fără soţ. Cam din iarna lui 1984 după ce dădea "un deget" de zăpadă se oprea circulaţia autoturismelor particulare.
Puteau să circule liber, în România, doar maşinile care aveau numere cu 12-B, cele cu TC, CD (Transport Consular şi Corpul Diplomatic – n.r.),

 

Link spre comentariu
Acum 50 minute, icar a spus:

  "Aproximativ în anul 1981 s-a stabilit ca autoturismele să circule, la sfârşit de săptămână funcţie de numărul pe care îl aveau, cu soţ sau fără soţ. Cam din iarna lui 1984 după ce dădea "un deget" de zăpadă se oprea circulaţia autoturismelor particulare.
Puteau să circule liber, în România, doar maşinile care aveau numere cu 12-B, cele cu TC, CD (Transport Consular şi Corpul Diplomatic – n.r.),

 

 

Mai aveau drept de circulație și particularii, dar numai cu motiv întemeiat (gen cununie civilă, inmormântare etc) cu "hârtie" eliberată de autorități. 

 

 

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări