Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
RST

Receptor performant realizat pe porti logice C-MOS. Alte aplicatii audio si RF ale acestor circuite

Recommended Posts

Cam asa ceva...

Si fii atent la asta:

Acum 14 minute, aetius a spus:

pe mine unul ma depaseste.

Pai mai omule, daca te depaseste, de ce te bagi ? :rade: Mergi la Piata Sudului....gaseste o ocupatie, nu mai pierde vremea inutil cu lucruri care te depasesc....

Exemplul 2: Conform " teoriei ", receptorul meu are intermodulatii. Bun...la ora asta banda de 80m e goala, in schimb sunt statii puternice ( in special AM comercial ) foarte puternice la ora asta. Ia sa vedem daca ne " intermodulam "

Se prind niste rusi pe la inceput...aia sunt legali in banda asta :da In rest ? Unde sunt  intermodulatiile " constatate " din....dvs stiti cum le-ati " constatat ". 

Si repet prima intrebare:

Acum 39 minute, RST a spus:

cum va reusi un transceiver " ultra " sa receptioneze semnale sub acest zgomot ?

Am intrebat cum. Simplu. 

PS: se aude si baraiala de la retea. Ce as putea obtine cu o antena standard....decat mai multa baraiala ? 

Edited by RST

La 06.11.2019 la 21:03, ratza a spus:

Să lăsăm cuvioasa Vaxhiba și preasfîntu' Sedere în pace. Vreau să văd schema aia bengoasă cap-coadă, poate o înșir și eu pe o placă, așa, prost-tămîie cum sînt în domeniul radio.

Felix, colegul nostru moderator si-a exprimat dorinta de a vedea schema receptorului cu CMOS sau ce alte circuite logice mai ai acum.

Nu cred ca numai el ar fi curios. 

Ce-ar fi s-o postezi, chiar pe bucatele, dar cu poze una sub cealalta (module sau cum ai pe-acolo) si fara greseli sau omisiuni ?

Acum 1 oră, RST a spus:

Ce as putea obtine cu o antena standard....decat mai multa baraiala ? 

Un semnal RF cu amplitudine mai mare decat zgomotul ambiental (daca acesta nu e mult prea mare). 

Edited by yo3fhm

Discutia s-a dus in balarii. Nu vad schemele cu CMOS-uri, altele decat cea care s-a postat initial. RST facea bine daca ne informa asupra parametrilor tranzistoarelor din CMOS-uri, adica sa fi cautat pe net astfel de informatii. Pentru a simula cu programe SPICE functionarea schemelor, ca nu merge in regim liniar cu modelul (digital) de la 4069.

Acum 5 ore, gas2 dan a spus:

Zicea cineva (cine?) ceva de genul :

Conform legilor aerodinamicii, carabusul nu trebuia sa zboare.

Dar el nu stie asta si continua sa o faca.

Chiar asa, cine oare?

Noi suntem de vina ca nu-l lasam in pace.Ar bate campii vreo trei postari si ar termina .Oricum,sa receptionezi undele stationare e o chestie....am ras cu nistre amici RA de ne-am prapadit !

Chiar eram incantat sa postez ce am facut aseara ( am zis ca voi posta scheme doar dupa ce le construiesc practic, pentru a evita discutii de gen " nu merge " " Gogu a facut mai bine " etc. Daca Gogu a facut mai bine, faceti ca Gogu. ) 

Dar cand vad rahaturi de genul asta....

Acum 2 ore, grosu99 a spus:

Noi suntem de vina ca nu-l lasam in pace.Ar bate campii vreo trei postari si ar termina .Oricum,sa receptionezi undele stationare e o chestie....am ras cu nistre amici RA de ne-am prapadit !

Ok, si eu m-am exprimat gresit, in loc de unde reflectate, am zis stationare. 

Constructia facuta aseara e asta:

sch.jpg

Pentru ca totul e o aberatie, ori banalitate, nu mai explic nimic. Ne va explica functionarea si subtilitatile schemei, @grosu99 si niste amici de-ai lui. 

rst_radio_Nov_8_2019.thumb.png.23a106974113872d9b2d3554276bb7e3.png

Dar e chiar la misto schema. Foarte originala si ingenioasa. Felicitari! Mi-ar place sa o vad/aud la sapa intr-un filmulet.

Edited by cirip

In schema sunt 2 greseli, ambele de tipar. Nu mentin " suspansul ". Intre ortile 4 si 5 nu e figurata legatura cu diodele ( cum e intre 3 si 4 ). La iesirea portii 7 ( BFO ptr LSB ) cond de 150pF este figurat gresit la iesirea portii 7. Trebuie " mutat " la iesirea portii 6. 

Referitor la ce ai incercuit, ce anume nu crezi ca e ok ? 1: Diodele de sus ce fac ?  2: De ce in sursa tetrodelor, una are, alta n-are ? 

Aaa, nu am spus ca nu e okei. Habar n-am. Nu ma pricep. Intrebam doar de ce e diferit.

Cele 2 mixere cu tetrode lucreaza in comutatie. Cand pe G2 apare o tensiune pozitiva, tetroda conduce. Cand nu, e blocata. Tensiunea pozitiva e furnizata de oscilator. Grupul dioda - rezistenta de 10K reduce perioada de conductie a tetrodei ( adica e mai mult inchis decat deschis ) Duty cycle in limba engleza....nu intru in amanunte ce si cum si nici de ce e mai bine asa. Ne vor explica @grosu99 si niste amici RA. 

Tetroda 2 e alimentata printr-o rezistenta de 1K. Datorita rezistentei intrinseci mici a tetrodei, daca e inseriata cu 1K, pe drena tensiunea va fi aproape 0. Dioda are tocmai rolul de reglare a PSF si mentinerea pe drena a unei tensiuni de cca 1.5V. 

Drena tetrodei 1 e conectata la + printr-o bobina. Rezistenta ohmica neglijabila. In consecinta, pe drena se va regasi tensiunea de alimentare si nu mai e nevoie de dioda. Dioda se poate inlocui cu un grup RC....dar cu dioda e mai simplu :) 

....urbanitatea unui Univers transvers ar putea fi retusata printr-un blastom aplicat pe poarta 8 ( evident, doar pe un tronson umanitar ). Aceasta republistica umana se evidentiaza intre portile 3-4-5 

Acolo exista un clipper, un Trixitus Invertus, pe intelesul lumii. Ce face acel clipper...? 

Eu am incercat si am mers dupa cum a zis realitatea ( follow, pentru devotatii limbii angleze ). Fiecare cu ce-l doare. Mi se cam falfaie de ce a zis savantul Cutarica ( from Oklahoma State University )....ma intereseaza ce pot face eu in 30 de minute.

Nu e necesar sa ma copiati, Ce fac, e strict pentru deliciul personal. 

Bun, mi s-a cerut schema. Am oferit o bucata. A inteles cineva ceva din ea ? ( in afara de @grosu99 si niste prieteni RA care au inteles inainte de a fi publicata ) 

Fiind prea aberanta, prea simpla si prea banala, consider ca nu mai e cazul si ptr partea 2. 

Consider ca a venit vremea realitatii si a donatiei de care aminteam ( in caz ca ce am spus e neadevarat ). 

Ai testat practic sau simulat schema aia așa cum o arăți, sau tu doar faci experimente psihologice, precum Victor ? Nu crezi că ar fi mai bine (pentru toți ), dacă ți-ai face un blog și ai monologa singur acolo, fără să te deranjeze niciunul din ,,fraierii,, de radioamatori care încă se bazează pe teoria cunoscută ? Eventual acolo ai putea ,,filtra,, răspunsurile cititorilor, astfel încât să-ți rămână doar cele care te ,,coafează,, favorabil....

Faptul că nu poți înțelege niște fenomene și nici nu vrei să te documentezi în această privință (,,mi se fâlfâie de ce a scris savantul Cutărescu,,) nu deranjează pe nimeni, câtă vreme aberezi doar în propria-ți curte, fiindcă probabil vecinii te cunosc și te ignoră, fiindcă nu-i afectezi cu nimic.Dar când vii și arunci cu astfel de rahaturi pe un cunoscut forum public, frecventat de mulți oameni cu vastă experiență în domeniu (specific că nu mă includ și eu printre ei), nu se poate să nu deranjezi.Fiindcă ești exact ca cei care susțin încă teoria ,,Pământului plat,, doar fiindcă li se pare lor că ,,niște chestii se explică doar așa,, nu fiindcă ei nu au capacitatea de a le înțelege.....

Edited by validae