Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
RST

Receptor performant realizat pe porti logice C-MOS. Alte aplicatii audio si RF ale acestor circuite

Recommended Posts

Buna! 

Titlul cam spune totul, iar proiectul este o tema pentru " vacanta de iarna ".  Intre timp, am testat " in scurt " niste inversoare C-MOS de tip CD4069, atat in audio cat si in RF. " Orezarii " de 35 de bani la Mivarom :)

Am fost foarte multumit de rezultate si acum pot afirma cu certitudine ca, bazat pe aceste CI, se poate realiza un receptor " all mode "  cu performante ff bune, in domeniul 0-25Mhz. Asta e targetul final, dar pana acolo mai sunt multe aplicatii interesante cu aceste CI, atat la emisie cat si la receptie. 

Cu siguranta ideea nu e noua, dar vor aparea noutati. Le voi posta pe masura ce le construiesc practic. 

Pe alta parte, documentatie despre folosirea portilor logice in aplicatii analogice  " liniare "  nu prea am gasit. Concret, in audio si RF, pe post de amplif, mixer etc. Scheme sau idei sunt binevenite ca sursa de inspiratie. 

4069 este cam slab, recomand 4049 sau 4041 (iesirile inversoare).

Deocamdata am cateva 4069 si alte cateva 4001. Am testat doar 4069. Care e diferenta fata de 4049 sau 4041 ? Prioritara ar fi viteza ( respectiv frecventa maxima de lucru ) si eventual un castig mai mare. 

Acum 9 ore, grosu99 a spus:

Neinteresant ca si multe alte subiecte dechise de tine si lasate in paragina.

Toate subiectele deschise de mine sunt realizate practic, cu exceptia unuia, anume ampliful de putere pentru unde scurte. Ca nu s-au scris la fiecare tone de " teorii incredibile " e o alta poveste, iar aceasta poveste e pe cale de disparitie...anume frecatul teoretic la infinit a unui subiect. 

Una din aplicatiile RF ale  invertoarelor C-MOS e asta: 

arf.thumb.jpg.2fb5db43ac9fa2682530da63c94c9537.jpg

Amplificatorul functioneaza intre 3 - 25Mhz, alimentat la 9V , respectiv 3-15Mhz la 3.3V alimentare. Amplificarea e de aproximativ 25dB, suficient de liniara pentru un receptor modern prevazut cu AGC.

Banda de trecere se poate modifica schimband valorile ori ale bobinelor, ori ale condensatoarelor in filtrul de intrare. Bobinele sunt tip rezistor, din comertul chinezesc. 

Raportul S/Z e chiar exceptional, cu acest amplif am reusit sa " sensibilez " mult modulul SDR. 

Tranzistorul 9018 e adaptor ptr 50 ohmi. 

Am pus 2-3 porti inversoare in paralel pentru a miscora zgomotul propriu ( extrem de redus oricum ) si pentru a spori rezistenta la intermodulatii. 

Nu prea, sa va spun de ce...cu mentiunea ca am destule SPF5189Z, le-am testat, spun in cunostinta de cauza. 

- Zgomotul in US e mai mic, practic nu l-am putut masura, la 4069.

- IMD sunt aproape 0 la 4069, la un semnal de la intrare de 1V (testat)

- consum mult mai mic decat un MMIC

Pe alta parte, 4069 contine 6 porti inversoare, adica 6 amplificatoare in aceeasi capsula. 5 pot fi folosite ca amplifuri selective pentru 5 benzi diferite, insumarea lor facandu-se pe poarta 6. In felul asta, se simplifica mult ARF-ul selectiv multiband. 

Cum ati testat SPF5189z ? poate aveti o schema pentru banda de 2m ! De gasit nu se mai fabrica !

Edited by grosu99

Chiar nu vede nimeni ca filtrul ala la intrare e in balarii complet ?!

Ce mmic-uri ....SPF-uri ...daca filtrul e pe aratura .

Chiar ma  intreb cum dracu a testat SPF-urile  alea de a rezultat ca o pocnitoare de 4069 sa fie mai buna ca un SPF?  Sa nu mai zic de IMD.

Mai sunt locuri libere la Clubul Teoreticienilor. Acolo va puteti exprima opiniile in voie...

Subiectul este deschis celor care inca mai sunt in stare sa construiasca ceva. Dupa proba practica, opiniile sunt in cunostinta de cauza si implicit, binevenite. 

Pentru a lamuri lucrurile

Acum 1 oră, grosu99 a spus:

Cum ati testat SPF5189z ? poate aveti o schema pentru banda de 2m ! De gasit nu se mai fabrica !

Folosesc microemitatoare in 150-200Mhz. Puterea lor nu e mai mare de 5mW, asa ca greul il duce receptia. Nu as fi folosit SPF5189Z daca nu as fi fost multumit de ce stie sa faca in VHF. Dar in US performantele lui scad. 

Acum 1 oră, ndor a spus:

Chiar nu vede nimeni ca filtrul ala la intrare e in balarii complet ?!

Filtrul poate fi configurat dupa pofta inimii. Am specificat asta. Oricine e liber sa-l configureze cum vrea, la mine e optima varianta postata. 

Acum 1 oră, ndor a spus:

Chiar ma  intreb cum dracu a testat SPF-urile  alea de a rezultat ca o pocnitoare de 4069 sa fie mai buna ca un SPF?  Sa nu mai zic de IMD.

Ce-ar fi sa verificati si practic ? Eu spun ca pocnitoarea de 35 de bani e mai buna in US decat orice MMIC. Ati avea curaj si de un pariu ?

Edited by RST

:bataie

Cat de prost sunt...scuze de off-topic.

Adevarurile spuse cu sinceritate se admit si offtopic. Sinceritatea e de apreciat. 

Acum 47 minute, RST a spus:

Pentru a lamuri lucrurile

Folosesc microemitatoare in 150-200Mhz. Puterea lor nu e mai mare de 5mW, asa ca greul il duce receptia. Nu as fi folosit SPF5189Z daca nu as fi fost multumit de ce stie sa faca in VHF. Dar in US performantele lui scad. 

....................

Este absolut normal si explicabil, pentru ca mama lui il recomanda pentru frecvente incepind de la 50 de mega, deci deasupra bine de domeniul US! dar exista mmic-uri care lucreaza corect si la frecvente mici, chiar de ordinul Khz. Si pot fi casacadate cu usurinta! mie mi-a placut cum se comporta mav11, astepr zilele astea o comanda de 50 de bucati de la mini circuits.

Oricum, sincer, astept cu mare interes sa aud cum suna acest RR.

Totul pe porti logice, ca in titlu. 

Am inceput cu ARF, postez acum ampliful audio 

1212002939_amplifaudio.thumb.jpg.1bf727f975a7d95837d26015c7b20922.jpg

Mixerele si cele 2 schimbari de frecventa, tot pe porti logice, dupa o schema originala :) 

Schema de amplif audio pentru casti postata mai sus poate fi si in atentia audiofililor. Are un slew rate mult peste ce se obisnuieste in audio, banda de frecvente 0-20Mhz, IMD aproximativ 0. 

Edited by RST