Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor

Recommended Posts

Neata,

cine stie daca se poate repara membrana unui difuzor de medii-bass dupa ce pisica si-a bagat ghearele in el?nu l-am dat jos dar la prima vedere pare sa fie gauri fine in membrana.se pot astupa in vreun fel?

membrana este din hartie si nu vreau sa o inlocuiesc.

ma gandesc ca vreun utilizator de pe forum care are experienta in repararea difuzoarelor ma poate ajuta in vreun fel.

multumesc anticipat, 

1.jpg

Aracet de tamplarie diluat si un pic de indemanare.

Posted (edited)

Va fi o reparaţie/cârpeală doar cu scop estetic, fiindcă în mod sigur va afecta frecvenţa de rezonanţă a membranei, deci şi răspunsul în frecvenţă al difuzorului.Cât de mult e greu de estimat, dar aracetul întărit are consistenţa plasticului....cel mai probabil difuzorul va avea o scădere în domeniul başilor.

Edited by validae

E as proceda asa:

1. as tunde/rade tot ce este scamosat.

2. as folosi un adeziv aplicat cu un varf fin de otel sau plastic.

3. multa rabdare si migala...:reytre

Nu agreez utilizarea adezivilor tip aracet in acest caz pentru ca tind sa intre prin capilaritate = deformare si patare.

Capilaritatea ar fi utila daca ar trebui sa intareasca structura, dar din poza asa ceva nu este necesar.

Poti folosi silicon negru RTV (uz auto, pentru garnituri) si lipiturile vor fi indestructibile, dar ca sa nu se vada urat ar trebui sa ai mare experienta si dexteritate.

Mai simplu ar merge cu adeziv acrilic (acrilat, in unele locuri este gresit denumit "silicon acrilic" - dar el este solubil in apa, total diferit de silicon). Mai are avantajul ca supafata este rugoasa, nu face o pelicula lucioasa ca siliconul, deci va deranja mai putin la aspect. Se gaseste sigur culoare gri, posibil si negru.

Pana nu se intareste poti sa-l cureti cu o carpa umeda, asta in plus.

Ambele (silicon, acrilat) pot foarte bine sa umple goluri de structura - probabil ca exista cavitati - asta spre diferenta de aracet.

...........si apoi pui boxa la expozitie pt ca nu va mai suna cum trebuie.

Posted (edited)

pensuleaza cu albus de ou pe partea din spate

Edited by daniels

Posted (edited)

Cu reparatii sau fara - dar mai ales cu, va prezenta un interes sporit pt pisica. Gherutele ascutite sunt instrumetul ei de explorare, si  (in acest caz) si de distractie.   Been there, done that. (Ma rog, nu chiar la fel dar pe aproape)....

Lasand amuzamentul la o parte, unica solutie este inlocuirea ambelor difuzoare si tinerea la distanta de matze.  Distanta mare = alta camera, distanta mica = plase metalice.  Eu am folosit plase din AL de la auto tunning.

Edited by Shambala

Membrana este considerata material solid.Suspensiile membranei concureaza mai mult la redarea domeniului de frecventa .Important este ca prin perforatiile membranei  perna de aer din spatele membranei sa nu comunice cu aerul din fata membranei.Deci astuparea orificiilor cu o substanta care sa reziste la vibratia membranei.

Posted (edited)

Video pus de mine mai sus apartine lui Joseph Crowe. . Daca si ala e un habarnist ce nu a descoperit acrilatul, albusul de ou, bitum, smoala  poxipol s.a.m.d sau nu stie ca si  membrana si nu doar suspensia trebuie sa fie elastica atunci  nu mai comentez nimic.

https://www.youtube.com/channel/UCP_yR0wxxyLa46rRgsmje3Q/featured

Edited by Alphsoo

Orice soluție ați adopta, chiar dacă va părea ca s-a rezolvat problema, sunetul se va schimba, și nu în bine. 

Dacă nu ești mofturos în privința sunetului atunci merita sa încerci. Am carpit și eu o membrana tăiată acum mulți ani cind eram student dar acum n-aș mai face asa ceva. 

In schimb, dacă vrei o reparație corecta, atunci trebuie schimbate ambele difuzoare, cele corespondente din ambele boxe pt ca un difuzor nou nu suna identic cu unul utilizat chiar dacă sint de același tip. 

Soluția utilizata trebuie sa fie parțial elastica, sa nu devina casanta după întărire și sa fie utilizata în cantitate cit mai mica pt a nu modifica prea mult frecventa de rezonanta prin masa adăugată și comportamentul difuzorului în general. 

cauciucu lichid ramane elastic.

si trebuie aplicat simetric pentru a nu descentra membrana

1 hour ago, sesebe said:

Sa fie utilizata în cantitate cit mai mica pt a nu modifica prea mult frecventa de rezonanta prin masa adăugată și comportamentul difuzorului în general. 

Asta voiam sa adaug si eu. Bine punctat. 

Insa ai idee cum afecteaza Fs? Daca tot ai adus in discutie. 

Fs scade daca creste Mmd.

Va multumesc  tuturor pentru interesul acordat si pentru raspunsurile pertinente insa de schimbat difuzoarele nu se pune problema ,se gasesc greu si sunt foarte scumpe.sunt de acord ca dupa reparatie sunetul se va schimba si nu in bine.ma gandeam daca reusesc sa fac rost de conuri din hartie si sa le inlocuiesc,cu putin noroc poate chiar de mine.problema este ca nu stiu ce materiale sa folosesc si pasii pe care trebuie sa-i urmez.boxele au avut plase dar tot pisica le-a distrus.

Bustercat nu se lasa si se catara peste tot.in final o sa-mi iau jucariile si o sa ma mut in alta camera .

In weekend sper daca am timp sa ma ocup de difuzor si o sa incarc niste poze cu el.Pana atunci boxele stau cu fata la perete.

Multumesc tuturor.