Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Oxigen pentru Bucuresti

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Ramane sa vedem ce curs va lua politica si viata romanilor cu noii conducatori . Ma rog , unii nu sunt noi . Dar sunt si noi . Vor face ( ambele categorii ) o alianta , se impune aritmetic . Sper sa fie " mai bine " . Multi asteptam asta de 30 si ... de ani . Oare ce credeti ca se va intampla ?  

Link spre comentariu
Vizitator viobio
Acum 5 ore, DjLeco a spus:

Iti raspund (desi nu se raspunde cu o intrebare la o intrebare).

Cum definesti tu nivelul de trai?

Ce intelegi prin "nivel de trai"?

Exemplifica pe categorii (citeva), mai importante.

Dacă nici măcar nu poți înțelege ce înseamnă nivel de trai.... este grav, pentru tine. 

Link spre comentariu
Vizitator viobio

Pe lingă cele două prostii întrare în capul multora, adică.... Miorița și că românul este frate cu codrul, românii care se cred moț și daci tutbo, mai au o problemă, întotdeauna trebuie să le dea altcineva ceva, întotdeauna este prea puțin cit le dă altul. Tot respectul pentru cele 4 milioane de români plecați din țară. 

Link spre comentariu

Asta ar fi chiar nashpa . Pana la urma ( teoretic ) Romania este o republica parlamentara , nu conteaza ( foarte mult , aproape deloc ) presedintele . Parlamentul da legi , guvernul le pune in aplicare . Asta in teorie . De facto , situatia e alta . Cel putin in ultimii 15 ani . Nu mai scriu mai multe , ca se isca dihonie , si nu e voie cu politica . 

Link spre comentariu
Acum 33 minute, gauss a spus:

Ramane sa vedem ce curs va lua politica si viata romanilor cu noii conducatori . Ma rog , unii nu sunt noi . Dar sunt si noi . Vor face ( ambele categorii ) o alianta , se impune aritmetic . Sper sa fie " mai bine " . Multi asteptam asta de 30 si ... de ani . Oare ce credeti ca se va intampla ?  

Noi conducători, dacă va trece noul guvern, va avea o treaba serioasa să treacă iarna, pe urmă or mai vedea

Link spre comentariu
Acum 4 ore, franzm a spus:

În tara ati avut sansa unica de a crea mediul dorit de la zero. Ce ati facut cu ea?

 

Uite aici imi permit sa te contrazic!

 

Am avut doar IDEEA ca o putem lua de la 0.

 

Ce s-a intimplat in 1989 a fost O LOVITURA DE STAT, prostimea credea ca este revolutie (ideea de revolutie persista in mintea tuturor), insa nimeni, (ba in defapt citiva) au stiut ca este o mascarada regizata perfect de  sergiu nicolaescu, ion caramitru, mircea diaconu (nume scrise special fara majuscula), DA EL, sau poate ati uitat filmarea in care cerea sa vina ili$ecu.  Urmariti filmarea!

 

https://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/video-legatura-dintre-mircea-diaconu-si-ion-iliescu-la-revolutie-a-nici-azi-nu-am-scapat-de-ciuma-rosiea--229719.html

 

Era logic ca atunci toata lumea "orbita" de furie, nu avea(u) sa "vada" realitatea ce se facea pe la spatele lor...

 

Imi aduc aminte si acum,  in zilele dintre 22 si 24 Decembrie, nu mai stiu exact care zi oricum pina de Craciun, la Dr Taberei 34 pe trotuar aparuse o masina TRANSCOM, din care se dadea carne la usile din spate, lumea "vorbea" ca cica Ili$ecu personal ceruse sa se distruiibuie carne in toate zonele Bucurestiului. Propaganda era deja dezlantuita, prostimea nu stia ce-i asteapta. Pai daca tara era atit de saraca si NU exista carne, de unde mortii lor au scos camioane intregi de carne?!?

Nu mai era data la export?!?

 

Mi-e scirba de tot ce s-a intimplat din 1990 incoace, in special cu mineriada, pentru care ili$ecu & co trebuia(u) executat(i) public in piata revolutiei.

 

 

 

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Acum 2 ore, franzm a spus:

Am ajuns într-un mediu caruia a trebuit sa ma adaptez si pe care nu-l pot schimba. În tara ati avut sansa unica de a crea mediul dorit de la zero. Ce ati facut cu ea?

Lasă nu te mai văita atât...că nu e cazul!

Am avut șansa de a crea haos...și am reușit!Asta e singura chestie care am avut voie s-o facem...

Acum 50 minute, Ion_Bumbu a spus:

Nimic bun!

Miza schimbarii n`a fost pentru a incerca sa faca ceva pentru tara, democratie, etc...a fost doar pentru a asigura un nou mandat actualului presedinte.

Păi da... 

Cine a primit șăpcuța de la ”stăpânul inelelor” va fi ”uns” presedinte de colonie!

Link spre comentariu
Acum 22 minute, daniels a spus:

Noi conducători, dacă va trece noul guvern, va avea o treaba serioasa să treacă iarna, pe urmă or mai vedea

 

A fost vreo iarna " netrecuta " pana acum ? Eu vreo 30 si ... , le - am trecut in RSR , cu Ceausescu . Presedintele se voteaza pentru un mandat de 5 ani , parlamentul si administratia locala pentru 4 ani . 

Link spre comentariu

Noroc cu războiul la prezidențiale din SUA ...mai aflăm și noi ceva amănunte picante...despre cine ne jegmănește ...cine sunt cei care ne înfluiențează destinele din umbră(sau, direct la vedere)..bineînțeles, cu ajutorul cozilor de topor, bine înfipte în posturi cheie, din această colonie!

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/romania-implicata-de-giuliani-in-scandalul-trump-biden-jurnalist-american-de-investigatii-vor-fi-multe-dezinformari-despre-romania-1197594

Sigur...”capitaliștii” de serviciu...vor găsi circumstanțe atenuante sau vor duce totul în ridicol...numai ca să acopere tot...

Editat de elmar
Link spre comentariu
Acum 17 minute, DjLeco a spus:

 

Uite aici imi permit sa te contrazic!

 

Am avut doar IDEEA ca o putem lua de la 0.

 

Ce s-a intimplat in 1989 a fost O LOVITURA DE STAT, prostimea credea ca este revolutie (ideea de revolutie persista in mintea tuturor), insa nimeni, (ba in defapt citiva) au stiut ca este o mascarada regizata perfect de  sergiu nicolaescu, ion caramitru, mircea diaconu (nume scrise special fara majuscula), DA EL, sau poate ati uitat filmarea in care cerea sa vina ili$ecu.  Urmariti filmarea!

 

 

 

 

Domnule eu imi amintesc de strigatele "revolutionarilor" din Timisoara, alea sunau cam asa:

"roomani veniti co nooi"! cu un puternic accent neaos neromanesc.

Asta se intimpla cu zile bine inainte de ceea ce spuneti dumneavoastra.

Din cauza asta am eu asa un feeling ca revolutia a fost grabita, foarte grabita sa nu ia amploare altceva.

Necazul a fost ca au murit prea multi oameni, mult prea multi din cauza improvizatiilor.

In rest, au trecut 30 de ani aproape si tara este inca intr`un marasm continuu.

Ce pot spune personal este ca dupa revolutie am dus`o mai bine, mult mai bine dar cu enorm de multa munca, munca de care nu m`am ferit nici inainte insa nu prea aveai

cum sa faci ceva corect si legal ca sa cistigi un ban cinstit.

 

Link spre comentariu

Eu va spun cele vazute si traite la Bucuresti, unde fusese liniste pina la ultima cuvintare a lui Ceausescu.

 

Nebunia m-a prins exact la fostul magazin Electrolux, (acolo lucra fosta sotie a unchiului meu, fusesem sa cumpar 2 capete pentru magnetofon Majak si sa iau niste becuri de 100W), actualul sediu B1 Tv.

 

Eram cu prietena mea din acele vremuri si cind am vazut ce si cum, am luat-o de mina si am fugit prin Pasagiul Victoriei, apoi pe la coloane la Academiei, pe linga Banca Nationala, apoi pe Covaci si Hanul Lui Manuc am iesit la Unirii. Nici nu stiu cind am ajuns a Unirii la metrou... Am ajuns acasa coborind la Politehnica, inca nu incepuse nebunia linga Orizont la MAPN. Am ramas seara la ea si incepuse sa se traga, trasoarele credeam ca sint artificii, nu vazusem in viata mea. Pe urma am vazut ce s-a intimplat linga Orizont, oameni care au murit DEGEABA, (polite de platit).

 

http://stiri.tvr.ro/27-de-ani-de-cand-sapte-luptatori-antitero-din-usla-au-cazut-la-datorie--directorul-sri-cere-sa-se-faca-lumina-in-dosarul-revolutiei_812700_video.html#view

 

 

 

foto-hodor-16.jpg

Uciderea Colonelului Gheorghe Trosca.jpg

1.jpg

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Acum 55 minute, DjLeco a spus:

Ce s-a intimplat in 1989 a fost O LOVITURA DE STAT, prostimea credea ca este revolutie

 Mai exact spus, a fost si o lovitura de stat.  Prostimea, asa cum ii numesti, au iesit in strada fara sa le ceara nimeni acest lucru in mod expres. Acum, la multi ani dupa acele evenimente, apare cate unul sa ne spuna ce mareata societate aveam noi atunci.

Ai vreun exemplu de revolutie ,in istoria universala, asa cum este explicat termenul in dictionar? Eu , nu.

Link spre comentariu

Poate Revolutia Franceza de la sfirsitul anilor 1700, (ar fi trebuit intrebat unul ca CV Tudor) la noi a fost "prosteala 1989", desi oamenii au crezut 100% ca fac o revolutie (asta era vointa lor), au jucat intr-un scenariu bine pus la punct de catre o mina de jmecherasi.

 

Lovitura de stat din 1989 din Bucuresti-Romania!

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări