Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
RST

Receptor AM pe tranzistoare cu Germaniu

Recommended Posts

Acum 5 ore, RST a spus:

nu am obiectat la faptul ca in lucrarea lui @cirip s-a folosit un filtru piezo, lucru pe care eu, ca initiator al topicul l-am exclus din start.

@RST aici esti chiar rautacios. Ia uite ce ai scris tu cu manuta ta ...

La 28.09.2019 la 0:19, RST a spus:

Absenta elementelor piezo nu e neaparat o " conditie" , am vazut scheme de receptoare pe tranzistoare cu Ge care contin filtre ceramice. De altfel si eu voi folosi initial filtre ceramice, ca reper pentru alinierea bobinelor pe Fi. 

Pe de alta parte spui :

Acum 14 ore, RST a spus:

tocmai din cauza asta nu am participat la concurs. Pentru ca as fi trisat.

Interesant! Iar mai inainte eu iti plangeam de mila ca ...

La 28.11.2019 la 10:57, RST a spus:

am fost plecat...apoi m-a traznit o durere de masea de am vazut stele verzi :D

Mi se pare mie sau te cam incurci in articole de patiserie de genul asta ... ? :rade:

minciunele.thumb.PNG.c71c40d36cfe15265566c3c6c44e6857.PNG

Edited by cirip

Mai bine fara transformatoare, sau doar cu defazor. Transformatoarele se proiecteaza greu si sunt greu de modificat. Daca au sectiune mica, randamentul si calitatea amplificatorului au de suferit. Finalul cu germaniu fara transformatoare este mai bun si este deja clasic (40 - 50 de ani). Trebuie doua tranzistoare complementare (EFT 323/373, AC 180/181, etc.) si un termistor cuplat termic cu tranzistoarele.

Cine nu are un NPN cu germaniu poate incerca si un final hibrid: 

848742711_finalhibrid.thumb.png.b1eeaa66f0e47b867ce645533d4c0d76.png

Colegul nostru Victor (hpavictor), m-a rugat sa postez schema de mai jos, ca o recomandare din partea lui :

rx-regen-40m-1200m-V.jpg

Am simulat-o din curiozitate, doar pe partea de oscilator. Functioneaza . In schema, se vede alimentare la 4V, dar am incercat si cu 1.5V si oscileaza fara probleme.

rx-regen-40m-hpavictor-SCH.png   rx-regen-40m-hpavictor-GRF.png

Se poate vedea forma de unda si frecventa semnalului generat in emitorul lui T1.

Chiar daca a picat in banda de 5MHz, valorile circuitului oscilant se pot ajusta fara probleme pentru rezonanta in 7MHz.

Poate alta data sa-i mai adaug o sursa de semnal suplimentara si sa vad cum se descurca la demodulare si reglajul reactiei :57

Edited by yo3fhm

Acum 3 ore, cirip a spus:

La 28.09.2019 la 7:19, RST a spus:

Absenta elementelor piezo nu e neaparat o " conditie" , am vazut scheme de receptoare pe tranzistoare cu Ge care contin filtre ceramice. De altfel si eu voi folosi initial filtre ceramice, ca reper pentru alinierea bobinelor pe Fi. 

Cirip, mi-ai luat vorba din gura :)

Exact asta am vrut si eu sa arat, fix propriile afirmatii ale lui RST . 

@RST , pacat . Nasol e ca te pocnesti cu propriile-ti afirmatii. 

Pai daca tot citim, sa citim tot :)  Adica si amanuntul ignorat:

Acum 12 ore, yo3fhm a spus:

De altfel si eu voi folosi initial filtre ceramice, ca reper pentru alinierea bobinelor pe Fi. 

Am spus ca reper. Sa explic cum e cu reperul asta ( nu mai stiu daca am explicat si atunci ). Dupa convertor pun initial un filtru ceramic urmat de primul traf Fi. Reglez bobina in functie de acest filtru, ca sa stiu ca e exact pe 455Khz. Apoi scot filtrul, pentru ca rolul lui a fost doar ca reper, de aliniere corecta. Asta pentru a pastra moda vremii, pentru ca daca as folosi filtre ceramice, ar fi fix-pix...am o punga de asa ceva. 

Vorbeam la alt topic cum ca am niste metode care imi permit sa elimin masuratorile. Mai sus am exemplificat una din ele: folosind filtrul ceramic drept reper, nu mai trebuie sa masor/calculez alinierea bobinelor. 

Apoi, am renuntat pentru ca datorita dimensiunilor mici ale placii, nu mai incapea sa fac nimic pe germaniu. Pe acea mica placuta, in schimb imi ia o ora sa fac ul Multi-Q f bun cu BF963, urmat de un TA2003 pe p[ost detector + AGC. Ampliful audio il aveam deja lipit pe magnetul difuzorului, acel XPT8871 ( am aratat intr-o poza ). 

Cand o sa am chef de el, voi face totusi acest montaj, cu scop demonmstrativ: in configuratia descrisa mai sus e peste  majoritatea receptoarelor comerciale ca sensibilitate, cu o selectivitate neasteptat de buna. 

Acum 17 ore, cirip a spus:

Pe de alta parte spui :

Interesant! Iar mai inainte eu iti plangeam de mila ca ...

Mi se pare mie sau te cam incurci in articole de patiserie de genul asta ... ? :rade:

minciunele.thumb.PNG.c71c40d36cfe15265566c3c6c44e6857.PNG

Minciunele?!

Citeva scheme de RR cu tranzistoare cu Ge, dintr-o carte aparuta acum 4 decenii! daca prezinta interes, mai pot posta si alte pagini!

p1.jpg

p2.jpg

p3.jpg

Acum postati scheme de radioreceptoare UUS,pentru urmatoarea etapa a concursului!

Acum 45 minute, Marele Savant a spus:

Citeva scheme de RR cu tranzistoare cu Ge, dintr-o carte aparuta acum 4 decenii! daca prezinta interes, mai pot posta si alte pagini!

Mie mi-au placut si imi trezesc amintiri frumoase. Nu puteti posta toata cartea ? 

73 de Cezar

Sincer, nu prea am rabdarea necesara pentru asta si nici pe cine pacali sa o faca!

Dar am vazut ca avem colegi care stiu limba si stiu pe unde sa caute in arhivele rusesti, asa ca postez si coperta in speranta gasirii unei copii elctronice deja existente!

Daca nu, pot sa v-o imprumut si sa o copiati!

IMG_20191203_205003855.jpg

P4.jpg

P5.jpg

P6.jpg

P7.jpg

P8.jpg

P10.jpg

P9.tif

nu ma prind de ce coperta a aparut cu susu'n cur!

Oricum, astept sa apara colegul nostru (stim noi care) si sa ne explice ce greseli sint in fiecare schema si cum ar trebui modificate pentru a functiona!

Edited by Marele Savant

Am gasit cartea dar e alta editie,a-III-a.

click aici   ,este cea d 11,7Mb,se da click pe zona cu albastru  [Djv 11,7M]

Exista si vreo versiune si pt necunoscatorii de rusa?

Sint multe scheme interesante acolo.

Acum 2 ore, Marele Savant a spus:

Daca nu, pot sa v-o imprumut si sa o copiati!

[...]

Oricum, astept sa apara colegul nostru (stim noi care) si sa ne explice ce greseli sint in fiecare schema si cum ar trebui modificate pentru a functiona!

Multumesc ptr oferta si intentie, ramane sa vedem daca gasim sau nu o varianta pe net. 

Si eu sunt curios sa asist la o noua lectie :)

1 oră în urmă, vio2007 a spus:

Zici ca le scoti precum magicianul, din joben :) Multumesc !

1 oră în urmă, vio2007 a spus:

Da, difera, apar deja tr. cu siliciu, dar este suficient de lucrat (si de descoperit) si din asta! a mea e ceva mai veche, este aparuta in 1979! era o librarie aproape de mag. Muzica din bucuresti unde se putea gasi multa literatura straina, inclusiv si mai ales tehnica!

Acum 45 minute, sesebe a spus:

Exista si vreo versiune si pt necunoscatorii de rusa?

Sint multe scheme interesante acolo.

sincer, desi am prins ceva ani de limba rusa, imi amintesc prea putin in afara de alfabet! mai ales ca schimbind scolile, am luat-o de trei ori de la capat, adica cu manualul pentru incepatori! dar in majoritatea cazurilor ne ajuta suficient si schema!