Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor

Recommended Posts

Va rog sa-mi spuneti ce este acest tz , dioda , mosfet .....078N12N 

Dupa pcb , pare a fi mosfet . Configuratia de pe pcb , nu este pentru o dioda redresoare .

NET-ul nu-mi da nimic . 

Este capsula TO220. Este dintr-o sursa de laptop . 

Va multumesc 

https://ro.mouser.com/Search/Refine?Keyword=078N12N

Ar trebui sa-ti acorzi mai mult timp si mai ales mai multa atentie cautarilor pe net, si totodata ar trebui sa si inveti din ce repari, un alimentator de laptop este de regula o sursa flyback, un tranzistor de tensiune mare in primar ( tot de regula mosfet ), si ceva dioda in secundar. 
Pai cum sa nu poti face de pe placa nici macar diferenta dintre o dioda si un tranzistor?

Pot sa fie si complet razuite si cu acelasi numar de pini, uitandu-te pe placa atent garantat stii sa discerni o dioda de un mosfet.

Pune un mosfet canal N de minim 800V si 5-10A si ar trebui sa fie ok.

PS2: Merita repararea unui alimentator de laptop?

Edited by Marian

IPP078N12N3 G E8177 este un N mosfet 120v ,100A 

Daca este din primar sursa si este mosfetul final , atunci nu are cum sa fie de doar 150v

CITAT:     Dupa pcb , pare a fi mosfet . Configuratia de pe pcb , nu este pentru o dioda redresoare .

Mai trebuia: se afla in primar sau secundar. Dar trebuie sa raspunda 3-5 colegi sa faca si cautari si corectii. Si daca le atragi atentia te fac ...Ce putere are sursa? Ca HP la 120w si 180w sigur folosesc mos-uri pe redresare pt radiator mic.

1 oră în urmă, miticamy a spus:

CITAT:     Dupa pcb , pare a fi mosfet . Configuratia de pe pcb , nu este pentru o dioda redresoare .

Mai trebuia: se afla in primar sau secundar. Dar trebuie sa raspunda 3-5 colegi sa faca si cautari si corectii. Si daca le atragi atentia te fac ...Ce putere are sursa? Ca HP la 120w si 180w sigur folosesc mos-uri pe redresare pt radiator mic.

Cred ca este o redresare sincrona din secundar dar nu prea am văzut arse pina acum. 

Se afla in secundar . Poarta este conectata la un ci smd , (la pinul 4) , cu 8 pini DAS05 .

Sursa este Dell. 19,5V/6,7A

Altcineva a demontat-o , si mi-a plasato mie . 

La o cercetare mai amanuntita , este varza .

Multumesc de ajutor

Editare ulterioara .

Mosul este sarma , si sant convins ca si ci-ul dus. Am pus oscul pe pinul  4 si nu da nici un semn de viata la conectare la retea . In plus are si PFC activ care nu  lucreaza .

Edited by vergil

Deci este un mosfet , probabil si controlerul e dus , nu se merita reparata !!

Am mers pe ideea ca ar fi mosfetul din primar, dar nu era asa deci a vorbit gura fara mine, scuze...

PS: Asa e cand prezentarea e incompleta.