Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

https://ro.mouser.com/Search/Refine?Keyword=078N12N

 

Ar trebui sa-ti acorzi mai mult timp si mai ales mai multa atentie cautarilor pe net, si totodata ar trebui sa si inveti din ce repari, un alimentator de laptop este de regula o sursa flyback, un tranzistor de tensiune mare in primar ( tot de regula mosfet ), si ceva dioda in secundar. 
Pai cum sa nu poti face de pe placa nici macar diferenta dintre o dioda si un tranzistor?

Pot sa fie si complet razuite si cu acelasi numar de pini, uitandu-te pe placa atent garantat stii sa discerni o dioda de un mosfet.

 

Pune un mosfet canal N de minim 800V si 5-10A si ar trebui sa fie ok.

 

PS2: Merita repararea unui alimentator de laptop?
 

Editat de Marian
Link spre comentariu

CITAT:     Dupa pcb , pare a fi mosfet . Configuratia de pe pcb , nu este pentru o dioda redresoare .

 

Mai trebuia: se afla in primar sau secundar. Dar trebuie sa raspunda 3-5 colegi sa faca si cautari si corectii. Si daca le atragi atentia te fac ...Ce putere are sursa? Ca HP la 120w si 180w sigur folosesc mos-uri pe redresare pt radiator mic.

Link spre comentariu
1 oră în urmă, miticamy a spus:

CITAT:     Dupa pcb , pare a fi mosfet . Configuratia de pe pcb , nu este pentru o dioda redresoare .

 

Mai trebuia: se afla in primar sau secundar. Dar trebuie sa raspunda 3-5 colegi sa faca si cautari si corectii. Si daca le atragi atentia te fac ...Ce putere are sursa? Ca HP la 120w si 180w sigur folosesc mos-uri pe redresare pt radiator mic.

 

Cred ca este o redresare sincrona din secundar dar nu prea am văzut arse pina acum. 

Link spre comentariu

Se afla in secundar . Poarta este conectata la un ci smd , (la pinul 4) , cu 8 pini DAS05 .

Sursa este Dell. 19,5V/6,7A

Altcineva a demontat-o , si mi-a plasato mie . 

La o cercetare mai amanuntita , este varza .

 

Multumesc de ajutor

 

Editare ulterioara .

Mosul este sarma , si sant convins ca si ci-ul dus. Am pus oscul pe pinul  4 si nu da nici un semn de viata la conectare la retea . In plus are si PFC activ care nu  lucreaza .

Editat de vergil
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări