Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Probleme marunte II

Evaluează acest subiect


Vizitator

Postări Recomandate

Acum 4 minute, franzm a spus:

Daca pun în ecuatie si rezolv, obtin un rezultat fara sens: Ar trebui sa fie -2 bile rosii în sac (total 22). Asa ca nu exista solutie (numarul bilelor trebuie sa fie numar natural).

Da, așa e . Asta ne-ar putea duce cu gândul că în sac nu sunt neapărat bile de culorile enumerate - ar putea la prima vedere să nu fie bile roșii. Dar nici așa nu avem soluție 

Probabil că există soluție dacă bilele pot avea mai mult de o culoare - de pildă roșu cu galben . Asta face bila respectivă să nu fie nici albastră nici roz. Doar că în acest caz trece pandemia până rezolvăm problema ....

Link spre comentariu
20 minutes ago, Mircea said:

#_blue    + 14 = total

#_yellow + 16 = total

#_red      + 24 = total

#_pink    + 12 = total

 

#_blue + #_yellow + #_red + #_pink = total

 

Pune cineva de un calcul matricial, eventual in Matlab (daca aveti licenta sau nu)?

 

  • x1=8 = blue
  • x2=6 = yellow
  • x3=−2 = red
  • x4=10 = pink

Asa:

9jwdkXf.png

 

De pe pagina asta: https://matrixcalc.org/en/slu.html#solve-using-Cramer's-rule({{0,1,1,1,14},{1,0,1,1,16},{1,1,0,1,24},{1,1,1,0,12}})

Editat de Mircea
Link spre comentariu
22 minutes ago, daniels said:

13 albastre

15galbene

23 rosii

11 albe

------------

62 total

 

Buna gluma... pentru o clipa mi-au trecut prin fata ochilor toate esecurile la matematica, incepand cu nota 4 de la dna Gore. Nota 4 primita pentru ca m-a surprins citind in pauza revista Cutezatorii, iar ea se astepta sa studiez pentru ora ei. In fine, am ramas prieteni si dupa scoala, ne salutam, ma intreba despre fete, etc...

Editat de Mircea
Link spre comentariu

Sa inteleg ca accepti doar un model matematic spectaculos?

Hai se ne uitam un pic la num erele alea. Nu pot fi mai multe deca numarul lor din care scadem 4, adica 66-4=62. In momentul in care avem 63 bile cel putin una din conditii nu este indeplinita pt ca o bila va trebui sa aiba una din cele 4 culori.

 

1.Cred ca acolo mai trebuiesc niste conditii, dar se merge numai pe negatii.

2. Am considerat ca sunt numai bile de culorile din enunt.

3. Eu am incurcat culoarea roz cu alb

Editat de daniels
Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări