Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
radasous

Sharp STA-11D

Recommended Posts

Acum 25 minute, doru3160 a spus:

Era bine de știut pe lângă asta, dacă nivelul tensiunii de întrare în amplificator este egal pe canale. Asta te poate direcționa spre secțiunea cu probleme. Eventual unește întrarea în potențiometre, sa fii sigur ca nivelul este același și vezi dacă mai exista acea diferența de volum. 

Le-am unit, etajele amplifica la fel. Problema este din potentiometru, am reusit pana la urma sa il extrag si, pe un canal, la capatul de cursa dinspre minim, nu face contact. Asta inseamna ca am nevoie de potentiumetru logaritmic, de 250k, stereo, cu ax lung, eventual si cu priza pentru compensare fiziologica....

Desfă cu atenție potențiometru și vezi poate e o problema rezolvabila, la cursor în special. 

Edited by validae
litere...

Trebuie sa incerci macar . Uneori simpla ,,arcuire''  partii mobile poate ajuta . Sau mai bine incearca initial cu spray contact din ala ce contine si lubrifiant sau macar un pic de WD40 . Potentiometru cu priza de loudness cam greu de gasit , sa ma uit prin tomberoanele mele  dar nu cred .

Pe de altă parte, e foarte posibil ca porţiunea rezistivă să se fi uzat excesiv din cauza frecării repetate cu cursorul, mai ales că e şi zona cel mai frecvent acţionată.În acest caz singurul lucru pe care-l mai puteţi face pentru a menţine acel potenţiometru în uz (până găsiţi eventualul înlocuitor) e să folosiţi un creion HB cu care să refaceţi zona afectată.E o soluţie pe care o folosesc de mult timp, mai ales cu potenţiometre greu de găsit...

Edited by validae

Acum 9 ore, radasous a spus:

... nivelul de iesire nu este la fel pe ambele canale in la volum mic, ca si cum o sectiune a potentiometrului nu ar fi logaritmica.Pe masuratori intre cursoare si masa este ok, sunt valori identice.

De regula, uzarea peliculei rezistive duce la intreruperi, de aia ma gandeam sa nu cumva sa fie de la semnal inegal pe canale. Un potentiometru uzat, nu va da valori ale rezistentei egale pe sectiuni.

Edited by doru3160

Salutari d-l Sorin! Daca se poate, o poza cu " impricinatul" poate gasim ceva prin rezervele noastre! Spor la depanare!

Am incercat curatare cu spray de contacte, dar nu am reusit mare lucru, pe primul sfert de cursa tot sunt duferente. Potentiometrul este  uzat sigur in zona  aceea, probabil cs a ajutat sii arcul intrerupatorului. In plus, ambele sectiuni au valoare mai mare decat cea inscriptionata, 386 k pe sectiunea cu probleme si 340 pe cealalta, in loc de 250k. Primele masuratori au fost cu piesa in montaj si m-au indus in eroare, in montaj mai era si balansul...Cu potentiometrul demontat se vad clar diferentele dintre sectiuni. Demontarea este cam duficila pentru astigmatismul meu, asa ca prefer sa il schimb. Ibtrerupatorul va fi separat,a priza de compensare pot renunta

Acum 10 ore, flomar60 a spus:

Salutari d-l Sorin! Daca se poate, o poza cu " impricinatul" poate gasim ceva prin rezervele noastre! Spor la depanare!

Salutari si dumneavoastra!

Revin catre praz cu poze, dracovenia nu are nimic special si inclin sa cred ca nu este nici macar originalul, piulita de priindere pe panou era slaba, era lipit cam stamb pe pcb si este si diferit de ceilalti potentiometri. Nu sunt sigur nici macar ca trebuie sa fie de 250 k, valorile componentelir din conpensarea fiziologica ar indica o valiare mai mica, dupa parerea mea. Am sa masor potentiometrul de balans pentru edificare.

Edited by radasous

Am verificat potentiometrul de balans, este de 100k.

Poza cu potentiometrul:

rps20190915_121427.jpg

Edited by radasous

După aspect nu pare sa fie originalul, aveți treptate. Pare sa fie un model mai recent. 

Acum 42 minute, sesebe a spus:

După aspect nu pare sa fie originalul, aveți treptate. Pare sa fie un model mai recent. 

Naiba sa il ia, deja ma enerveza. Am sa pun temporar un rusesc de 2x100k.

Erau alea romanesti care ar indeplini rolul (in afara de intrerupator). Daca nu ma insel erau de 2x100k pe volum, nu retin cat avea balansul.