Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
ovidiusolar

Amperaj panouri

Recommended Posts

Va salut. Este prima dată când scriu pe acest forum. Am următoarea nelămurire:

Am un Nr de 8 panouri off grid, 230w, tensiune 49v cu 4.8 amp. 

In gol îmi dă exact valoarea sus mentionata, problema fiind in sarcina. 

Am achiziționat un pwm de 48v 40am iar cu toate panourile in paralel abia daca scot 10 amp cu 50v.

Acumulatorii sunt noi, Rombat semitractuune x 4, 12v,100 amp buc.

După calculele mele trebuia ca pwm ul să îmi indice cel puțin un 20 de amp.

Unde este problema? 

Orice sfat este bine primit.

Va numesc!

In luna Iunie la amiaza si cer senin veti avea un anumit curent iar in luna septembrie evident ca veti avea un curent mai mic in aceleasi conditii.

Aceeasi comparatie se poate face intre un panou ce este masurat la ecuator si unul de este masurat in Norvegia de exemplu.

Pe urma "Am achiziționat un pwm de 48v 40am" asta nu spune nimic concret. Sint o multime de variante de surse de incarcare si banuiesc ca ceea ce ati cumparat a fost ales dupa criteriul pret, volti si amperi nu dupa un studiu serios in domeniu. 

Convertorul cumparat de tine stie sa tina panourile pe curba de putere maxima?

Panourile sint noi sau second hand? Conteaza asta foarte mult pt ca le scade puternic eficienta in timp.

Acum 21 ore, ovidiusolar a spus:

Am 8 panouri 230w, tensiune 49v cu 4.8 amp.  In gol îmi dă exact valoarea sus mentionata, problema fiind in sarcina. 

Atentie, cand masori individual panourile, doar tensiunea e masurata in gol (rezistenta voltmetrului fiind foarte mare). Curentul e masurat pe o sarcina foarte mica, practic in scurtcircuit (rezistenta interna a ampermetrului este foarte mica).

Eu as verifica mai atent cum se comporta gruparea panourilor, fara alte componente.

De exemplu 4 panouri in paralel, pe "soare maxim" ar trebui sa-ti dea cam 4x4,8=19,2A (masurabil pe scala de 20 A, intalnita la ampermetre uzuale). Iar toate 8 in paralel ar trebui sa dea un curent dublu si de-abia dupa aceea as conecta controlerul de incarcare.

Salut ovidiu ar fi bine sa faci o proba fiecarui panou separat , cauti un bec de 24 v il conectezi direct la panou apoi masori tensiunea pe panou dupa care amperajul apoi faci inmultirea intre valori si stabilesti puterea in wati a panoului,  daca nu ai bec de 24 cauta 2 de auto de 55w le pui in serie , e posibil ca unul din panouri sa fie cu probleme si iti scade amperajul in cazul in care ai pus mai multe panouri in serie .

Sesebe sunt uneori conditii cand panoul e mai rece soarele iese dintre nori si nu iti vine sa crezi ca amperajul e mult mai mare decat cel declarat de producator , daca  sunt monocristaline  fenomenul e mai des intalnit mai ales toamna si primavara .

Edited by vfp_marius

M-am jucat si eu cu ceva panouri, nu ale mele, dar am facut masuratori pe mai multe tipuri de panouri si am trasat chiar si o caracteristica la niste celule individuale (15x15cm).

Da, ai dreptate dar alea sint cumai ceva cazuri ideale pe care nu te poti baza in exploatarea practica prea mult.

sunt cazuri rare e foarte adevarat , dar sunt de evitat pentru ca toti dintre noi ne ducem cu maximul de amperaj pe regulator apoi se iveste o vreme prielnica cu insolatie mare si temperatura mica si regulatorul scoate fum .  in mare parte panourile genereaza la 80% din puterea declarata .

Un regulator de calitate nu va scoate fum niciodata daca nu are deja ceva defectiuni.

Cele la care te referi tu sint "chinezarii".

La 09.09.2019 la 0:38, ovidiusolar a spus:

Va salut. Este prima dată când scriu pe acest forum. Am următoarea nelămurire:

In gol îmi dă exact valoarea sus mentionata, problema fiind in sarcina. 

Am achiziționat un pwm de 48v 40am iar cu toate panourile in paralel abia daca scot 10 amp cu 50v.

Unde este problema? 

Orice sfat este bine primit.

Va numesc!

Amplasate zenit si azimut in plin soare in gol, evident ca au o valoare maximala, tensiune si un curent de scurtcircuit, pe care le poti masura si nota individual.

Lasand la o parte ce s-a scris mai sus, in primul rand nu uita ca la un teoretic 40A vorbim de cabluri de minim 10mmp, sper ca ai respectat.

Vorbim de curent in sarcina, pe tine te intereseaza masura in care, repet, orientate impecabil zenit/azimut, curate, in plin soare, in sarcina, vei obtine o energie echivalenta necesarului de incarcare cu 25Ah-35Ah si in cat timp. Aici vorbim de o descarcare a acumulatorilor de maxim 35%.

Ar fi interesant de vazut cum ai gandit schema electrica si cu ce sectiuni.

Lucrurile la instalatiile de gen se judeca in energie, nu in valori absolute. Tu vei impune o descarcare de maxim 35% prin controller, ai 100Ah, si ai un consum care ca rata trebuie sa fie mai mic sau egal cu capacitatea disponibila, intr-un ciclu de 24h. Si nu uita ca mai si ploua pe planeta asta...

Edited by nomikos

Daca am inteles bine, vrei sa incarci 4 baterii de 12V cu 49V ?

4 baterii de 12V se incarca cu 56V nu cu 49V.

Ar fi interesant sa aflam detaliile cerute de @nomikos si raspunsurile la intrebarile puse de mine in a doua postare a topicului.

Doar asa putem avea contributii utile.

Acum 14 ore, sesebe a spus:

4 baterii de 12V se incarca cu 56V nu cu 49V.

Asta in primul rand, pentru ca celula 100% incarcata are 2.3xV 

La 09.09.2019 la 0:38, ovidiusolar a spus:

Unde este problema? 

daca ai panouri care scot 48v in gol... si mai scade, pe la 45 in sarcina... nu poti incarca banc de 48-56V, asa cum spun domnii de mai sus; trebuie sa legi cate doua panouri in serie, si sa cuplezi cele 4 serii in paralel...  dar citeste bine manualul chargerului PWM, ca ala te lamureste exact cat permite si cum trebuie legate. 

PWM-ul nu e capabil sa-ti ridice de la 45 la 48-56V cat ai tu nevoie; PWM-ul, doar taie ce este peste tensiunea necesara in acel moment bancului de baterii. 

Nici chargerul MPPT nu iti urca tensiunea la cat ai nevoie pentru tensiunea bancului, dar e capabil sa transforme surplusul de tensiune de la seria de 2 panouri, in amperaj(caz in care vei vedea la incarcare amperaj mai mare, decat teoreticul de pe totalul de panouri)

incearca intai cu o serie de 2 panouri si vezi diferenta; apoi adauga restul de serii cate una... eu te sfatuiesc ca fiecare serie sa aiba siguranta DC, pe care sa o poti folosi pe langa rolul ei de siguranta si la decuplarea in siguranta a acelei serii de 2 panouri.

Dar citeste intai manualul PWM-ului... sau publica-l aici sa vedem si noi...

trebuie, totusi, sa fii constient ca voltajul peste 56v, il vei pierde cu chargerul PWM...  iar 56v, doar atunci cand e bancul plin; atunci cand ai in baterii 48V... pierzi tot ce este peste 48...

Verifica NEAPARAT manualul PWM-ului, inainte sa-l cuplezi la o serie de 96V VOC !!! se poate intampla sa nu suporte decat 72-75V, adica doua panouri policristaline, nu 2 panouri de ale tale, de 48v...  Altfel arzi chargerul..

Citat

Edited by stupidman

Tu nu vezi ca are un singur post........

Nici n-a mai intrat de-atunci pe forum.

Edited by sesebe

cand mai intra inca o data, pe forum, o sa ne spuna ca a stricat 4 baterii noi...

pentru ca daca nu invata repede, le strica prin neincarcare completa...