Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sonda demodulatoare


Postări Recomandate

De ce nu  le faci ?

Am folosit aproape 15 ani un X1-50 . Nu am folosit sondele originale niciodata.

Le-am facut dupa nevoile mele .Singura problema era cu mufa aia de iesire RF. Ciudata rau. Am pus un N-mama in loc.

Sa nu mai zic de cabluri, ca statea ampliful in ele fara sa atinga masa de lucru.  Groase... batoase..

Link spre comentariu

Detectorul clasic nu este bun la treburi serioase. Are dinamica extrem de mica (Umin=100mV si Umax=5-10V). Trebuie detector cu diode polarizate initial, eventual si cu termocompensare. Astfel dinamica ii creste de cel putin 10 ori (Umin=10mV). Inainte de detector se pune repetor de tensiune cu FET+bipolare, pentru Ri>10Mohmi si Ci<1pF. 

Sonda detectoare liniara este buna pentru reglarea filtrelor LC. Pentru filtre cu atenuare mare in afara benzii de trecere (cu XT, etc) trebuie adaugat un detector logaritmic cu AD8307. Asta se pune tot dupa repetorul de tensiune cu FET si lucreaza in paralel cu detectorul cu diode. Intre repetor si AD8307 se pune un atenuator rezistiv, care sa aduca semnalul la cat ii trebuie amplificatorului logaritmic din integrat. Dupa AD8307 este un circuit cu AO (TL081 este bun) care sa aduca semnalul (c.c) la nivelul celui furnizat de detectorul liniar. Si detectorul liniar are AO dupa diode.

Link spre comentariu

Nu este ce va trebuie dumneavoastra. Detectorul de acolo este varianta simpla, fara polarizarea initiala a diodei de detectie. Singura schema utila de acolo este aceea de repetor cu MOSFET BF998, cu banda de trecere de 1GHz. 

La wobbler se impun conditii grele pentru detector, daca vrei sa vezi corect (cat de cat) caracteristica de transfer a filtrului.

Link spre comentariu

Cu X1-50 nu prea faci mare lucru la filtre , considerand cele de FI . Din motive de rezolutie si deviatie . Trebuie vobler specializat pentru FI - uri , si analizate adaptat , in montaj electronic  activ . Semnalul cat mai mic , milivolti . Altfel , ies toate perfecte , cu caracteristica dreptunghi , si nu ajuta in realitate  , ele fiind neacordate in fapt , cu riplu mare  in banda de trecere , flancuri incorecte si panta mica ( nu abrupta ) , asimetrice etc .  

Editat de gauss
Link spre comentariu
Acum 58 minute, gsabac a spus:

Daca macar ati fi vizualizat, ati fi vazut urmatoarea realizare practica de succes originala @gsabac:

 

Ne puteti pune un grafic cu valorile de directivitate vs. frecventa si care ar fi liniaritatea puntii?

Sau macar care este frecventa maxima la care putem obtine o masurare a SWR-ului in limite rezonabile?

Un RL de  -25dB , de exemplu, la ce frecventa maxima se poate obtine.?

Ma tenta sa fac si eu o punte rezistiva .

Editat de ndor
Link spre comentariu
1 oră în urmă, gauss a spus:

Cu X1-50 nu prea faci mare lucru la filtre , considerand cele de FI . Din motive de rezolutie si deviatie . Trebuie vobler specializat pentru FI - uri , si analizate adaptat , in montaj electronic  activ . Semnalul cat mai mic , milivolti . Altfel , ies toate perfecte , cu caracteristica dreptunghi , si nu ajuta in realitate  , ele fiind neacordate in fapt , cu riplu mare  in banda de trecere , flancuri incorecte si panta mica ( nu abrupta ) , asimetrice etc .  

O sa fac amplificatoare ptr bulgari !

Link spre comentariu

N - am vrut sa bat vreun apropo sau sa descurajez ceva sau pe cineva . Nu e genul meu si nu am interese in domeniu . Am X1-50 din '90 , la fabrica am avut dinainte , alaturi de modelul mai mare , din doua blocuri , cu vobulator separat . Atat m - am priceput sa fac cu el , de unde si concluziile cu ce n - am putut . Cine poate mai mult , ma inclin cu umilinta inaintea lui . Rusii au si ceva dedicat , intr - un complet de masura , o sa pun foto . 

Editat de gauss
Link spre comentariu

    Absolut de acord. si eu am lucrat cu aceste aparate mult timp si inainte si dupa! Sint OK dupa parerea mea, numai pentru aplicatii de banda foarte larga. Chiar pentru un amplificator de canal de televiziune pot da erori, frecventa centrala indicata putind diferi chiar cu citiva Mhz de cea reala. Treaba constatata dupa 1990, cind am putut compara si alege dintre mai multe aparate noi. Sau poate ca nu cele mai bine calibrate au ajuns in Romania, dar pentru amplificatoare CATV au fost bune! La majoritatea s-au ars transformatoarele de alimentare si rebobinarea acestora nu ne-a reusit, sau poate erau un consum mare pe undeva si nu ne-am prins noi!

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări