Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
NICA

Parere despre rotopercutor

Recommended Posts

Va salut.

Nu am lucrat cu rotopercutor cu motor vertical ci doar coaxial.

Netinand cont de pret ci doar de fiabilitate,  ce recomandați? Cu motor vertical sau coaxial ?

Am lucrat cu ambele modele, dar cele cu motor vertical mi s-au părut mai bătoase. Depinde și ce vrei sa faci cu scula. Dacă e doar pt dibluri și gauri pana în 12... 15mm, merge si motor axial, dar pt chestiuni mai serioase eu am folosit scule cu motor vertical. 

Depinde la ce folosiți mașina sau ce anume lucrare trebuie să îndepliniți.

Am o mașină de găurit cu percuție, cu motor (co)axial, de putere redusă. Aceasta are corector de turație și un reglaj al tăriei percuției.

Cu aceasta pot da găuri fine (5 - 10 mm), la reper precis. Pot găuri prin faianță/gresie, nu rupe, nu sparge.

Am și ciocan rotopercutor, cu motor așezat vertical, de putere mare. Are percuție puternică, sparge betoane de dimensiuni mari,

pot găuri de la 10 la 32 mm sau cu carote mari. Cu această mașină nu se pot face lucruri de finețe.

Posted (edited)

Verticala . Dar nu percutie mecanica , ci hidraulica ( piston cu ulei ) . Regulator de turatie , si de firma . Adica Hilti . Sau Spit . La nevoie , Bosch , DeWalt etc .  SDS - Plus , sau Max . Depinde ce doriti sa faceti cu ea . Cu Plus , se pot da gauri in faianta cu ø3 ( mm ) . De - abia se aude in celalalt colt al camerei , se poate tine cu o mana . Nu se sparge faianta , nu se rupe burghiul . Daca vreti sa spargeti pereti , demolator dedicat . Si chef de munca , eventual ceva antifoane , masca de gura si ochelari de protectie . Eventual bocanci , mai cad bucati mari , si se face mizerie pe jos .

Edited by gauss

Acum 13 ore, NICA a spus:

...................................................

Netinand cont de pret ci doar de fiabilitate,  ce recomandați? Cu motor vertical sau coaxial ?

Depinde cit de mult le ''forjezi''. Orice  scula are si o limita! Nici o scula nu-i indestructibila!

Daca ai bani si doar cu asta te ocupi, atunci, cumpara-ti scule de scule!

Buna ziua, a folosit cineva ciocane rotopercutoare de la Panzer si poate impartasi o parere despre acestea ? 

Ma intereseaza modelul PT82507 sau modelul RH-2608-Z. 

Vreau sa il folosesc la renovarea casei, mai exact vreau sa sparg niste beton cu grosimea de maxim 10cm, pe suprafete mici si mai vreau sa fac gauri cu diametrul de maxim 20mm in beton si caramida.

Cu dalta si spiral bune , cu pauza in lucru , ar trebui sa mearga . Mai mult al doilea model . La limita , oricum  . N - am folosit , dar puterea motorului e cam mica . 

P.S. - la pret apropiat , exista ceva mult mai adecvat , la L...dl , apar des in promotii . Firma ( marca ) Parkside . Folosesc multe firme , si trag de ele , nu le menajeaza . Garantie 3 ani .

http://offers.kd2.org/ro/ro/lidl/pccAe/

P.S. - are si mandrina cu coada SDS - plus , si bacuri pentru spirale cu coada rotunda . 

Edited by gauss

Rotopercutoarele de la Panzer mentionate au sistem de percutie pneumatica sau mecanica ? 

Pe site vad ca nu specifica acest lucru, iar cei din magazin nu au stiut sa imi spuna...

Mecanica .

Cu percutia mecanica in afara de cateva gaurele, altceva nu prea ai ce face.

La 27.08.2019 la 11:28, NICA a spus:

Va salut.

...........ci doar de fiabilitate,  ce recomandați?

raportat la folosirea fiecarui tip pentru lucrari care corespund scopurilor in care au fost proiectate, cele ``coaxiale`` sunt mai fiabile

M-am documentat putin de pe Google si am vazut ca burghiele si daltile SDS Plus trebuie unse cu un fel de vaselina inainte de instalarea acestora in mandrina.

Am cateva intrebari legate de acest lucru:

1. Ce fel de vaselina se poate folosi ?

2. Cat de multa vaselina trebuie sa pun pe capatul burghiului ?

3. Daca pun vaselina pe fiecare burghiu sau dalta pe care le instalez in mandrina, ce se va intampla cu vaselina care curge in interiorul mandrinei ? 

0ri de care. Ma rog, fără grafit sau altele exotice. De pus, protecția de cauciuc de pe mandrina elimina excesul, frecând pe coada sculei. Scopul ei este să împiedice blocarea acesteia în mandrina. E bine de folosit la toate sculele. Vaselina nu curge..., iar în mandrina nu e spațiu excedentar liber. 

P. S. - la aia de la Lidl primești și vaselina. 

Edited by gauss

La majoritatea exista un mic vas cu vaselina, numai ca trebuie avut grija ca periodic mandrina sa fie demontata si curatata.Vaselina aia intr-o prima faza face bine, dar e un adevarat magnet pt praf si nisip.Nu mai spun in combinatie cu vaselina ce pasta abraziva de calitate iese.

Foloseste un sds cu dalta la lucrari mai grele si o sa vezi cum iese vaselina din mandrina, ar fi bine daca ar intra cea de pe coada sculei, care daca e adevarata nu prea are nevoie de nici o ungere.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.