Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
ionapostol

Banda led rigida 144 led pt iluminat

Recommended Posts

Acum 4 ore, Spitfire a spus:

Exceptand situatia in care din motive estetice, sau chiar optice propriu-zise, sunt necesare baghete, mie imi pare incomoda solutia de iluminare LED cu baghete, se pierde unul din avantajele LED-urilor, geometria miniaturizata si usurinta de transport. Si mai aiurea e situatia "tuboled-urilor" , tuburi fluorescente imitatie cu LED...aiurea rau sa te plimbi cu teava de 1,2m care imita un tub de 36W!

Strict parerea mea: Prefer ca sursa de lumina sa aiba suprafata mare, panou,  bagheta, sau ceva ce aratat ca un  tubu fluorescent. Pentru ochii mei este mult mai comod ca sursa de lumina sa nu fie punctiforma.

Acum 3 ore, Ovidanie a spus:

Strict parerea mea: Prefer ca sursa de lumina sa aiba suprafata mare, panou,  bagheta, sau ceva ce aratat ca un  tubu fluorescent. Pentru ochii mei este mult mai comod ca sursa de lumina sa nu fie punctiforma.

Vezi ce am facut eu cu sursa de lumina punctiforma (sau mai exact concentrata)!

Edited by sesebe

Credeam ca am spus clar mai sus - daca sursa este cu densitate mare de radiatie (sa zicem un COB) atunci trebuie:

1. fie sa existe elemente de optica secundara care sa nu permita sa ajunga in ochiul utilizatorului (lentile, oglinzi, prisme, tuburi)
  2. fie sa preia radiatia concentrata si sa o "dilueze" spatial adica sa o imprastie pe un dispersor cu dimensiuni atat de mari incat sa nu mai fie deranjant
  3. fie emisia sa se faca spre o suprafata reflectanta-mata (suprafata continuta in corpul de iluminat SAU chiar spre tavan sau un  perete alb) ceea ce va produce reflexie partiala dar si dispersare (suprafata fiind mata, nu oglinda).

Poate mai aveti si alte idei... totul este ca in ochii locuitorilor zonei sa nu intre radiatie mai intensa ca pragul de tolerabilitate.

În ce sens? 

Ca să iluminezi o camera?

Cred ca glumești. Ai văzut cita lumina generează? Luminozitatea lui este cit a unui televizor, atita doar ca tv-ul este mai mare și deci o sa dea mai multa lumina. 

Dacă vrei sa scrii ceva pe un perete cu litere luminoase atunci cred ca se poate. 

Nu mai comentez ce CRI are. 

Edited by sesebe

Imi cer scuze ca o sa fiu maxim de transant:

• chiar nu inteleg fixatia pe benzi/baghete, decat daca ar fi vorba de ceva care in mod clar sa impuna asa ceva, mai ales ca vad ca se doreste pret "bun", adica mic
  • solutia este clara si testata cu succes de mult timp si de multi oameni: COBuri
  • exista diverse COBuri de la TME (LiteOn, Prolight, Citizen) testate de colegi de pe foum, cu ele nu mai trebuie sa iti iei riscuri
  • chiar daca ai nevoie de o geometrie "lunga" decat sa risti cu cativa metri de banda care oricum nici nu prea are cum sa fie buna - mai bine 5-6 COBuri dispuse liniar si alimentate in paralel dintr-o singura sursa CC. Sursa dimensionata corespunzator... sunt sute de variante pe TME. Plus radiatoare independente, dupa nevoie
  • asa ai sursa de lumina garantata / alimentare cu randament bun / pret de cost rezonabil avand in vedere ca la acelas CRI si randament nu poti sa ajungi cu nici o banda... (oricare) // iar daca vrei sa folosesti baghete atunci iesi mult mai scump

Deci chiar nu vad de ce cauti variante "altfel" cand toata lumea iti spune ca nu exista.