Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Oldschool.ro

Evaluează acest subiect


Vizitator

Postări Recomandate

Inseamna ca eu am spus minciuni . De , ca omu'  batran ... Altfel , am prins vremurile cand cereai o galeata de benzina pe drum , de la camionagii ( Buceag ) ... , si nu te costa nimic . Si burta de vin cu un leu etc . Totul s - a schimbat in 25 de ani . Din aia de ' atunci ...

Editat de gauss
Link spre comentariu
Acum 2 ore, doru3160 a spus:

Lista e oricum incompleta, am numărat în Iași doar 16 obiective, și nu toate de importanță majoră. Acum când vedem ca politicienii se prostituează pt bani și funcții nici nu e de mirare ca am ajuns unde am ajuns. Putregaiul acumulat la vârf ne va distruge viata încă zeci de ani de acum încolo. Nu e de mirare ca nu ne iese nimic... Am ajuns asa de neputincioși ca nu suntem în stare sa ne facem drumuri/autostrăzi și circulam pe infrastructura gândită acum 50 ani de oameni care nu-și cumpărau diplomele. Cei care arunca cu rahat în perioada de înainte de 89 fără sa fie capabili sa discearnă ce a fost bine și ce nu, cu sau fără intenție pun umărul la dezastrul în care trăim. Acum nu vad sau nu vor sa vadă realitatea. Da Doamne mintea romanului cea de pe urma. Și lăsați clișeele cu nostalgici sau comuniști... faceți o analiza obiectiva dacă sunteți în stare

 

Nu mai am like si nici nu poti primi.

 

Nota 10 din partea mea!

Link spre comentariu

Apropo de subiectul topicului : e clar ca lumina zilei că (macar) obiective industriale de calibru puteau fi salvate : cele două brașovene Roman și Tractorul, Aro Câmpulung. După modelul Dacia, care se vede că a funcționat.

Chiar și IPRS era usor de retehnologizat, că nu fabrica doar 2N3055 ci si o gamă largă de tranzistori care erau ok.

Link spre comentariu

Atlas, zici ca ai cumparat o masina cu 50% din salariu. Pai, iertat sa-mi fie de intrebare, ce salariu ai? Sa fie undeva pe la 5000 de euro? Ca e cam altfel decit 1700 - 2000 de lei.

Zici ca o Dacie se cumpara in 20 de ani. Sa nu exageram. Am prieteni care aveau, in acea vreme, si casa si masina si aveau doar 40 de ani. Eu nu am masina, nici nu mi-am dorit, dar nu era o problema sa  cumpar una. Acum...adio si un praz verde.Da, in acea vreme erau unele produse erau considerate " de lux" , adica puteai trai fare ele: aparat de radio, masina, frigider, televizor. Erau foarte scumpe. Un teve, alb negru, telecomanda ioc, costa 3000 de lei, un frigider, 7000, o masina de spalat, 1500 lei, la un salariu de 2500 lei (cam asta era salariul meu). Acum, un televizor, color, ful-mai-stiu-eu-ce, cit jumate de perete (exagerez putin, ideea conteaza!), face 1000 de lei, un frigider cit usa, 1300, o masina de spalat cu "n" simturi, 1200 de lei, la un salariu de 1800 de lei. Ieftine ca braga, daca comparam cu raposatu'! Da, dar atunci dadeam 15 lei, pe trei luni, la curent, intretinerea era de maxim 50 de lei pe luna, gazul citiva lei. Comparati cu preturile de acum pentru utilitati (300 lei intretinerea, de exemplu). Azi, putini isi permit un concediu decent, in tara, ca sa nu mai zic afara. Da, sunt si unii care sparg 1000 de euro pe noapte, la mare. De aceea zic, hai sa nu mai nu comparam amperi cu kilometri!

Kuzma, dupa ultimile stiri, datoria externa trece de 100 milioane euroi.

Link spre comentariu

Florin, la reactorul de la Magurele se produceau izotopi pentru aplicatii industriale si radiofarmaceutice. Dupa 89, toata lumea spera in modernizarea reactorului. Sanchi, a fost oprit, combustibilul trimis la rusi. Productia de radioizotopi industriali s-a dus pe Ciorogirla, aia de radiofarmaceutice, oe apa Sabarului. Spitalele importau radiofarmaceutice de la unguri, produse intr-un reactor exact ca al nostru! Probabil acu, si ala e inchis.

Platforma de la Magurele e nimic pe linga ce a fost! Nici macar laserul ala maiastru,  nu o mai scoate pe linia de plutire. Am avut o sectie de laseri, cea mai tare din blocul  tratatului, cu exceptia rusilor, poate. Acu...

Link spre comentariu
Acum 37 minute, +_Florin_+ a spus:

Chiar și IPRS era usor de retehnologizat, că nu fabrica doar 2N3055 ci si o gamă largă de tranzistori care erau ok.

Cu ce? Ca sa produci ce? Pe care sa le vinzi cui? Cu ce profit? În conditiile în care toti cei mari în domeniu si-au transferat productia în Asia/Oceania.

La fel cu tractoarele. Necesare si intern dar bani ioc. Degeaba ne laudam cu plata datoriei. Mult mai relevant e faptul ca nu erau bani cu care sa tii în functiune economia. Si nici cadru legislativ care sa reglementeze fuctionarea tarii în noile conditii.

Link spre comentariu
Acum 1 oră, -Atlas- a spus:

Buna

Scuze de interventie,dar e ciudat,totul.

Eu nu am fost de acord cu Ceausescu cu tot ce a facut.Dar luand totul in ansamblu......

Nivelul  de trai a crescut(indiscutabil).Eu(personal) am cumparat o masina cu 50% din salariu.Nu caut 

masini de valoare,doar sa rezolv problemele care le am.In "Epoca" de aur o masina era cumparata 

de o familie in 20 de ani.Cu sacrificii.

Dar asta nu ma impiedica sa spun ca Ceausescu a fost un "patriot" pe langa astia de azi.

Din 2 rele,alegi cel mai bun.Poi spunea Nicu Ceausescu:

-Voi nu zugraviti apartamentele facute de tata.

Exact asa este in Dej,bloc din epoca lui Ceausesc in "aer".

Spor tuturor

Alex

Va ramine o vesnica enigma pentru mine, cum naiba s-au dezvoltat statele care nu au avut un Ceausescu si care spre deosebire de noi cei aflati ''pe cele mai inalte culmi de progres si civilizatie'', pe timp de pace, cu productii record de orice, nu aveau nici piinea si alimentele de baza pe cartela! ca restul nu se prea gaseau mai deloc!

Link spre comentariu
Acum 2 ore, icar a spus:

Gauss, imi splam hainele in benzina, 1 leu si ceva kilu (la un salariu de 1000 lei), cereai unui sofer un litru, varsa doi pe linga. Circulai cu masina toata iarna, simbata si dumineca. Magazinele erau pline cu carne, ulei, zahar (cam scump asta, 9 lei kilu la 1000 lei salariu), cafea, ciocomata, imcaltaminte de calitate, la preturi corecte, am cumparat Queen de la magazinul Muzica, aveam dolari si marci in buzunar, fara sa intrebe militia de unde, erau "shop-uri" de unde puteai cumpara pe valuta (unul chiar linga cinema Patria), puteai merge in excursie in strainatate. Am spus minciuni?

asta e o gluma amara, presupun! nu zic nu ar fi fost asemenea persoane, dar aia aveau grade multe pe umar si sigur nu stau pe forum duminica la prinz! sau se intimpla pe alte meleaguri!

Link spre comentariu
Acum 1 oră, gauss a spus:

Inseamna ca eu am spus minciuni . De , ca omu'  batran ... Altfel , am prins vremurile cand cereai o galeata de benzina pe drum , de la camionagii ( Buceag ) ... , si nu te costa nimic . Si burta de vin cu un leu etc . Totul s - a schimbat in 25 de ani . Din aia de ' atunci ...

si eu am prins vremea cind gestionara de la depozitul de carburanti nu stia cum sa scape de zeci de tone de motorina! asta pentru ca se confirmau zilnic la aproape 1000 de masini si utilaje,  zeci de km fictivi pentru a se lua salarii mari! nefacindu-se km aia, cu toata bunavointa dar nu puteai consuma motorina respectiva, te rugai de gestionari sa-ti semneze alimentarea fara sa o faci, aia se temeau pentru ca aveau plusuri uriase cu care nu aveau ce face...samd! si se luau si prime babane pentru economii de carburant!

Link spre comentariu
Acum 6 minute, Marele Savant a spus:

Va ramine o vesnica enigma pentru mine, cum naiba s-au dezvoltat statele care nu au avut un Ceausescu si care spre deosebire de noi cei aflati ''pe cele mai inalte culmi de progres si civilizatie'', pe timp de pace, cu productii record de orice, nu aveau nici piinea si alimentele de baza pe cartela! ca restul nu se prea gaseau mai deloc!

Buna

Poi tocmai ca nu au avut Ceausescu s-au dezvoltat.Cu Ceausescu eram mai sus.

Dar nu au avut nici politicieni ca noi.

Poi te gandesti ce spui?Vezi cumva ce conducere avem acum?

Spune un politician patriot(unul,nu mai multi).

Spor

Alex

Link spre comentariu
1 oră în urmă, +_Florin_+ a spus:

Apropo de subiectul topicului : e clar ca lumina zilei că (macar) obiective industriale de calibru puteau fi salvate : cele două brașovene Roman și Tractorul, Aro Câmpulung. După modelul Dacia, care se vede că a funcționat.

Chiar și IPRS era usor de retehnologizat, că nu fabrica doar 2N3055 ci si o gamă largă de tranzistori care erau ok.

erau OK pentru amatori sau colectionari! chestiile serioase, tot cu import se realizau! sau sortari speciale facute la Baneasa! 

Link spre comentariu
1 oră în urmă, icar a spus:

Atlas, zici ca ai cumparat o masina cu 50% din salariu. Pai, iertat sa-mi fie de intrebare, ce salariu ai? Sa fie undeva pe la 5000 de euro? Ca e cam altfel decit 1700 - 2000 de lei.

Zici ca o Dacie se cumpara in 20 de ani. Sa nu exageram. Am prieteni care aveau, in acea vreme, si casa si masina si aveau doar 40 de ani. Eu nu am masina, nici nu mi-am dorit, dar nu era o problema sa  cumpar una. Acum...adio si un praz verde.Da, in acea vreme erau unele produse erau considerate " de lux" , adica puteai trai fare ele: aparat de radio, masina, frigider, televizor. Erau foarte scumpe. Un teve, alb negru, telecomanda ioc, costa 3000 de lei, un frigider, 7000, o masina de spalat, 1500 lei, la un salariu de 2500 lei (cam asta era salariul meu). Acum, un televizor, color, ful-mai-stiu-eu-ce, cit jumate de perete (exagerez putin, ideea conteaza!), face 1000 de lei, un frigider cit usa, 1300, o masina de spalat cu "n" simturi, 1200 de lei, la un salariu de 1800 de lei. Ieftine ca braga, daca comparam cu raposatu'! Da, dar atunci dadeam 15 lei, pe trei luni, la curent, intretinerea era de maxim 50 de lei pe luna, gazul citiva lei. Comparati cu preturile de acum pentru utilitati (300 lei intretinerea, de exemplu). Azi, putini isi permit un concediu decent, in tara, ca sa nu mai zic afara. Da, sunt si unii care sparg 1000 de euro pe noapte, la mare. De aceea zic, hai sa nu mai nu comparam amperi cu kilometri!

Kuzma, dupa ultimile stiri, datoria externa trece de 100 milioane euroi.

 stimate domn, despre ce tara vorbiti? sau poate nu stateati in locuinta de care vorbeati, pentru ca altfel, cu toata lipsa electrocasnicelor si intrerupere zilnice de curent, nu aveati cum plati 5 lei pe luna la curent! desigur, e posibilitatea sa fi locuit in Valea Jiului unde prin exceptie, curentul era extrem de ieftin!

 vad ca de cotele de curent, care in functie de numarul de persoane sau camere, nu depasea 100 de Kw trimestrial, dupa care pretul crestea cu nadejde nu pomeneste nimeni! se poate cauta pe net si gasi legea respectiva! personal, am fost amendat cu 500 de lei pentru ''risipa de energie electrica'' cind am consumat circa 200 de Kw lunar! de ce? pai apa calda doua ore pe zi, caldura mai deloc, la butelii coada cu zilele (nu exagerez, niciodata nu se stia cind vine masina cu butelii si ce fel de masina vine, adica mare sau mic, cu sau fara remorca sau cite butelii la proclama gestionarul defecte si le pastra pentru obligatii), asa ca eram nevoit sa consum electric cu talent!

Link spre comentariu
Acum 4 ore, franzm a spus:

Un mos a fost întrebat când era mai bine, înainte sau acum.

- Înainte, zice mosul

- Pai, de ce?

- Înainte duceam o galeata de zece litri în sula

- Si acu?

- Acu nu ma mai tin picioarele.

 

E bun, e bun :rade:

 

E nasol daca nici dupa 30 de ani nu realizam ca trebuie sa mergem inainte si sa lasam in urma ''epoca de aur'' de mult apusa.

Asta se intampla cand nu te uiti decat la tine in ograda si refuzi sa vezi ce e si pe afara. Un exemplu bun sa ne linistim, cand ne gandim ce-a fost odata, e Corea de Nord. E adevarat, aia ne-a intrecut la toate capitolele in materie de totalitarism.

Editat de maxente
Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări