Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Samsung UE37D6000TW lipsa imagine si sunet


Postări Recomandate

Buna ziua! Am un Samsung UE37D6000TW cu MB BN41-01604C(BN94-03571C), sursa BN44--00458B, panel LD 370CGB-C2 ,t-con  T370HW05 V7 CTRL BD .Sursa functioneaza , tv-ul receptioneaza semnalul de la telecomanda(se aprinde ledul frontal) ,dar nu are nici sunet , nici imagine(nici din sursa externa).Tensiunile pe MB par in regula, cu exceptia tensiunii catre t-con.Tensiunea pentru T-CON 

apare la startul tv-ului in ic210 z1360AI(pini 1,2) si ar trebui sa iasa pe pinii7,8. Aici tensiunea este 0, la fel si pe pinii ceilalti ai IC 210. Tensiunea pentru leduri este 113v(pe tabelul de pe sursa scrie 253v). Posibil defect Z1360 sau nu primeste comanda din alte motive? A mai intalnit cineva problema asta?

Link spre comentariu

sant predispuse la baduri in nand,unele årogramatoare izoleaza aceste baduri,dar daca sant multe se va reintoarce in aceeiasi faza,deci ar trebui un nand nou rescris cu dumpul potrivit,deci posibil nand soft corupt,baduri

Editat de iuliantv
Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...

Pe acest tv am dat multi bani la vremea respectivă. ..Am reparat mai mult tv-uri cu tub catodic. Nu  as vrea sa fac eu acest reflow (  ar fi pentru prima dată și nu vreau sa risc,având în vedere cele  spuse mai sus)  Stau pe lângă Ploiesti și rog pe cineva  din zona sa mă ajute in această problema.Astept răspuns.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări