Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recomandare printer 3D


Postări Recomandate

Domeniul acesta (motoare pas cu pas, drivere, ghidaje, axe ...) momentan e nou pentru mine și mă cam depășește. Eu credeam că e mai simplu, adică o cumpăr, bag setările din manual, fac levelingul și merge brici.

Leveling-ul îl fac astfel:

- trimit capul de printare în poziția de home.

- deblochez motoarele pentru a putea ghida ușor capul de printare manual.

- trimit doar Z in home pentru a tine fix acesta axă.

- pun o coala A4 (80g/m) peste pat

- ghidez cu mâna capul de printare în fiecare colț ajustez șuruburile ce ridica coboară patul.

- după reglarea celor 4 colțuri duc capul fix în centru.

- repet operațiunea de 3-4-5 ori până când și centrul îl duc la nivelul aproximativ potrivit.

 

Problema e că nivelul de pe colțuri, când centrul e ok, este mult prea sus astfel încât abia mai pot trage foaia fara sa o rup.

 

De aici am tras concluzia că fir patul e "copaie" fie ceva pe Z e deformat fix in zona de centru a barelor de ghidaj.

 

Rog un moderator sa mute mesajele mele într-un subiect nou cu titlul: "Probleme imprimantă Anycubic 4max pro".

 

Asta sa zicem că a ieșit aproape bine desi au fost mici probleme dar le-am îndepărtat cu un cuttere.

IMG-20190919-082007.jpg

 

Dar la asta nu reușește să facă primul layer ok. Baza este curată foarte bine și încălzită la 60°C

Leveling-ul daca nu era corect nu îmi făcea corect contorul exterior.

IMG-20190923-200005.jpg

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Incearca sa reglezi patul la rece(cu imprimanta oprita si misti cu mana axele),sa vezi daca este plan,apoi la cald pe la 80 grade ,prin compararea o sa vezi daca este de la planeitatea patului sau de la placa sistemul de fixare .

Poti incerca sa printezi pe banda albastra.

Cu ce program faci felierea?

daca este Cura pot sa-ti primit ceva profile cu setari luate de pe net pentru PLA,la mine merg perfect.

Editat de mihaighe
Link spre comentariu

Am mai spus ca patul nu este perfect plan, am facut reglarea nivelului de 10 ori si la rece si la 60C. Cand pe colturi foaia trece la limita pe centru incap doua foi fara probleme, de aici am tras concluzia ca patul are "burta". Am urcat putin mai mult colturile astfel incat si centrul sa fie la nivel, nu printez piese mari astfel incat sa fie nevoie de toata suprafata.

 

Da, slicer-ul folosit este Cura 4.3.

 

Imi poti trimite profilurile pentru Cura dar daca nu avem aceeasi imprimanta, extruder si hotend nu inseamna ca se potrivesc. Chiar si la schimbarea filamentului de la un alt producator (calitate) exista diferente si nu se potriveste perfect acelasi profil.

 

Fata de ce profiluri am gasit sstandard a trebuit sa modific destul de mult retraction distance si retraction speed pentru a reduce "stringing-ul".

 

Imprimanta este functionala dar nu asa cum vreu eu, sunt sigur ca se poate mai bine.

 

IMG-20191005-084921.jpg

Editat de Stefan
Link spre comentariu

Momentan o las cu firmware-ul de la chinez deoarece nu am inca experienta necesara pentru asa ceva. Este un model de imprimanta relativ nou si nu prea cunoscut, chiar daca foloseste aceleasi principii ca mai toate imprimantele FDM, nu cred ca o sa ma descurc in rezolvarea problememlor ce pot aparea. Un firmware nou presupune mai multe reglaje fata de ce fac acum si asta inseamna bataie de cap daca nu te pricepi.

 

Orium multumesc pentru informatii si cred ca acestea sunt utile si altora.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Din ce vad, tu ai supraextrudare la testul pe placuta chiar daca e aplatizarea corecta. Nu stiu ce tip de pat ai (daca e tratat special pentru aderare) dar pentru prinderea buna a materialului foloseste un fixativ de par (contine polimeri) - dai cateva jeturi pe suprafata patului, apoi il incalzesti si apoi incepi printarea. Se lipeste PLA-ul de el foarte bine si doar dupa ce se raceste patul se desface frumos si uniform (N-are rost sa folosesti mai mult de 52-55 grade la pat pentru PLA pentru ca se deformeaza dupa cateva straturi). Scade viteza de extrudare (feedrate) la 50% sau creste viteza capului (nu prea e recomandat sa depasesti 150%-200%, ca apoi ai pierderi la stepper-e). E fine-tunning la imprimantele astea indiferent de marca si chiar de pret...toate se bazeaza pe niste reglaje prin tatonare. Tine PLA-ul in punga ermetica cu saculet desicator cu silicon...altfel umezeala iti va distruge in cateva zile o rola intreaga de PLA devenind neuniforma la diametru (alte probleme si alta distractie si cu extrudarea apoi).

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări