Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator DENON PMA-320


Postări Recomandate

Și uite asa așteptăm să apară un topic nou:

cum repar amplificatorul la care am conectat 2 perechi de boxe. 

Poți conecta 2 perechi de boxe DOAR DACĂ ambele perechi sint de 16 ohm (sint cam rare boxele pe 16 ohm), altfel riști sa distrugi amplificatorul.

La cit costa acum un amplificator de făcut gălăgie (pt ca asta vrei altfel te mulțumeai cu o singura pereche) mai bine cumperi încă un amplificator. 

Link spre comentariu

Dacă toate boxele ar fi de 8  ohm ar putea merge dar nici așa nu aș risca. A+B înseamnă punerea în paralel a bobinelor celor 2 boxe pe fiecare canal deci rezistența electrică ajunge la 4 ohm. Impedanța poate scădea chiar și mai mult. Unele dif de joase au o cădere de 2 ohm pe la 100-200 Hz. Devine deci periculos.

Cât despre calitatea sunetului cu toate 4 boxe de-odată nu poate satisface un iubitor de muzică. Doar dacă asculti un Pink Floyd  special înregistrat pe 4 canale și redat pe un amplif multicanal. Altfel nu

Acest sistem cu mai multe ieșiri a fost proiectat pentru folosirea amplificatorului simultan în mai multe camere, nu toate în aceeași cameră.

Editat de barbulescuorlando
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
La 25.10.2019 la 7:16, Giony a spus:

Cât de importante sunt cablurile care fac legătura dintre amplificator (6-12 ohmi) și boxe (8 ohmi) ? Să fie mai groase sau mai subțiri? Mulțumesc. 

Spuneam de un tuner DENON că nu păstrează memorate canalele audio. Eu conectam la curent tastand un sigur buton. Am făcut o legătură separată între tuner și priză,  și de atunci stând în permanență cu stecherul în priză,  canalele rămân permanent memorate. Nu știu dacă tu mi-ai spus că dacă nu este conectat la curent, pierde memorarea. Oricum mulțumesc tuturor care m-au ajutat. 

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
La 23.11.2019 la 19:50, Giony a spus:

Spuneam de un tuner DENON că nu păstrează memorate canalele audio. Eu conectam la curent tastand un sigur buton. Am făcut o legătură separată între tuner și priză,  și de atunci stând în permanență cu stecherul în priză,  canalele rămân permanent memorate. Nu știu dacă tu mi-ai spus că dacă nu este conectat la curent, pierde memorarea. Oricum mulțumesc tuturor care m-au ajutat. 

Tuturor reformiștilor le urez:

CRĂCIUN FERICIT!

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
La 25.12.2019 la 18:24, Giony a spus:

Tuturor reformiștilor le urez:

CRĂCIUN FERICIT!

Să fiți sănătoși forumistilor , nu reformiștilor, cum greșit am scris în urarea de Crăciun. Dacă sunteți sănătoși veți rezolva toate problemele, și-l mai ajutați și pe mosulica cu ceea ce nu știe,  cum de altfel, ați făcut și anul trecut.

Iată problema pe care nu o înțeleg. Am două amplificatoare DENON- PMA 320 și  520. La ambele am conectate boxe de podea. La primul am conectate boxe WHARFEDALE. Balansul nu este la mijloc, ci mult spre boxa din stânga. Asta nu este problema. Din când în când boxa din stânga funcționează cu întreruperi. Am crezut că vinovată este boxa . Am adus altă boxă din cealaltă cameră și s-a manifestat la fel. Am crezut că vinovat este amplificatorul. Am schimbat amplificatoarele între ele. Cel din a doua cameră (PMA 520) funcționează normal cu BALANSUL la 0 la boxele UM.

L-am dus în cealaltă cameră conectat cu boxele Wharfedale- și funcționează cu BALANSUL mult spre stânga ca să echilibrez sunetul. De ce? De dimineață și până acum nu s-a mai întrerupt sunetul. De ce la boxele UM balansul este la 0  și la wharfedale trebuie rotit spre stânga la ambele amplificatoare? Cel la care erau conectate boxele Wharfedale, la boxele UM funcționează cu balansul la 0. Eu înțeleg că nu sunt probleme la ambele amplificatoare și nici la boxe.

Dacă nu am fost explicit, vă  rog să mă scuzați. 

Vă mulțumesc. 

 

 

Editat de Giony
Link spre comentariu
Acum 2 ore, Giony a spus:

Să fiți sănătoși forumistilor , nu reformiștilor, cum greșit am scris în urarea de Crăciun. Dacă sunteți sănătoși veți rezolva toate problemele, și-l mai ajutați și pe mosulica cu ceea ce nu știe,  cum de altfel, ați făcut și anul trecut.

Iată problema pe care nu o înțeleg. Am două amplificatoare DENON- PMA 320 și  520. La ambele am conectate boxe de podea. La primul am conectate boxe WHARFEDALE. Balansul nu este la mijloc, ci mult spre boxa din stânga. Asta nu este problema. Din când în când boxa din stânga funcționează cu întreruperi. Am crezut că vinovată este boxa . Am adus altă boxă din cealaltă cameră și s-a manifestat la fel. Am crezut că vinovat este amplificatorul. Am schimbat amplificatoarele între ele. Cel din a doua cameră (PMA 520) funcționează normal cu BALANSUL la 0 la boxele UM.

L-am dus în cealaltă cameră conectat cu boxele Wharfedale- și funcționează cu BALANSUL mult spre stânga ca să echilibrez sunetul. De ce? De dimineață și până acum nu s-a mai întrerupt sunetul. De ce la boxele UM balansul este la 0  și la wharfedale trebuie rotit spre stânga la ambele amplificatoare? Cel la care erau conectate boxele Wharfedale, la boxele UM funcționează cu balansul la 0. Eu înțeleg că nu sunt probleme la ambele amplificatoare și nici la boxe.

Dacă nu am fost explicit, vă  rog să mă scuzați. 

Vă mulțumesc. 

 

 

Am să încerc și varianta propusă. Nu stiu care e butonul să treci de pe mono pe stereo și invers. Multumesc.

Link spre comentariu
Acum 1 oră, bmwh548 a spus:

Putin cam neclara descrierea, dar sa incercam... Cablurile (atat cele de semnal cat si de putere) au fost aceleasi de fiecare data? Din moment ce problema e intermitenta si apare (intermitent) indiferent de combinatia amplificator-boxe raman cablurile ca posibile vinovate.

Nu. Au fost și mai groase și mai subțiri. Manifestarea era aceeași. Nu înțeleg care e cablul de semnal și care de putere. 

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări