Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Montare 3 prize modulare


Vizitator DragusP

Postări Recomandate

Vizitator DragusP

Salutare. Am nevoie sa montez câteva prize in plus lângă birou și m-am apucat singur de treaba. Dar înainte sa finalizez m-am gândit sa va arat și sa întreb dacă este bine ceea ce am făcut. Este prima priza montata in felul asta :D

 

 

B2440703-5C5E-46F2-8A1F-D1063FA0D67F.jpeg

556C7BD4-2AD5-4299-A155-23B989D66F85.jpeg

602DFB1C-BBC3-43A3-997B-00C0D4E0C7E7.jpeg

B2B558DB-FDB6-4D3B-B707-DF4FBB1C5C66.jpeg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator DragusP
Acum 10 minute, Dan85 a spus:

Da, este bine. Daca fiecare dintre cele doua fire, stranse impreuna, stau bine la locul lor, atunci e perfect.

Daca sunt multifilare (litate) e bine sa le cositoresti pe fiecare in parte si le mai poti scurta putin, ca nu-i buchet de flori.

 

Da conductorul este litat. M-am gândit și eu după ce le-am pus ca sunt cam lungi firele dar oricum o demontez ca am găsit din întâmplare o Punguța cu tub de capăt cred ca ii spune, sa pun la fiecare fir 

Link spre comentariu

Warning.thumb.png.4e44dd066601d7276b8c3ede804e781e.png

priza_3modul.thumb.jpeg.59fe05d3a774a614fd9a37e7d2d4b0b7.jpeg

 

Sa mai zic ceva?

 

Scuze a trebuit sa desfac o priza de la mine. Daca era un pic inclinata poza se vedea mai clar ca surubul de impamantare este chiar in fata semnului de impamantare. Eu am crezut ca este in dreptul firului rosu.

Este bine legat. Dar referitor la pinii "cap terminali" nu este necesar daca strangerea nu se face direct cu surubul. De obicei strangerea se face intre doua "talpi". 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Buna observatia de mai sus, dar trebuie insotita si de niste cuvinte ca sa inteleaga ce a gresit si de ce.

 

Semnul ala pe care ti l-a indicat colegul de mai sus e pentru impamantare. Pe ala nu trebuie sa il gresesti. Mergi cu firul galben-verde peste tot pe unde il vezi, dar si in instalatie/tablou trebuie sa fie conectat la impamantare.

 

In cazul de fata, ai pus la prima priza din stanga, ultima poza, firul rosu la impamantare. Aveai ocazia sa te curentezi daca atingi, norocul e ca la priza aia, e mai greu de atins borna de impamantare. Ai ocazia sa faci un scurtcircuit daca bagi mai multe stechere adecvate in acea priza multipla.

 

Desfa tot, scurteaza la maximum firele, pune ferulele sau cositoreste, leaga intai firul galben-verde acolo unde trebuie, apoi restul le bagi astfel incat sa ai cate o culoare dn fiecare in fiecare priza.

Link spre comentariu

Nu pune ferule, strangerea la prizele modulare este pe talpa, si tuburile de capat in acest caz fac mai mult rau decat bine. In plus ma indoiesc ca ai pini de capat corespunzatori, iti trebuie pini de capat lungi, de regula 12 sau 18mm. Asa ca refa conexiunile corect, fara ferule, strange bine si aia e! Sper sa nu o iei personal, nu sunt rau intentionat, am montat cateva mii de prize de genul asta!

 

Link spre comentariu
Vizitator DragusP

La prizele alea cu 3 găuri nu gaura din mijloc este împământarea? Am peste tot prin casa prize de genul și chiar am desfăcut mai multe și la toate firul de împământare este pis pe mijlo. Ori sunt eu idiot ori a fost și electricianul de mi-a montat prizele :))

Link spre comentariu
Vizitator DragusP

Uitați o poza mai clară cu acele prize.

 

multumesc mult pentru atenționare! Bine ca nu am băgat nimic in priza (încă) :))

34EA3C54-B2C2-47BE-BF3D-2EB5134A82C3.jpeg

36FBC040-25B8-44BB-9B82-31C76F16E4B6.jpeg

Acum 3 minute, Dan85 a spus:

Ala de pe mijloc este impamantarea.

 

Cand am văzut mesajul colegului de mai sus m-am panicat și nu am mai citit tot 

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări