Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

rezistente RPM


daniels

Postări Recomandate

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 5 săptămâni mai târziu...

 F greu Daniels.Asa,cate o componenta,doua,mai are cate cineva.Tu cauti de 0,5w si am impresia ca astea erau mult mai mari decat cele de 0,25w.

 Asa,pentru "culturalizare",pune si tu o poza cu rez de 0,25 si 0,5w alaturate,eventual ceva mm gabarit.Au fost si de 0,125w?

 

 

 

Link spre comentariu

 Daniels.Esti convins ca alea romanesti au zgomot mai mic?E o intreaga teorie si mult subiectivism si la rezistentele metalice.Au diverse materiale folosite-metale,oxizi metalici,etc.Nu stiu rezistentele Vishay Dale,de zgomot mic,din ce metale sunt facute.

 Astea romanesti sunt cumva cu oxizi metalici?Ceva argint?

Link spre comentariu
Acum 14 ore, daniels a spus:

Pt SARA, asa este.

Poți pune ce găsești la TME fără probleme. N-ai treabă cu acel "zgomot" , nu-l diferențiezi la ureche și nu face minuni lipsa lui prin folosirea unor anumite rezistențe. Ce cauți tu sunt făcute acum o sută de ani. Eu n-aș folosi asemenea componente într-un proiect nou. 

Link spre comentariu

 Defro.Subscriu.Inainte de '80 am luat un picup Tesla.L-am bagat in priza,cu boxele conectate.Am rotit de potentiometru spre max.Nici macar un fass!!Am zis ca e defect...Da' ala era nivelul de realizare tehnologica,nu-mi venea sa cred.

 Si de atunci electronica a progresat,mai ales calitativ,exploziv!

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări