Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
bunea

Cum se instaleaza pe PC un programator Pickit 3

Recommended Posts

Vă salut stimați colegi, as dori un mic ajutor din partea dumneavoastră.

Am achiziționat un programator Pickit 3 și de trei ore mă chinui să-l instalez

pe PC. Poate mă ajută cineva cu pașii care trebuiesc făcuți pentru a funcționa

conectat la un laptop. Menționez că am windows 10 pe el, dar persoana de la

care l-am luat a spus ca merge.

Arata ca în poza atașată.

Mulțumesc anticipat.

Programator Pickit 3.jpeg

Se instaleaza automat la prima conectare la PC. Se aude un sunet in difuzoare la conectarea in portul USB.

Trebuie sa apara in Device Manager in categoria Human Interface Devices, unul dintre device-urile HID-compliant vendor-defined device.

Are VID si PID: VID_04D8&PID_900A

Se poate vedea ca atare in MPLABX.

La conectarea cablului USB trebuie sa se aprinda toate cele 3 leduri, apoi dupa vreo 2 secunde raman aprinse doar cele POWER si ACTIVE.

La 07.07.2019 la 21:34, mars01 a spus:

Se instaleaza automat la prima conectare la PC. Se aude un sunet in difuzoare la conectarea in portul USB.

Trebuie sa apara in Device Manager in categoria Human Interface Devices, unul dintre device-urile HID-compliant vendor-defined device.

Are VID si PID: VID_04D8&PID_900A

Se poate vedea ca atare in MPLABX.

Am reusit sa-l instalez. Asa asa apare in Device Manager, am verificat. Multumesc.

Din pacate nu am reusit sa programez PIC-ul 18F2550. la scriere si ,,Verify Device,, zice ca este OK. Daca ii dau o verificare de la butonul ,,Verify,, zice ca este o eroare la adresa 0x006000. Iar la acesta adresa nu este scris nimic. Nu stiu daca hex-ul are o problema sau PIC-ul, nu am altul sa incerc. In acest moment nu am idee cum sa rezolv problema.

Edited by bunea

Adesea, cand sunt probleme, cea mai buna solutie este programarea unui firmware care face toggle (ON-OFF) la un pin, cu o anumita perioada. Adica un asa numit "blink-a-led", un licurici.

In acest fel se poate verifica daca uC-ul este programat corect, daca si configurarea este corecta etc.

Daca PicKit-ul vede controller-ul si raporteaza ca l-a scris si verificat atunci totul este OK dpdv al programatorului. Pentru alte probleme, nimeni nu stie ce ati facut si/sau ce vreti sa faceti, discutia era despre un PicKit3 care nu poate fi instalat.

Edited by mars01