Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator SONY TA F 270 cu defecte


Postări Recomandate

  • 1 lună mai târziu...

Salutare!

Am reusit sa mai pun mana pe acest amplif si am constatat ca strapul care aducea masa la integratele stabilizatoare era inlocuit de cineva cu o rezistenta de cca 150 k...Am pus strapul si am masurat tensiunile. Sunt foarte aproape de valorile din schema. dar de functionat....nu. Am verificat iarasi tensiunile pe IC 300 si IC 301 si am gasit valori corecte la IC 300. Insa la IC 301 am gasit aprox -13,6 V si pe pinii 1 si 7, unde trebuia sa fie zero.. Oare sa fie acest integrat. Nu vad cum ar putea veni aceasta tensiune din exteriorul acestuia. Stima!

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Azi am apucat sa mesteresc ceva la partea de corector al amplifului. Am inlocuit cu incredere integratul IC301 si am obtinut fix acelasi rezultat ca inainte de inlocuire....Am luat o lupa si am urmarit cablajul. Cu greu am depistat cateva fisuri in zona pot. de bas. Le-am acoperit cu fludor si a aparut sunetul pe canalul stang, tonul si balansul se regleaza. Pe pinul 7 al IC301....aceiasi -13-14 V. Am decuplat etajul si de IC300 si de intrarea in etajul final iar tensiunea negativa persista ...Deduc astfel ca ori mai sunt si alte fisuri pe care nu le vad, ori ceva incorect in elementele buclei de reglaj al tonului. Ceva pareri?Multumesc.

 

Link spre comentariu

Cred ca este un electrolitic cu pierderi intre armaturi si de acolo tensiunea suspecta. Era bine sa ai un capacimetru si luai toti condensatorii electrolitici la masurat.

LE:Nu este exclus nici un strap aiurea intre doua trasee.

Editat de marius75
Link spre comentariu

 Am observat ca atingand simultan cu degetul bornele cond C403, apare sunetul pe canalul in cauza si dispare lent, odata cu cresterea tensiunii negative la pin 7. Presupun ca e pot de bas, deoarece am suntat portiunea dintre cursor si R405 cu cca 20k si canalul merge, pe pin 7 am 0 V...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări