Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

LM7912 defect


Postări Recomandate

Am luat un LM7912 si alimentat la -26v, scoate la iesire -15v.

Am verificat circuitul, am studiat foaia tehnica, totul ok, dar... tot in jur de -15v.

Am cumparat din alte magazine, La fel.

Mentionex ca toate LM-urile sunt marcate L7912, de la "ST" dar toate au un cod "CHN", probabil din China.

Dupa cateva incercari am observat ca tensiunea de iesire e depedenta de tensiunea de intrare.

Intrebare;

S-a mai intilnit cineva cu aceste probleme, sau pun electronica in cui, petnru ca e ceva care imi  depaseste posibilitatile intelectuale si pregatirea?

Daca cineva s-a intalnit cu acest fenomen, rog sa-mi spuna cum a rezolvat aceasta dilema, de unde a cumparat LM-uri in care sa ai incredere.

Alte sfaturi sunt binevenite.

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu

Cateva detalii. Sper sa nu plictisesc. 

Alimentator diferential  de mica putere +/- 12v pentru un amplificator cu 4x TL071

Traf 2x12v AC -> punte cu 4x 1N4007 -> filtraj cu 2x 470uF -> LM7812 si LM7912 -> filtru pi RCR 10uf, 10ohmi, 10uf -> rezistenta descarcare cond, 1k5.

Partea de +12v merge perfect(11,97V indiferent de conditii).

Dupa puntea de diode am +/-26V.

Acum 4 minute, ratza a spus:

Salut. Poţi pune schema în care l-ai folosit? Spre deosebire de suratele din gama 78xx, pinii sînt aşa:

1 - GND

2 - IN

3 - OUT

Stiu, am verificat de 10 ori foaia de catalog,

Am facut un punct de referinta la masa, ca sa nu am probleme.

 Fata de el am masurat in mai multe puncte de masa: la iesirea din traf, la pinul de masa al LM-ului si la iesire ; 0.0...V.

??

 

Link spre comentariu

Nu cumva sînt 7915, de fapt? Asta ar explica tensiunea mare de ieşire. La o adică pot fi lăsate aşa, nu deranjează TL-urile cu absolut nimic.

 

EDIT: Dacă pui 1k între ieşirea LM-ului şi masă se corectează tensiunea de la ieşire?

Editat de ratza
Link spre comentariu

Salut

Traful este unul de cablaj, pe el scrie 2x 12v, dar scoate mai mult in gol, fara sarcina.

Dupa punte am masurat tensiune cu doua multimetre digitale , unul este "True RMS".

Amandoua indicau aproximativ +/-26v DC si 0.0..V AC.

Am pus si osciloscopul, poate, poate decopar ceva, dar...nimic.

Puteti sa radeti. Asta e. Cred ca se intampla si la case mai mari.

 

Link spre comentariu

Salut!

Am facut niste teste:

Vin            Vout Fara Rload      Vout Rload =1k     

 

15V                    11.74V                     11.74V

 

20V                    11.74V                     11.74V

 

24V                    15.30V                      11.74V

 

28V                    18.90V                      11.75V

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări