Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator SARA 2016 detalii despre constructie


Postări Recomandate

Atentie cum arata lipturile la final. Cositorul trebuie sa formeze un menisc concav nu convex iar cositorul trebuie sa fie in cantitate minima.

Citeva link-uri la tutoriale de lipire:

https://www2.le.ac.uk/colleges/medbiopsych/facilities-and-services/cbs/bmjw/soldering-tutorial

https://learn.adafruit.com/adafruit-guide-excellent-soldering/common-problems

http://www.co-bw.com/DIY_Replacing_SMD_capacitor.htm  ultima imagine de aici exemplifica cum trebuie sa arate o lipitura corecta de SMD-uri.

 

 

 

Link spre comentariu

Buna dimineata,as vrea sa va intreb despre valorile condensatorilor si rezistentelor SMD de pe placa de alimentare.Rezistentele marcate cu US dar fara valoare trecuta pe placa si nici pe schema.Va multumesc frumos!

Editat de niksound
Link spre comentariu

Rezistentele marcate cu sn (nu us) su condensatorii serie cu ele formeazs niste snuberre pentru diodele redresoare. Eu, personal nu le-am montatat (am folosit diode byv79-200, care sunt soft recovery).

Mai sunt 2 condensatori poliester de 100nf/250v (cu grid de 7.5mm), 2 de 100nf cu grid de 5mm, 2 condensatori poliester de 10uF, doua rezistente de 1ohm la 0.6w, doua rezistente de 1w calculate pentru cele doua leduri de 3mm, electroliticii, o rezistenta de 10 ohmi la 2 sau 3w SAU doua diode 1n4007 montate in antiparalel in locul rezistentei (se monteaza ori diodele, ori rezistenta- cele de langa conectorul pentru masa care sa conecteaza la carcasa).

Link spre comentariu
Acum 2 ore, vlad228 a spus:

Rezistentele marcate cu sn (nu us) su condensatorii serie cu ele formeazs niste snuberre pentru diodele redresoare. Eu, personal nu le-am montatat (am folosit diode byv79-200, care sunt soft recovery).

Mai sunt 2 condensatori poliester de 100nf/250v (cu grid de 7.5mm), 2 de 100nf cu grid de 5mm, 2 condensatori poliester de 10uF, doua rezistente de 1ohm la 0.6w, doua rezistente de 1w calculate pentru cele doua leduri de 3mm, electroliticii, o rezistenta de 10 ohmi la 2 sau 3w SAU doua diode 1n4007 montate in antiparalel in locul rezistentei (se monteaza ori diodele, ori rezistenta- cele de langa conectorul pentru masa care sa conecteaza la carcasa).

te rog sa mai pui schema cu alimentarea.

Link spre comentariu

La prima variamta de cablaj (primele montaje) am folosit acele reziste tw rusesti deoarece imi axea foarte mult aspectul lor si citisem ca ar avea zgomot redus. In plus, aveam a sursa din care le-am putut procura foarte avantajos. Cele cu toleranta 5% au o dispersie a valorilor foarte mare.

La a doua varianta de cablaje am folosit rezistente normale MF de 0.6w si nu imi pare rau :)

Link spre comentariu

 In afara de cele de putere, varianta de 0,6w, film metalic, toleranta 1% sunt ceea ce trebuie. Daca cineva doreste sa cumpere ce-i mai ieftin sau are pe stoc, aparatul functionaza foarte bine si cu rezistente cu toleranta de 5%. Daca exista si audiofili hardcore pot castiga mai mult la caliate mergand pe tolerante de 0,1% dar deja raportul pret/castig se deterioreaza semnificativ, nu stiu sincer daca merita, poate doar folosite in punctele cheie. In principiu tineti cont de puterea disipata pe fiecare rezistenta, toleranta fiind un parametru de importanta secundara as zice.

Link spre comentariu

Is bune dar nu sta matza'n coada. Stabile termic, dar unele serii ieseau fragile, se desprindeau relativ usor terminalele, pur si simplu se rupea rezistenta (rasina). 

Nu trebuie sa se inteleaga ca se dezlipeau nici pe departe asa de usor ca la cele carbon de 0,25W, care erau mizerabile.

O solutie buna si simpla este de a masura rezistentele pe care le aveti,  foarte usor faceti 1-2% din cele 5%.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări