Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Pagina pentru neinitiati


Vizitator

Postări Recomandate

Pentru cei care înțeleg mai greu perioada este de 50mS (frecvență 20Hz) în simulare.

 

Prezentarea  oferită de GM70 drept răspuns 20Hz-sqw amplificator cfg.SE 6C33C în buclă deschisă (fără reacție negativă)  este măsluită.

Cu greu un amplificator buclă închisă reacție negativă cfg PP. siliciu semiconductor cu sarcina cuplată galvanic va răspunde de acea manieră la puterea nominală pentru 20Hz-sqw.

Răspunsul ăla(masluit) pentru 20Hz-sqw se apropie de un răspuns amplificator DC(desigur în cazul unui amplificator dc palierele sq vor fi perfect orizontale pentru 20Hz). 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Posibil sa fie o eroare la poze afisare generator si poza osciloscop.Acel semnal SQW de pe osciloscop este de 200Hz.Am construit cateva amplifuri Single Ended cu diferite trafuri de iesire.Nici cel de 40cmp dublu C fara intrefier, adevarat ca la un curent mai mic, si L=80H la 30Hz avea palier ceva asemanator. A fost postat intr-un topic.sq-100hz.jpg

Link spre comentariu

Eu zic ca nu este rau ca sa incepeti simularea cu sinus sa vedeti adaptarea de impedanta, adica transferul max de putere. Eu inca nu am inceput simulari cu lampi dar si cu MOS se poate vedea cand incepe sa distorsioneze la o anumita putere.

SEmos5-4.png

Link spre comentariu

Educativ pentru neinițiați.

Nu vrei să elimini reacția negativă locală de aici ? (să decuplezi R10 180Ω în ac, cu 220μF propun/sugerez).

Mare "brânză" să adaugi un condensator în simulare.

 

a1.png

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Da, așa arată răspunsul 20Hz-sqw etaj final 6c33c cfg.SE echipat cu un transformator de ieșire miez nesaturabil Lp 5H (pentru o putere utilă relativ mică în sarcină la ieșire).

 

Pe traseu am văzut scris citat:

"repet inca odata,pentru ca sa obtin 5Hz cu 6C33C am nevoie de Lmin=2.9H!"

 

LE Evident situația răspuns 5Hz-sqw etaj final 6c33c cfg.SE pentru Lp 2,9H OT(miez nesaturabil) Nu se cade să fie simulată.

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Primul amplif cu lampi in atelier. PP cu KT88. In catozi are 18R, am pus oscul fara semnal si este un riplu de retea enorm dupa ce-mi imaginam eu. Pe o sarcina de 8R intra in clip putin peste 21Vv.

IMG-9120p8.jpg

EDIT:   500mV/div, zero jos.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Trebuie vazut ce-s cu cei 21v pe sarcina de 8 ohm cea ce corespunde la un semnal cu o putere de aproximativ 55w evident este o autooscilatie de frecventa mare si deci trebuie ajustata baza de timp a osciloscopului pentru vizualizare, deocamdata in aceasta faza nu are rost de analizat ripplul

Link spre comentariu

Ultima oscilogramă catod prezintă tubul final la lucru regim dinamic cu pragul de limitare sinus atins.Semnalul fiind citit în catod kt88 (de la un singur tub final) vedem un sinus descompus(asimetric). De asemeni se vede o conducție mai mică de 360°/tub(ik stă pe 0 pentru un număr de grade sau o fereastră de timp).

 

galbura3.jpg

 

Riplul existent în catozii kt88 dacă provine din blocul de alimentare etaj final se atenuează/anulează în înfășurarea primară cu priză mediană OT.

Dacă acest riplu din catod de amplitudine mare(400mVvv) se menține cu tubul defazor sau tubul din atac scos din montaj netezirea tensiuni de alimentare etaj final este anemică.Riplu ăsta mai poate fi adus în grila de comandă KT88 prin tensiunea de negativare fixă insuficient filtrată/netezită.

Cel mai simplu se deconectează condensatorul de cuplaj gc-KT88 astfel se determină ușor proveniența riplu(rămâne în analiză doar etajul final).

IMG-9120p8.jpg

 

Precizarea sinus 21Vv/8Ω conduce la aproximativ 14,85Vef pe sarcina de 8Ω

(sinus aproximativ 27W putere utilă în sarcina de 8Ω)

Nu știu cum a dedus  popa marius "o putere de aproximativ 55W" ?! , pentru 55W/8Ω trebuia sa vedem precizat sinus 21V_efectiv nu 21V_vârf.

Când văd precizat sinus 21Vvârf presupun/admit/înțeleg  o tensiune sinus 42V vârf la vârf dacă se respectă forma de undă sinus, tensiune sinus efectivă aproximativă 14,85Vef

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări